Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Co bude umožňovat nový grafický instalátor Debianu? Vystříhá se neduhů ostatních instalátorů? A jak je na tom zrovna teď? Odpovědi hledejte v článku na Linux.com.
Tiskni
Sdílej:
Koho by to trápilo, když ví, že KDEčkaři brzy forknou Kebian KNU/Kinux, a na světě bude zase fajn.Proto jsem se ptal, kde vidíš, že by se něco takového dělo? Kde je mailing list vývojářů KDE, co připravují fork Linuxu na Kinux? glibc na klibc? gcc na kcc? Nikde a nechápu, proč se jim pořád něco takového podstrkuje.
A Kubuntu ukazuje, že vytvoření Kalternativní instalce (fork je asi silné slovo) k distribuci, která má implicitní GNOME, je zcela reálná varianta a můžeme ji očekávat.Achjo. Tohle je o svobodě uživatelů, mám možnost používat distribuci kterou chci s de/wm, kterým chci! Pokud by vývojáři Ubuntu zvolili KDE jako defaultní a vznikl Gubuntu z Gnome bylo by to opět naprosto legitimní a v pořádku. Já bych se úplně stejně ohrazoval proti tvrzení typu Koho by to trápilo, když ví, že Gnomaři brzy forknou Gebian GNOME/Ginux, a na světě bude zase fajn.. Protože je to jenom FUD a blbost. Anebo začneš tvrdit i o uživatelích XFCE, že chtějí vlastní XNU/Xinux? Co je špatného na tom mít základní Ubuntu s Gnome a potom dodatečné repository pro KDE (Kubuntu) a XFCE (Xubuntu)?
Někteří lidi by si ani nevšimli vtipu, ani kdyby jim ukousl koule a začal s nimi hrát petanque...Ad vtip, přečti si pořádně první větu mého prvního příspěvku.
Strašně se omlouvám, že jsem si dovolil tu trochu nadsázky a napsal jsem to K i ke GNU a Linuxu, nejen ke Kebianu. Již to nikdy neudělám, ale stejně pro sebe požaduji oběšení, utopení, rozčtvrcení, zastřelení a upálení (případně v jiném pořadí) za tento strašlivý přečin!Co to? Nějak mi unikají souvislosti. Požadoval jsem snad něco takového? Nemusíš na mě hned útočit, i když se mnou nesouhlasíš.
Že vznikne KDE-happy alternativa Debianu, bude-li Debian implicitně gnomoidní více než nějaké epsilon, se klidně vsadím. Zda se o tom v tuto chvíli diskutuje, nebo nediskutuje v nějakém mailing listu, je irelevantní.Stejně, jako by to imho bylo s kterýmkoliv jiným oblíbeným správcem oken. Opět tvrdím, že je to naprosto regulérní požadavek, mít svoje oblíbené distro s wm, který chci mít. Ostatně, když si uživatelé Slackware všimli, že Patrik na Gnome trochu dlabe, tak začali produkovat vlastní balíčky s Gnome (třeba dropline). Ovšem předpokládám, že Patrik by s nimi na Glackware stejně nespolupracoval, takže tam řešení ala Ubuntu nepřichází v úvahu.
Byla by to úplně stejná pitomost jako současný stav, kdy jsou chudáci uživatelé chráněni před obtížnou volbou wm při instalaci tím, že si musejí vybrat rovnou z celých alternativních distribucí. Byť na stejném základu. Mohu-li si od něčeho stáhnout samostatné CD/DVD, tak je to samostatné distro.Unix a Linux především je o možnostech volby! To není bug, to je feature. Můžu používat bash, nebo zsh, nebo tcsh. Vim, Emacs, cokoliv jiného. Můžu mít syslogd, syslogd-ng, nebo metalog. Tohle je stejná věc, ale viditelná na uživatelské úrovni.
Tohle není žádný repositář. To je normální instalační CD/DVD nějaké distribuce.Až na to, že Kubuntu a Ubuntu mají stejné repository. Zatímco Ubuntu obsahuje Gnome (ubuntu-5.10-install-i386.list), tak Kubuntu zase má KDE a Xubuntu Xfce. Mají stejné mailing-listy a podobně. Jediné, co jsem nevěděl je to, že Ubuntu repository toto všechno obsahují, takže (KX)Ubuntu je vlastně jedna distribuce se třemi různými instalačními CD (ano, je to trochu podivné).
Abych to uzavřel: Že se něco nestane, stejně nemůžeš dokázat, takže se zbytečně nenamáhej. Do roka a do dne se uvidí.Co mám dokazovat? Imho KDE z Debiana neodstraní (pokud to je tohle), takže tě opět nechápu. Za tím, že vývojáři KDE nechystají fork kernelu a spol, si teda stojím (hlavně mají svojí práce dost). že nebude více Ubuntu jsem nikdy netvrdil.
apt-get install kde
?
Kdyby instalátor používal Qt, znamenalo by to, že Debian směřuje více ke KDE?
Proč si myslíte, že už nebudete moct používat textový instalátor?