Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Byla vydána vývojová verze 2.99.12 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Jedná se o další krok směrem k verzi 3 postavené na GTK 3. Přehled novinek i s náhledy a videi v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Stabilní verze je 2.10.32.
Tiskni
Sdílej:
945 firefox-esr 1071 htop 2034 vlc 2709 chromium 3030 google-chrome-stable 20217 google-chrome-beta 22806 google-chrome-unstable
Zdravim, vazne sa opytam ako to bude s linuxom budu koexistovat Wayland a Xserver, opytam a rovno co Fluxbox,WMaker, a par dobrych programov ktore som si oblubil. ak nebudu tie nema zmysel pre mna pouzivat linux. vazne. pred pol rokom som tu spamoval ze chcem nejake distro s GNOME potom som si uvedomil ze to GNOME je divne inac povedane vyskusal som ho na par dni pouzivat z mojich screenshotov tuna na abicku je vidiet ze dlho som pouzival Lubuntu, oblubujem Fluxbox nieco som cital ze sa budu dat pouzivat cez Xwayland ale nesom programtor natolko zeby som sa do toho vyznal a co FreeBSD to tiez prejde na wayland?
este otazocka ktore desktopy su pripravene v dnesnej dobe na Wayland? GNOME a KDE
XFCE?MATE?CINNAMON?
Perfekne riešenie ponúkať totálne uzavretý systém.
no a je tu este Pinta https://www.pinta-project.com/
Mac je zjednodušený systém, ktorý všetko vyrieši za užívateľa. Nehovoriac o tom, že výrobca rozhodne, že toto užívateľ nepotrebuje a nasilne odstraní funkciu aj nadialku. Inými slovami root je výrobca a nie užívateľ. Najironickejšie je že MAC expert je hlboko pod bežným užívateľom linuxu.
Tak smozrejme prvni vec je vyhodit linux desktop a frcet mac desktop.Dík, ale radši zůstanu u linuxu. Což není neinformované rozhodnutí, na stole se mi tu válí starší macbook pro, který se mi ani nechce zapínat, protože mi prostě nevyhovuje. A v práci se mi snažili nacpat nejnovější macbooky taky už několikrát. Mint/cinnamon sice nevypadá moc dobře, ale funguje ve spoustě věcech naprosto optimálně.
Gimp je fakt posledni reseni pro zoufalce navic mac verzi bastli nejaky sadista takze o rychlosti a privetivosti si muzes nechat zdat, viz ten prvni prispevek Placiciho uzivatele..,Jo, mi přijde jak kdyby to UI navrhovala banda nějaký zmutovanců ze Zety reticuli. Co mě dostává je, že s novýma verzema chápu míň a míň, jak to vlastně používat.
Jo, mi přijde jak kdyby to UI navrhovala banda nějaký zmutovanců ze Zety reticuli. Co mě dostává je, že s novýma verzema chápu míň a míň, jak to vlastně používat.Ono je GUI GIMPu poplatné době svého vzniku. Bohužel se od té doby nijak zásadněji nezměnilo.
Neznáte někdo autora? (přeci jen, Slováků je tu dost) Mohl by už konečně vydat zdrojáky – určitě by se našel někdo, kdo by v jeho práci pokračoval. Nebo snad ještě něco vydělává na prodeji licencí? Ty odkazy už snad ani nefungovaly, ne?
Na Pixel si občas vzpomenu, svého času byl hodně dobrý a i dnes by se mohl hodit. A ta podpora mnoha platforem byla až fascinující, zvlášť na tu dobu.
Pixel nikdy nesahal Gimpu ani po kotniky, Gimp byl dlouhou dobu jedina funkcni alternativa k photoshopu a to ne jen na linuxu.Možná, ale jeho GUI fakt není ideální. Je poplatné době svého vzniku a tomu, jak tehdy GUI aplikace na *nixech vypadaly (a jak se ovládaly).
Pak ale prisly alternativy, ktere Gimp hrave predbehly, nasledne ruezne AI vylepsovatka a specialne zamerene editory spise na retus.To je sice hezké, ale pokud žádná z těchto alternativ není dostupná nativně i pro Linux, tak je trochu zbytečné je v této diskusi zmiňovat. Affinity znám, mám zakoupenu celou Affinity Suite a pod Windows ji používám. Na to, abych se ji pokoušel používat i pod Linuxem (Wine) jsem však rezignoval.
Z grafiky, na linuxu je bohuzel top porad GIMP a tomu chybi kupa veci - rozepsal jsme jinde.
Co pouzivam: kalibrovany monitor 43", wacom tablet, zkousim MIDI pult a na nej davat editacni fce - darktable.
Co je v linuxu TOP: DARKTABLE - ted sice vse zmenil, presel na filmic, standardne fotku zmrsi - takze nutny preset - predtim aplikoval krivku dle RAWu a bylo to +/- ve stavu, jak to videl fotak a z tama se upravovalo, meni se, ale je porad TOP - ano neni easy, je to plnohotna alternativa k Adobe Lighroomu - v necem lepsi, v necem horsi - ale opravdu rovnocenny.
Uprava fotek: No a nic lepsiho na linux nez GIMP neni, nekdy je i web editor zajimavejsi.
###################################################################################################
Co jsme udelal, nesnasim windows, a chtel jsem ARM - nejlevnejsi ARM je MacBook pro 13" 16GB RAM 8/8 M1
free SW: Darktable, mam tam i GIMP - na jednoduche veci, preci jen jej umim.