plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Na webu se objevila FUD kampaň (Archive.org), s odkazy na web společnosti Arm vyvíjející stejnojmennou architekturu procesorů, proti architektuře RISC-V: varuje, že je příliš nová a protože je otevřená (licence typu BSD) a není zaštítěna jediným dodavatelem, hrozí jí fragmentace a absence podpory. Obratem vznikla také stránka arm-basics.com (repozitář na GitHubu) kritizující ARM za uzavřenost.
Tiskni
Sdílej:
“Our intention in creating a webpage to offer key considerations around commercial RISC-V based products was to inform a lively industry debate," an Arm spokesperson told The Register.
O_o
Přes den ta stránka ještě fungovala. Jestli se současní výrobci CPU bojí RISC-V, tak je to dobré znamení.
ale co na tom svým webu měli, byla v podstatě pravda
Jsou nějaká fakta a potom jejich framing. Nepochybně jsou pozice, ze kterých je příslušné podání obhajitelné, jinak by to nedělali: asi jako v případě kampaně Get the Facts.
v posledním bodu tvrdit, že ARM nemá širokej osvědčenej ekosystém se spoustou partnerů
Já vidím toliko druhý z šesti bodů věnovaný fragmentaci a pátý bod věnovaný aktivní komunitě, a to jsem se díval i na historii změn v gitu.
vyčítat ARMu SPectre je taky pokrytecký jak svině, protože RISC-V nenabízí ani zdaleka tak pokročilý jádra, jako ARM
Ten bod je o historii zohlednění problému.
Krom toho kolem RISC-V jsou projekty věnované formální verifikaci.
a to jsem se díval i na historii změn v gitu.Asi blbě:
It is important an architecture is well supported by a global, mature ecosystem of partners offering a diverse range of software, services and design support. This guarantees market choice, product quality and an optimal time to market. ARM ecosystems have not yet reached this stage of development.
Ono se to taky kritizuje cizí chyby, když RISC-V existuje zlomek času a zatím neměl ani příležitost se nějak osvědčit.Spoluautorem RISC-V je David Patterson, který je jeden z těch co RISC vymysleli.