Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost xAI založena Elonem Muskem na síti 𝕏 představila Grok-3, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tiskni
Sdílej:
Umělá inteligence (AI) může být hloupým pomocníkem a ještě blbějším pánem. Své o tom ví australský advokát, který si chtěl ulehčit práci a k sepsání soudních dokumentů použil chatbota ChatGPT od OpenAI. Bohužel pro něj umělá inteligence vygenerovala odkazy na neexistující případy. Muž si to ale nezkontroloval, umělé inteligenci věřil a soudní dokumenty tak odevzdal.https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-pravnik-za-sebe-nechal-pracovat-ai-nedopadlo-to-dobre-40507399 Aneb chybovat je lidské, ale něco pořádně zvorat, na to je potřeba počítač
Bavíme se tu o Grog3, který není ani ještě public, a ty sem začneš linkovat nesmysly s ChatGPT s nějakým senza článkem, který nevím, koho má reálně ohromit. Ale to už mně nepřekvapuje, Radovan je negační bot, na všechno musí mít opačnou odpověď a linkovat sebedivnější zdroje :D.Na druhou stranu neni asi od veci upozornit trebas nejake kolemjdouci dezolaty, co by si chteli trebas psat bakalarku za pomoci AI, a to aby si davali bacha, nebo snad ne?
Grog dává odkazy na zdroje, tak je tím myšleno linky na konkrétní stránky apod., odkud čerpá. To, co postnul Radovan je o tom, že si ChatGPT vymyslel nějaký text. Dvě úplně odlišné věci...Čéče, to bych ani neřek'. Radovan uvedl příklad (včetně zdroje!), kde jiný model také uvedl zdroje odkud čerpal, nicméně ty zdroje fakticky neexistovaly. To si myslím, že je dost podstatná a relevantní poznámka. Jasně, správně bys namítl, že si máš ten zdroj ověřit, nicméně ono existují i případy (např. ve vědeckých pracích), kde se uvádí odkazy na zdroje nějakých tvrzení, ty odkazované zdroje dokonce existují, nicméně se tomu původnímu tématu třeba vůbec nevěnují. Pak ti nezbývá, než si ten zdroj přečíst a posoudit jestli je v souladu s tím, co ten model tvrdí. Ale pak už defakto nepotřebuješ ten výcuc, žejo. A kolik lidí to skutečně udělá a kolik bude žít ve falešným positu jistoty, že je všechno ok, páč tam jsou přece ty zdroje, žejo...
Nebo aktuální studie BBC k sumarizaci článků (tzn. zdroj známý): Groundbreaking BBC research shows issues with over half the answers from Artificial Intelligence (AI) assistants
Určitě uvěřím, že genAI vyvinutá s naciElmovým vedením tyhle problémy mít nebude. /s
Vždyť je to člověk, který na xitter nechal přidat if
, aby všichni viděli jeho výblitky.
Mluví se o odkazech na neexistující případy. Nejedná se tedy o url, která nikam nesměřuje.No já ti nevím, mě to připadá prakticky identický. Na konkrétní případ odkazuješ taky pomocí nějakého identifikátoru (u nás asi spisová značka, nevím co používají v Austrálii). Ten identifikátor opíšeš to takovýho obdélníčku v kompjůtru, zmáčkneš EOL, načež zjistíš, jestli takovej případ existuje nebo ne.
Zeptas se ai jestli jsou ufouni mezi nama a dostanes odpoved ze ano protoze to cetla ... a zaroven i v seriozni vedecke rozprave o mimozemstanechMůžete dát odkaz na jedinou seriózní vědeckou rozpravu/publikaci, která tvrdí že mimozemšťané jsou mezi námi? Aby mohl vědec něco tvrdit musí to mít potvzené ověřitelnými důkazy či opakovatelnými pokusy.
V opačném případě jde pouze o teorie/hypotézy, které rozhodně nedeklarují "že jsou mezi náma".
Pokud AI nezvládá porozumět sémantice textu nemá smysl z ní čerpat nějaké informace.
To úplně neodpovídá na otázku, jak AI pozná fakta od fikce. Přitom odpověď je nasnadě – lidé příslušně oštítkují trénovací data. Což se v různé míře skutečně děje.
Pak je ještě jiná věc, že takhle věda opravdu nefunguje. Nebo jako lidově ano, ale jen lidově. Ono „potvrzování“ či „dokazování“ je dost ošemetné, „opakovatelnost“ při krizi právě reprodukovatelnosti nic moc, „teorie“ a „hypotézy“ mají konkrétní technický význam (bez lomítka).
To úplně neodpovídá na otázku, jak AI pozná fakta od fikce. Přitom odpověď je nasnadě – lidé příslušně oštítkují trénovací data.
Nevím, co je skutečným cílem tohoto hype, ale objektivní poznání určitě ne! Celé to povede jen k vygenerování dalších megatun nedůvěryhodných nesmyslů. Už dnes je téměř nad lidské síly se těmi hovny, co vznikaly již v éře předinternetové, prokopat k původní informaci, které jsou považovány za důvěryhodné zdroje jen proto, že vyšly tiskem. A vyvracet ty nesmysly je ještě těžší, protože to vyžaduje pracné a zdlouhavé dohledávání důkazů.
Jako názorný příklad lze uvést MyHeritage a jiné genealogické weby. Za skutečně ověřený považuji jen záznam, ke kterému se mi podaří dohledat správné matriční záznamy. A najít takový záznam, to znamená projít stovky naskenovaných foliantů, záznam po záznamu. A podchytit, všechny co by mohly přijít do úvahy.
V matrikách jsou chyby. A kdo to nedělá jako já, ty chyby nikdy neodhalí. Odhalit je není snadné. No a pokud od vás někdo takovou chybu přebere, je to pak jako když někomu kopnete do domku z karet, podaří-li se ji odhalit.
Díky takové chybě se můžete dočíst, že údajně nejstarší ženou, která porodila dítě, měla být Ellen Ellisová z Walesu, která měla v roce 1776 porodit své třinácté dítě ve věku dvaaosmdesáti let. Podle mne ja takové čtení pouze důsledkem nedůsledně psané, nebo čtené matriky.
A na tomhle chce někdo trénovat AI?
objektivní poznáníCo to je?
Objektivita (z lat. obiectum, předmět) je kvalita či rys takového poznávání nebo popisu, které se snaží co nejvíce přiblížit svému předmětu, a tedy co nejvíce omezit vliv poznávající osoby. Je žádoucí právě proto, že nezávisí na osobách, a je tedy platný, použitelný a přijatelný pro každého.
Obligátní: [zdroj?]
Psali to na Wikipedii, to vidím taky. Je to tam mizerně ozdrojované a napsané ještě hůř.
Laskavý čtenář si všimne jak odlišný jazyk (a tím nemyslím angličtinu) používá příslušné heslo v IEP. O Platu nemluvě.
...jelikož necenzuruje...Takže když se zeptám na náměstí Nebeského klidu a málem přejetí tankem člověka, tak se dovím pravdu? A co Větnam a masakr USA vojskem, taky cajk?