abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:00 | Nová verze

    Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Komunita

    curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | IT novinky

    Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    14.4. 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1332 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    GPL3 Draft je na světě

    Free Software Foundation vydala draft GNU GPL verze 3.

    16.1.2006 23:50 | Vlastimil Ott | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.1.2006 02:18 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GPL3 Draft je na světě
    Zrejme to chce skôr zápis v blogu (či dokonca samostatný článok). Takže len momentálne postrehy z prvého čítania:
    • FSF to v drafte takmer dotiahlo na Microsoft. Určite čo sa týka dĺžky licencie (EULA: 5230 slov, GPLv3draft: 4568 slov, GPLv2: 2963, Apache License: 1413, BSD: 222)
    • Mnohé časti textu sú podľa mňa (pre smrteľníkov) ešte nejasnejšie a výklad bude závisieť na kvalite právnika.
    • Časti, ktoré sa nedodržiavali v GPLv2 (ďalej len v2, v3) zostali zachované v pôvodnej forme. Napr:
      a) The modified work must carry prominent notices stating that you changed the work and the date of any change.
    • Zobranie na vedomie faktu, že program nemusí byť dostupný len pod GPL. Ani doteraz s tým síce nebol problém, ale asi je lepšie keď to je tam vyslovene napísané.
    • Zástancovia slobody budú zrejme proti tomu, aby si firma mohla účtovať za distribúciu zdrojových kódov desaťnásobok oproti súčasnému stavu :) Vzhľadom na nutnosť dodávať všetko potrebné k vytvoreniu identickej kópie (s výnimkou vágne definovaných vecí, ktoré sú bežné), tak sa suma za ich získanie dokáže pri troche snahy vyšplhať do slušných čísiel. Astronomické čísla sa síce dosiahnuť zatiaľ nedajú, ale možno v ďalšej verzii to bude stonásobok :)
    • Na jednej strane iste prínosná vec, že pri binárnej distribúcii je nutné poskytovať zdrojové kódy minimálne tri roky. Je zabitá inou možnosťou poskytovať ich na designated place, kde už takéto pravidlá neplatia. Medzi zvlášť vybraný priestor sa ráta aj sieťový server, kde musia byť zdrojové kódy vystavené tak dlho, aby sa splnili podmienky tohto paragrafu [fakt neviem ako dlho, mám len tipy :)]. Musí byť poskytnutý návod ako sa k nim dostať. O skutočnom prístupe sa nikto nezmieňuje.
    • Sú možné dodatky ktoré sa týkajú napr. ochranných známok, alebo využitia názvu pôvodného projektu, či mien autorov na publicity purpouses
    • Zaujímavým možným dodatkom je nutnosť funkcionality, ktorá poskytuje prístup k zdrojovým kódom (využitia pre webové aplikácie, či web services). Tu treba priznať, že je to pekne vymyslené, pretože do samotnej licencie by ťažko mohlo prejsť, že je nemožné zmazať niektoré časti programu. Na strane druhej to môže byť snaha ísť proti duchu licencie (jediná vec, ktorú musí spĺňať každá ďalšia verzia), pretože pomocou dodatkov sa dá zakázať práca s istou funkcionalitou programu.
    • Za istých podmienok možnosť zrušenia práv vyplývajúcich z GPL
    • Je možné používať GPL programy bez súhlasu s licenciou, ale následne nie je možné takýto program šíriť, alebo modifikovať. Tu môže nastať zaujímavá situácia, pretože keď nesúhlasite s GPL, tak neberiete na vedomie, že autor nedáva žiadnu záruku :)
    • Je možné zakázať používanie v krajinách, kde by mohlo nastať porušenie patentov, ...
    • Aj ďalšia verzia bude vydaná v podobnom liehu (in similar spirit)
    17.1.2006 16:06 Tyfus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GPL3 Draft je na světě
    # Je možné používať GPL programy bez súhlasu s licenciou, ale následne nie je možné takýto program šíriť, alebo modifikovať. Tu môže nastať zaujímavá situácia, pretože keď nesúhlasite s GPL, tak neberiete na vedomie, že autor nedáva žiadnu záruku :)
    Jsem to sice cetl docela ospaly, ale bez souhlasu bylo dovolene jenom stazeni, "However, nothing else grants you permission to propagate or modify the Program". Takze muzes tak maximalne si precist licenci nebo prostudovat kod.

    # Je možné zakázať používanie v krajinách, kde by mohlo nastať porušenie patentov, ...
    To bylo i v v2 v bode 8. Anebo je ta pravnictina jeste chaotictejsi nez myslim. :)

    Prijde mi, ze vuci v2 je rozdil jenom, ze nova bude kompatibilni s vic svobodnymi licencemi.
    17.1.2006 22:15 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GPL3 Draft je na světě
    Jsem to sice cetl docela ospaly, ale bez souhlasu bylo dovolene jenom stazeni, "However, nothing else grants you permission to propagate or modify the Program". Takze muzes tak maximalne si precist licenci nebo prostudovat kod.
    Ale veď s tým súhlasím aj ja, preto som písal o šírení a modifikovaní, nikde nie je napísané, že máš zakázané používať program.
    18.1.2006 23:43 tele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GPL3 Draft je na světě
    Nebylo by lepší ty připomínky poslat, kam patří? Nevím, kdo z FSF si je přečte tady...

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.