Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
HCPP 2014 se uskuteční ve dnech 10. - 12. října 2014 v Praze. Hlavní témata a detailní program na webu pořadatele.
Tiskni
Sdílej:
Je to bývalý průmyslový barák s vysokými stropy, obřími okny a třemi patry. Teď se jmenuje Paralelní Polis a bude sloužit jako takzvaný hacker space, prostor pro hackery.
Za Paralelním Polisem stojí umělecká a aktivistická skupina Ztohoven, které už se několikrát podařilo výrazně mediálně zviditelnit. To se projevilo také při otvíračce celých prostor. Kdo čekal přítomnost nějakých tajemných hackerů, byl poněkud zklamán. Místo toho všude pobíhali lidé různých kreativních a uměleckých profesí, popíjeli Club-Mate a o hackování a přidružených oblastech nevěděli vůbec nic.
V Paralelním Polisu si za stovku můžete koupit nálepku na notebook s logem NSA, do kterého je vkusně zakomponován nápis „toto zařízení je monitorováno bezpečnostními službami“. To je jedna z věcí, o kterou se celý projekt opírá a co Týce a spol. na možnostech Toru a podobných nástrojů zaujalo.
Paralelní Polis má být také aktivistickým počinem. Kromě provozu kavárny, pracovních prostor, společenských akcí a podobně jedno patro zaberou také hackeři. Nemá to být tradiční geekovský hacker space, kterým je třeba už nějakou dobu fungující Brmlab. Tenhle prostor bude více politicky zaměřený a angažovaný. Kdo ví, co za projekty tu vzejde.
Z něčeho se musí zaplatit nájem a provoz celé budovy. S tím mají vedle návštěvníků pomoci zejména donátoři a podporovatelé. Ztohoven vytvořili několikačlenný „board“, ve kterém každý může měsíčně přispět až 15 tisíc korun. Tímto způsobem vypomáhá například miliardář Karel Janeček, člen skupiny J&T Štěpán Ašer, ředitel ze Sekyra Group Leoš Andrle či internetový podnikatel Jan Barta.Tak nějak mi to celé přijde jako kavárna pro intelektuály, kde se místo pití podávají samolepky za stovku. Budou se tam scházet všechny možné existence, kterým zrovna přijde cool všechno kolem "hackování", i když zrovna nemají představu, co to je. Bezpečně ale ví, že je to cool a in. Ne že bych na to chtěl házet špínu, ale prostě z toho jejich programu a teď toho článku mám docela rozpačité pocity.