Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jako minulý rok, i letos organizuje Google projekt Code-in. GCI je narozdíl od známějšího Summer of Code určen hlavně pro studenty středních škol (13–17 let), kteří mají jen malé či žádné zkušenosti s prací na open-source projektech. V průběhu GCI studenti pracují na menších úkolech, které mohou zahrnovat programování, psaní dokumentace, vylepšování UI a další. Za alespoň jeden splněný úkol dostanou tričko a za každé tři 100 USD až do maxima 500 USD. Na nejaktivnější účastníky navíc čeká zájezd do centrály Googlu. Další podrobnosti jsou v FAQ.
Tiskni
Sdílej:
To je pomerne dobry napad, jak mezi mlade studenty rozsirit povedomi o open-source.
Jen tak mimochodem, moje vysoka skola uzavrela s Microsoftem smlouvu a vsichni studenti od nich maji Visual Studio C#, Windows 7, Office a podobne produkty absolutne zdarma a skola vyucije skoro vyhradne o produktech MS. To mi prijde jeste jako efektivnejsi zpusob pritahnuti mladych lidi ke svym produktum .... vychovavaji si novou generaci majkrosoftanu :).