abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (19%)
     (5%)
     (0%)
     (0%)
     (10%)
     (0%)
     (43%)
    Celkem 21 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO

    Vývojáři Gentoo oznámili, že opět pravidelně jednou týdně vydávají LiveGUI ISO s KDE Plasmou. Současně spustili soutěž na grafiku tohoto ISO (obrázek na ploše, motiv pro Plasmu, animace pro GRUB, úvodní obrazovka pro LibreOffice, …).

    5.4.2022 00:11 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.4.2022 13:42 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Nechci začínat flame, ...ale on dnes opravdu ještě někdo Gentoo používá a kompiluje si vše od základu, protože si je (byť v 98% milně) jist tím, že si to přeloží lépe, než kdokoli a cokoli jiného ? Gentoo jsme kdysi používali na vývoj, ale útěk směrem k CentOS (tenkrát) a dnes k Debianu bych hodnotil jako nejlepší možnou volbu a rozhodnutí, které jsme provedli.
    5.4.2022 16:02 čavo | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Používam a nie kvôli tomu, že by som si to skompiloval lepšie, ale preto, že si tam môžem vybrať ktoré časti aplikácie tam chcem mať. Teda nemám podporu niečoho čo vôbec nepotrebujem a teda je menšia šanca, že ma chyba v tej časti postihne.

    Používal som Debian až do času, keď som si kúpil notebook s 64-bitovým procesorom a debian bol s toho úplne mimo. Jednoznačne sa pokúšal inštalovať 64-bitové jadro, ale 32-bitový systém (64-bitový vtedy ešte nemal) a nefungovali prakticky žiadne systémové utility. Napr. iptables.

    Tak som prešiel na Gentoo. Tam som mohol bežať všetko 64-bitovo. Môžete podľa toho odhadnúť ako dlho ho používam.
    5.4.2022 17:00 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Mám to podobně jako #2. Na Gentoo je možnost podrobnějšího nastavení toho, co se bude instalovat a je možné (samozřejmě za cenu absence části funkcionality) vynechávat závislosti balíčků (zejm. na SystemD, NetworkManageru apod.). Pokud máte malý disk, je to znát.

    Nevěřím tomu, že by se něco zkompilovalo významně „lépe“ (asi jsou balíčky, kde je to znát, ale nejspíš to nebude významné), na druhou stranu je možné se přizpůsobit možnostem procesoru – např. jistý počítač s Intel Atomem není schopen běhu ArchLinuxu bez toho, aniž by některé programy segfaultovaly nebo sigillovaly hned po spuštění. Nakonec je tam Gentoo a omezení toho procesoru jsem si už nikdy nevšiml.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    5.4.2022 19:58 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Gentoo mam na jednom starom serveri, co som kedysi zdedil. Chcel som to debootstrapom skonvertovat na Debian, ale stale som to neurobil. Pretoze to funguje a clovek sa tam dost nauci (hlavne ked sa nieco rozbije, pripadne sa ma urobit nejaky velky upgrade bez toho, aby sa nieco rozbilo). Ale viac ako jeden server by som s tym spravovat nechcel.
    Marián Kyral avatar 5.4.2022 23:29 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Stále spokojeně používám. Hlavní výhody jsou ebuildy a USE flagy, díky kterým můžu mít OpenRC místo systemd a systém bez pulseaudio.

    Mnohokrát se mi osvědčila možnost zkompilovat jakýkoli program s vlastním patchem. Když je třeba v nové verzi nějaká chyba, která je otravná a existuje na to patch, prostě jej uložím do /etc/portage/package.patch/xxxx/, překompiluji balík a chyba je pryč. Nebo jsem si kdysi upravil KDE konsoli, abych mohl přes qdbus otevírat nové taby a posílat do nich příkazy. Z konsole to bylo z bezpečnostních důvodů odstraněno. Nicméně já i po několika letech takto můžu používat aktuální verzi konsole a zároveň i svůj skript, který používám na správu ssh spojení. Všechno hezky přes příkazovou řádku. Žádný GUI program mě neoslovil.

    Stejně tak je většinou jednoduché upravit ebuild, když vyjde nová verze a nechce se mi čekat na správce. Nebo si udělat vlastní ebuild pro program, který v portage není. Nebo se mi líbí, že se live build verze normálně instalují do systému a dá se kdykoli vrátit ke stabilní verzi.

    Prostě pro mě, jako programátora, převažují pozitiva. Nicméně na počítače dětí jsem z pohodlnosti nahodil Kubuntu, za což se ale někdy proklínám. Třeba rozchodit BT adaptér vyžaduje malý patch do kernelu. Nicméně po každém updatu kernelu to chce zase rekompilaci toho modulu. Naštěstí je na to v Ubuntu/Debianu postup, ale chvíli mi trvalo, než sem jej na internetu našel, protože jsem nevěděl, co přesně hledám. Nebo občasné bitvy se systemd a pulseaudio.
    6.4.2022 10:45 rad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Nebo jsem si kdysi upravil KDE konsoli, abych mohl přes qdbus otevírat nové taby a posílat do nich příkazy. Z konsole to bylo z bezpečnostních důvodů odstraněno. Nicméně já i po několika letech takto můžu používat aktuální verzi konsole a zároveň i svůj skript, který používám na správu ssh spojení. Všechno hezky přes příkazovou řádku.
    Tak přesně tohle taky používám. Po přihlášení do systému si spustím Konsole a v ní přes D-Bus otevřu tři taby a v nichž spustím htop a interpret pythonu. Jen s tím rozdílem, že to dělám v originální verzi a žádné patchování není potřeba (jo, dřív to hlásilo nějaký warning, že je to potenciálně nebezpečné, ale ten už jsem pár let neviděl).
    Marián Kyral avatar 6.4.2022 14:04 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    No jak tak koukám, tak máš pravdu. Už je to tak dávno, že jsem zapomněl, že to vrátili :-D
    6.4.2022 08:56 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Flame akceptovan ... gentoo mi umoznuje nemit v systemu hory sracek, ktery mi tam nacpe libovolny binarni distro, protoze si vzdy nejakej kokot mysli jak je uzasne khuul mit trebas databazi a k ni cely Xka protoze je k tomu prece potreba nejaky to graficky klikatko ...

    Zaroven vyuzivam moznost si trivialne snadno napsat vlastni patch na veci, u kterych to autori dlouhodobe ignorujou, pripadne selektivne drzet fukncni to, co nejakej frikulin odstrani.

    V neposledni rade tam neni ubermegasracka systemd. Zatim.

    Kompilace je mi uplne uprdele, aktualizace se prekompilujou driv, nez se na binanim distru postahujou.

    Provozuju tudiz nekolik desitek instanci.

    Specielne pak debijani jebka mi na stroj nesmi. Neznam rozbitejsi distro nez prave tohle.

    ---

    Dete s tim guuglem dopice!
    6.4.2022 10:42 narg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO
    Ano. Debian bych osobně vůbec nepoužíval kvůli zastaralému softu. Arch (ze kterého jsem naposledy před nedávnem migroval na Gentoo) měl ten problém, že jsem půlku věcí stejně měl kompilovanou z auru. Takže nakonec Gentoo mi vyšlo nejlépe. Hlavně patch systém (např. kernel do nedávna nepodporoval Asus nct6775) je dokonalý. Krom toho jsem se zbavil balastu který nepotřebuji a subjektivně bych řekl že programy kompilované s vhodnými flagy a bez balastu který nepotřebuji beží svižněji (a to nemám žádnou plečku ;-)). Takže ano, používá ;-)
    mirec avatar 6.4.2022 14:06 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo LiveGUI ISO a soutěž na grafiku tohoto ISO

    Gentoo používam kvôli možnosti namixovať si také verzie softvéru, aké potrebujem s rôznymi USE flagmi. Taktiež využívam vlastné patche, ktoré neboli akceptované do upstreamu.

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.