PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Již ve čtvrtek začíná v Brně konference GUADEC 2013. Dle programu se například Allan Day bude ve své přednášce věnovat budoucnosti GNOME 3. Serveru World of Gnome se povedlo nahlédnout do budoucnosti a přinést komiks se záznamem toho nejdůležitějšího z přednášky.
Tiskni
Sdílej:
nenažranost na prostor na obrazovce,Ta jedna lista nahore vam vadi?
nenažranost celýho GnomeBez posouzeni konkretni konfigurace a bezicich sluzeb nelze srovnavat.
příšerný vyhledávání v NautiluA co vam vadi?
No třeba chování vývojářů,Nezdravi, ze, bestie.
cely gnome 3 je delany pro dotykovy obrazovkyMne se to vyborne ovlada jen klavesnici.
ale proste a jednoduse si musis uvedomit, ze to nebude vyhovovat vsemTo ja samozrejme vim, a proto se vetsinou nenavazim do prostredi, ktere me prilis nesedi.
...ostatne proto se gnome potyka s nedostatkem vyvojaru
Ano, GNOME se potýká s nedostatkem vývojářů jako prakticky každý open source projekt (vývojářů není nikdy dost). Nicméně po vydání GNOME 3 počet vývojářů a jejich aktivita narostla. Ty fámy o tom, jak od GNOME utíkají přispěvatelé, jsou spíše přání otcem myšlenky lidí, kteří nedokáží překousnout směr, kterým se projekt ubírá.
Naopak na konci druhé generace GNOME byl trend počtu přispěvatelů docela alarmující. I to byl jeden z důvodů, proč se udělala výrazná změna.
Ale prd. To se musí vidět a zažít. A to říkám coby člověk, co má Gnome coby produkt celkem rád.No třeba chování vývojářů,Nezdravi, ze, bestie.
Reálné problémy jsou úplně jinde.A kde tedy jsou podle tebe? Lide ve vedeni jako Allan Day, McCann a nekolik dalsich figur [na ktere jsem jiz alergicky]? Mluvis v naznacich a to se mi nelibi
že na stabilizaci je kolikrát i více práce než na proof-of-concept implementaci.To je bez debaty. Obecne FOSS ma latku dole, ale v RHEL bych cekal ze to casem stabibilizujete.
Teď ale docela silně uvažuju o přechodu na něco trochu vyladěnějšího.Ze by u velkych desktopu byla situace jinde zelenejsi, nepozoruji, sanci zatim snad skytaji mensi z nich.
Pomalu dochazim k nazoru, ze Gnome 3 je jen kamenita cesta ke Gnome 4Úplně si neumím představit, jak by stejná skupina vývojářů mohla udržovat něco stabilního. Třeba u NetworkManageru je spousta důvodů, proč to, co je, z větší části zahodit a pustit se do vývoje bez ohledu na kontinuitu a stabilizaci řešit jen minimálně přesto se tomu tak momentálně neděje.
Spise me znervoznuje hluchota a arogance nekterych jedincu, a na ty dva zminene jsem vysazen.Mně hlavně už tenhle typ lidí nějak přestává bavit.
ale v RHEL bych cekal ze to casem stabibilizujete.Ta generalizace je moc hezká, ale já ho stabilizovat určitě nebudu a s největší pravděpodobností jeho použití omezím na minimum nebo ho opustím úplně.
Ze by u velkych desktopu byla situace jinde zelenejsi, nepozoruji, sanci zatim snad skytaji mensi z nich.Možná je myšlenka velkého open source desktopu sama o sobě nešťastná a bylo by lepší se soustředit na kvalitní komponenty, ze kterých půjde desktop jednoduše složit.