Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Byla vydána verze 5.0.0 Gawk (GNU awk), implementace programovacího jazyka pro zpracování textu AWK. Novinky zahrnují např. podporu jmenných prostorů, zpracování regulárních výrazů pomocí GNULIB, nový kód pro nakládání s komentáři aj.
Tiskni
Sdílej:
iconv -f UTF-8 -t US-ASCII//TRANSLIT <<< "üöóäěščřžýáíéúů"
nebo recode -f u8..flat <<< "üöóäěščřžýáíéúů"
), výsledek se mi moc nelíbil, tak jsem napsal 'feature request' na zařazení podobné funkce (od v4.1 má gawk podporu dynamicky zaváděných funkcí a už je cca 10+ modulů implementováno, takže se mi zdálo, že by to bylo celkem jednoduché a mělo naději na úspěch). Arnold Robbins, který teď gawk táhne, to ale odmítl, že nemá čas (resp. že by to muselo zaplatit).Teď jsem upřímně zvědavý, jestli tam bude pořád ještě tohle.
Protože po odhalení něčeho takového mě úplně přešla chuť používat awk
bez -M
. Naivně bych čekal, že neomezené integery tam zkrátka budou xor nebudou (případně volitelně), nikoliv že fungování velkých integerů bude z podstatné části nedefinované. Pokud se budeme držet té zaběhnuté normy, že znaménkové integery nemají přetékat, mělo by to po překročení nějaké meze prostě ohlásit chybu (overflow). A nakonec ani přetečení by mi nevadilo zdaleka tolik jako blíže neurčené děje na blíže neurčeném počtu bitů, ke kterým tam ve skutečnosti dochází.
Zkrátka, radši si to awk budu vždycky spouštět s -M
. Jen ať je to klidně mnohem pomalejší, pro mě za mě, ale aspoň tam pak fungují integery.
Zjevná pravda je, že v drtivé většině případů nejsou neomezené integery vůbec potřebné. Nicméně pointa tkví v tom, že pokud je aritmetika rozbitá kdekoliv, v tomto konkrétním případě někde v řádech 21024, nevím, kde mám brát jistotu, že není rozbitá taky někde kolem (nebo pod) 264.