Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Podle této zprávy od On2 Technologies. A této od Googlu Google koupil firmu On2 Technologies stojící mimo jiné za video kodeky VP3, VP6, VP7 a VP8. Na VP3 je postaven například Ogg Theora. Dá se předpokládat že budoucnost tagu video v html5 a youtube bude zajímavá.
Tiskni
Sdílej:
To by mne zajímalo, zda ta první věta nemá být souvětím s větou další Ještě bych možná hodil link i na "této".
Kdyz mas problem s cestinou, tak nepis do novin. Ach jo...
Ja bych vsechny ty internety nejradsi zrusil.
to já stále, ale zprávičkáři by to měli opravit, že Davide, Leoši, Roberte, ...
Legrace jak to lidi berou. Většina komentátorů/posterů očekává, že to Google otevře pro dobro všeho lidstva, aby "zatočil se stávajícím ekosystémem videa na netu"...
Źe by mohli aspoň poprosit!
Je možné, že uvoľnia len dekódovanie (a prípadne, za veľmi obmedzených podmienok, aj to kódovanie)A to jako technicky jak? Navíc v HTML5 specifikaci chtějí formát a o jeho vlastnostech se Ian Hickson vyjádřil dost jasně.
Pravdepodobne by niečo také uvítalo dosť firiem, keďže teraz je situácia, okolo videa v prehliadačoch, dosť nejasná.Situace je IMHO docela jasná.
A možno len nechcú platiť licenčné poplatky iným firmám a nič iné ich nezaujímaNo právě, můžou nastat dvě situace:
Jenomže k tomu, aby si dovolil dát na YouTube VP8, bude potřebovat podporu prohlížečů (nebo Flashe nebo čehokoli, v čem to bude mít v budoucnu implementované). A ta asi nepřijde, pokud si to bude držet jako svoje proprietární stříbro.Vždyť jsem řekl, Google Chrome. Google je obyčejná firma jako jakákoliv jiná, takže bych se tomu vůbec nedivil. Malé prachy to nejsou určitě. A na to teprve řeknou inženýři z On2?
Takže nějak pustit to asi bude muset.A to je vcelku dobré pro mě. Ať už udělá cokoliv, tak z toho s největší pravděpodobností budu profitovat já.
Jde jenom o to jak, do jaké míry. Jestli třeba to dá jenom pro volné použití na web a pro ostatní účely to zůstane komerční...Jak jsem řekl, Ian Hickson si stanovil pro HTML5 specifikaci vcelku jasná pravidla. A
royalty-free formatje jedním z nich.
Ian Hickson si stanovil pro HTML5 specifikaci vcelku jasná pravidla.Hixie pracuje pro Google…
Vždyť jsem řekl, Google Chrome.V čem si Google pomůže, když to dá do Chrome? Chrome má zanedbatelný tržní podíl. Pokud chce, aby to třeba na YouTube bylo reálné, musí usilovat o to, aby to podporovala i konkurence. A tu nenaláká tím, že si to bude držet jako svoji proprietární věc.
Jak jsem řekl, Ian Hickson si stanovil pro HTML5 specifikaci vcelku jasná pravidla. A "royalty-free format" je jedním z nich.Může být royalty-free pro všechny účely, ale může být royalty-free pro použití na webu, a to je to, co Hickson ne upřesnil. Jestli bude stačit to vydat jako omezeně royalty-free za určitých podmínek.
V čem si Google pomůže, když to dá do Chrome? Chrome má zanedbatelný tržní podíl. Pokud chce, aby to třeba na YouTube bylo reálné, musí usilovat o to, aby to podporovala i konkurence.Chcete YouTube? Nainstalujte si prohlížeč Chrome. Právě dostupné pro vaši architekturu. Jedna rána, dvě mouchy.
A tu nenaláká tím, že si to bude držet jako svoji proprietární věc.Já znám jeden subjekt, který si svoje monopoly získal zrovna tak. Nemusím blíže specifikovat, že?
Může být royalty-free pro všechny účely, ale může být royalty-free pro použití na webu, a to je to, co Hickson ne upřesnil.No pokud vím, tak si určil pouze jako jeden z bodů
open and royalty-free format(A takové jsou zatím jen tři o kterých vím). O žádném bližším určením nevím. Můžu požádat o zdroj?
Jestli bude stačit to vydat jako omezeně royalty-free za určitých podmínek.Pak ovšem potřebuje definice jednoho z článků mírně poopravit.
Chcete YouTube? Nainstalujte si prohlížeč Chrome. Právě dostupné pro vaši architekturu. Jedna rána, dvě mouchy.Ne, Google opravdu není takhle naivní, aby si tohle dovolil. To by byl rychlý konec YouTube.
Já znám jeden subjekt, který si svoje monopoly získal zrovna tak. Nemusím blíže specifikovat, že?Ten jiný subjekt si je nezískal jednou akvizicí a jedním rozhodnutím, ale mnoha lety vytrvalého prodeje svých produktů. Je naprosto naivní si myslet, že když si Google umane, všichni začnou používat jeho produkt. Konkurenčních video webů je dost, když krachne YouTube, žádný problém, lidi se přesunou na jiný.
No pokud vím, tak si určil pouze jako jeden z bodů "open and royalty-free format"(A takové jsou zatím jen tři o kterých vím). O žádném bližším určením nevím. Můžu požádat o zdroj?Právě že žádné bližší určení tam nebylo (mezi ne a určil nemá být mezera) a o to mi jde. Že to Google může vydat pod částečně otevřenými termíny,. Jako třeba volné použití, ale jen pro web. A o to mi, jak znovu opakuji, jde. Jestli tohle stačí, nebo ne.
Pak ovšem potřebuje definice jednoho z článků mírně poopravit.Kdepak, tu definici si stačí jenom přečíst a pochopit. Vypíchnu klíčová slova: once the content is licensed under a set of guidelines Jaké guidelines? No prostě nějaké, jaké si autor určí. třeba royalty-free for web use... Royalty Free does not mean a user is free to take and use whatever content they find available to them. It only refers to a specific licensing contract between two entities. Něčím specifický, Jak, čím, to se dozvíme... Each licensing contract is different. Some may allow reselling of items that include that content, such as a t-shirt or calendar with an image, and others do not. The terms of the license should be researched, to be assured if the license includes the rights desired by the license. Neboli, konkrétní podmínky závisí na konkrétní licenci, každou tu konkrétní licenci je třeba si proštudovat zvlášť. Volnost může být absolutní, nebo nějak specificky vymezena jen pro nějakou oblast. Třeba pro webové použití...
Ne, Google opravdu není takhle naivní, aby si tohle dovolil. To by byl rychlý konec YouTube.Proč? Stejně se musí stahovat Flash. A týkat se toto Microsoftu tak to vidím docela živě.
Ten jiný subjekt si je nezískal jednou akvizicí a jedním rozhodnutím, ale mnoha lety vytrvalého prodeje svých produktů.Je naprosto naivní si myslet, že když si Google umane, všichni začnou používat jeho produkt.No tak někde se začít musí, že? Zatím žádný podobný krok Google snad ještě v historii neučinil, ale i přesto je to jen obyčejná firma a IMHO je to jen otázka času.
Konkurenčních video webů je dost, když krachne YouTube, žádný problém, lidi se přesunou na jiný.LOL, kolikrát já už toto slyšel. Asi tak jako s alternativama k Windowsům, že? Jak to bylo s Google Videos? Lidi si na YouTube zvykli tak, že existuje už jen z historických důvodů. Chtěl bych vidět jak by se přesouvali jinam.
Právě že žádné bližší určení tam nebylo (mezi ne a určil nemá být mezera) a o to mi jde. Že to Google může vydat pod částečně otevřenými termíny,. Jako třeba volné použití, ale jen pro web. A o to mi, jak znovu opakuji, jde. Jestli tohle stačí, nebo ne.Netuším. Ale pokud se dobře pamatuju, tak ani MPEG-1 se Ianovi moc nelíbilo. No, můžeme jen spoléhat na Hixieho, že neudělá nějakou koninu.
Kdepak, tu definici si stačí jenom přečíst a pochopit.Dobře, budiž. S největší pravděpodobností by to ještě chtělo vytvořit nějakou Don't Fucking License agreement.
Proč? Stejně se musí stahovat Flash.Za prvé, Flash is stahovat nemusí, mají jej většinou už stáhnutý (nebo se jim stáhne sám), za druhé, Flash mohou používat v libovolném prohlížeči. Ve svém porohlížeči. V tom, který používají. Nějaký Flash je pro ně neviditelná věc, o které ani neví. Změna prohlížeče je něco úplně jiného. Vždyť většina běžných návštěvníků YouTube by si ten Chrome snad ani neuměla nainstalovat... Je to jako říkat, že když lidi přešli z IE na Firefox, tak to už klidně můžou přejít z Windows na Linux. To je změna řádově úplně někde jinde.
A týkat se toto Microsoftu tak to vidím docela živě.Microsotu ano, protože ten má jiné strategie a jiné zájmy. Jeho business je založen na tom, že musí prosazovat svá řešení, na tom je závislý. (Ovšem v Evropě už si na tyhle věci musí dávat čím dál větší pozor, takže nevím nevím, jestli by si to vůbec mohl dovolit.) Kdežto Googlu je de facto jedno, jaký prohlížeč člověk používá – pokud v něm používá Google. I ten Chrome OS pro něj bude jen brána ke službám Googlu, ne nějaký samostatně výdělečný produkt.
LOL, kolikrát já už toto slyšel. Asi tak jako s alternativama k Windowsům, že? Jak to bylo s Google Videos? Lidi si na YouTube zvykli tak, že existuje už jen z historických důvodů. Chtěl bych vidět jak by se přesouvali jinam.Já bych zase chtěl vidět tu masu lidí (stamiliónů?), jak ze dne na den přejdou na Chrome. To mi přijde jako skoro stejně šílené, jako když přes noc přejdou na Linux.
No, můžeme jen spoléhat na Hixieho, že neudělá nějakou koninu.Co jsem z jeho e-mailu vyčetl, tak on hlavně nic moc dělat nemůže. Protože když si Mozilla, Microsoft, Apple nebo kdokoli usmyslí, že něco nepodpoří, tak prostě smůla, je to neprůchodné.
Po patenotvaném h.264 určitě pes štěkne, protože kvalita bude vyšší (pokud nepoužijou mizerný enkodér) a HW podpora v ipodech, televizích atp. VP3-8 zdá se vznikaly tak, aby nepoužívaly technologie které by bylo třeba licecovat zvenku, ale problém je, že když přijde na video, je prakticky každý nápad patentován. Čili VP kodeky jsou často z tohoto důvodu mrzáčci...
Po patenotvaném h.264 určitě pes štěkne, protože kvalita bude vyšší (pokud nepoužijou mizerný enkodér)No právě že na stránkách se chlubí, že překonává H.264. Ale pravda, můžou to být marketingové kecy a dokuď neuvidím na vlastní oči(ne jen nějakou ukázku), tak neuvěřím. No na druhou stranu, zatím nikdy On2 Technologies nezklamalo a co slíbilo to dodrželo.
HW podpora v ipodech
televizíchEh?
ale problém je, že když přijde na video, je prakticky každý nápad patentován. Čili VP kodeky jsou často z tohoto důvodu mrzáčci...Přesně. Vybít něm ****** okna!
On2 slíbilo, že natře h.264 už s VP7 (a nedodrželo, je konkurencí ještě tak xvidu). A zatím je po letech i VP8 technologicky zastaralejší (to je známo z informací které jsou zveřejněné je jasné že je to vp7 s pár drobnými změnami a adaptivním loopfilterem), snad má dokonce i pomalejší dekodér než h.264! (protože ho psala jen mateřská firma a bez konkurence není optimalizace, což spolehlivě platí jak pro rychlost kodeku, tak pro kvalitu komprese). Co se týče slibů, tak pozor na to, že on2 kodeky se snaží podvádět postprocerem a preprocesorem... třeba odšumění před kódováním a přiostření v dekodéru hodně lidí oblafne. Jenže to není čisté a lze to puužít pro každý kodek. Slyšel jsem, že tyto praktiky se dokonce objevily v jejich firemních testech, které taky nejsou zrovana validně provedené. A dva miniaturní obrázky jako demonstrace (z nichž konkurenční je nepravděpodobně mizerný), tchh.
Ono není těžké porazit h.264 když se budete srovnávat s mizerným enkodérem jako je apple nebo googlův vlastní enkodér. Jenže síla formátu se ukáže u enkodéru dobrého (x264 samozřejmě!), a tam se ukáže, že ty hory patentů nepřišly vniveč :)
to je známo z informací které jsou zveřejněnéExistují vůbec nějaké rozsáhlejší informace než ty bláboly na jejich stránkách?
Ne... ale podle vývojářů x264 (lehce podjatých, že) všecky nové fíčury, které ohlásili, patří do kategorie "ostatní používají +- od poloviny devadesátých let" (on2 zkrátka chce mít asi kodeky nezávislé na cizích patentech). Berte to tedy jako takový přibližný ukazatel toho, jak moc se to může dostat před VP7. (Ten jinak můžete na windows otestovat, má volně stažitelnou verzi (vfw). Je dost pomalý. Stáhněte parametr sharpness na minimum a doporučuje se při přehrávání stáhnout na minimum i - velmi agresivní - post processing, jinak to bude vypadat uboze. Defaultní hodnoty jsou zrkátka mozková smrt :) v tomhle kodeku)
h.264 nabízí komplexnější techniky, takže žádný div že se z něj dá vymáčknout víc.