Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Na webu se objevila FUD kampaň (Archive.org), s odkazy na web společnosti Arm vyvíjející stejnojmennou architekturu procesorů, proti architektuře RISC-V: varuje, že je příliš nová a protože je otevřená (licence typu BSD) a není zaštítěna jediným dodavatelem, hrozí jí fragmentace a absence podpory. Obratem vznikla také stránka arm-basics.com (repozitář na GitHubu) kritizující ARM za uzavřenost.
Tiskni
Sdílej:
“Our intention in creating a webpage to offer key considerations around commercial RISC-V based products was to inform a lively industry debate," an Arm spokesperson told The Register.
O_o
Přes den ta stránka ještě fungovala. Jestli se současní výrobci CPU bojí RISC-V, tak je to dobré znamení.
ale co na tom svým webu měli, byla v podstatě pravda
Jsou nějaká fakta a potom jejich framing. Nepochybně jsou pozice, ze kterých je příslušné podání obhajitelné, jinak by to nedělali: asi jako v případě kampaně Get the Facts.
v posledním bodu tvrdit, že ARM nemá širokej osvědčenej ekosystém se spoustou partnerů
Já vidím toliko druhý z šesti bodů věnovaný fragmentaci a pátý bod věnovaný aktivní komunitě, a to jsem se díval i na historii změn v gitu.
vyčítat ARMu SPectre je taky pokrytecký jak svině, protože RISC-V nenabízí ani zdaleka tak pokročilý jádra, jako ARM
Ten bod je o historii zohlednění problému.
Krom toho kolem RISC-V jsou projekty věnované formální verifikaci.
a to jsem se díval i na historii změn v gitu.Asi blbě:
It is important an architecture is well supported by a global, mature ecosystem of partners offering a diverse range of software, services and design support. This guarantees market choice, product quality and an optimal time to market. ARM ecosystems have not yet reached this stage of development.
Ono se to taky kritizuje cizí chyby, když RISC-V existuje zlomek času a zatím neměl ani příležitost se nějak osvědčit.Spoluautorem RISC-V je David Patterson, který je jeden z těch co RISC vymysleli.