Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
HCPP 2014 se uskuteční ve dnech 10. - 12. října 2014 v Praze. Hlavní témata a detailní program na webu pořadatele.
Tiskni
Sdílej:
Je to bývalý průmyslový barák s vysokými stropy, obřími okny a třemi patry. Teď se jmenuje Paralelní Polis a bude sloužit jako takzvaný hacker space, prostor pro hackery.
Za Paralelním Polisem stojí umělecká a aktivistická skupina Ztohoven, které už se několikrát podařilo výrazně mediálně zviditelnit. To se projevilo také při otvíračce celých prostor. Kdo čekal přítomnost nějakých tajemných hackerů, byl poněkud zklamán. Místo toho všude pobíhali lidé různých kreativních a uměleckých profesí, popíjeli Club-Mate a o hackování a přidružených oblastech nevěděli vůbec nic.
V Paralelním Polisu si za stovku můžete koupit nálepku na notebook s logem NSA, do kterého je vkusně zakomponován nápis „toto zařízení je monitorováno bezpečnostními službami“. To je jedna z věcí, o kterou se celý projekt opírá a co Týce a spol. na možnostech Toru a podobných nástrojů zaujalo.
Paralelní Polis má být také aktivistickým počinem. Kromě provozu kavárny, pracovních prostor, společenských akcí a podobně jedno patro zaberou také hackeři. Nemá to být tradiční geekovský hacker space, kterým je třeba už nějakou dobu fungující Brmlab. Tenhle prostor bude více politicky zaměřený a angažovaný. Kdo ví, co za projekty tu vzejde.
Z něčeho se musí zaplatit nájem a provoz celé budovy. S tím mají vedle návštěvníků pomoci zejména donátoři a podporovatelé. Ztohoven vytvořili několikačlenný „board“, ve kterém každý může měsíčně přispět až 15 tisíc korun. Tímto způsobem vypomáhá například miliardář Karel Janeček, člen skupiny J&T Štěpán Ašer, ředitel ze Sekyra Group Leoš Andrle či internetový podnikatel Jan Barta.Tak nějak mi to celé přijde jako kavárna pro intelektuály, kde se místo pití podávají samolepky za stovku. Budou se tam scházet všechny možné existence, kterým zrovna přijde cool všechno kolem "hackování", i když zrovna nemají představu, co to je. Bezpečně ale ví, že je to cool a in. Ne že bych na to chtěl házet špínu, ale prostě z toho jejich programu a teď toho článku mám docela rozpačité pocity.