Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,57 %. Před měsícem to bylo 0,90 %. Výrazně vzrostl počet uživatelů používajících čínštinu (Simplified Chinese 47,18% +30,22%, English 25,63% -16,23%) a Windows 7 (Windows 7 64 bit 26,74% +22,35%, Windows 10 64 bit 69,40% -19,88%).
Tiskni
Sdílej:
Tohle nesouvisí až tak s (GNU)/Linuxem, jako spíš se Steamem a kvalitou her. Zkoušel jsem např. Mafii II a bylo to tragické – vyzkoušel jsem postupně všechny verze Protonu, s nejnovější to nefungovalo vůbec. Máš tam hromadu zavádějících chybových hlášek, o kterých se pak na různých fórech dočteš, že je máš prostě ignorovat, zatímco skutečná chyba, která vede k nespuštění hry, se snad ani neloguje. S jednou starší verzí Protonu se hru podařilo spustit, ale jen jednou, pak se to rozbilo a už to nešlo ani s tou starou verzí. A i tu chvilku, co hra náhodou běžela, byl výkon tak mizerný, že to nešlo hrát. Hlavní je ale ta nespolehlivost – fakt nemám náladu na to, aby se to samo náhodně rozbíjelo.
Proton, DXVK atd. jsou teoreticky skvělé věci a je za tím spousta práce… ale výsledky mi zatím nepřijdou moc přesvědčivé.
Co jsem četl, tak se to často rozbíjí kvůli jejich DRM. Existují nějaké opatchované EXE soubory… ale ani to nepomáhá. Možná to za určité konstelace Merkuru a Venuše spustit půjde, ale na tohle nemám nervy. Každopádně to není vina GNU/Linuxu, ale Steamu a proprietárních zaDRMovaných her. Vyvozovat z těchto statistik cokoli týkajícího se GNU/Linuxu je mylné.
To je taková definice kruhem. Když ta implementace bude nekvalitní, nefunkční, tak i procento uživatelů bude nízké. Zakládat na takové statistice jakékoli rozhodování je nesmysl. K tomu bys potřeboval dvě podobně použitelné implementace Steamu (a her) pro dvě platformy. Pokud by ses pak rozhodoval, zda jednu z nich zaříznout a pokračovat jen s tou druhou, tak by dávalo smysl přihlédnou k procentu uživatelů. Ale pokud na jedné platformě nabízíš polofunkční/nefunkční zmetek a na druhé odladěné a oficiálně podporované řešení, tak je ta statistika naprosto irelevantní a je předem jasné, jaká procenta z toho vyjdou.
Já jsem si kdysi pořídil Mafii (na DVD v kamenném obchodě, ale nakonec to stejně vyžadovalo Steam) a teď se mi tu válí jedno nevyužité osmijádro s 32 GB paměti, tak jsem si říkal, že na něm Steam + Proton vyzkouším a zahraji si Mafii (na normální pracovní počítač bych si to nedával). Nehledám způsob jak zabíjet čas hraním nějaké náhodné hry, která zrovna funguje – chtěl jsem si zahrát právě tuhle konkrétní. Chápu, že to není zrovna reprezentativní vzorek a i jsem psal, že za Protonem je určitě dost práce a jsem rád, že to existuje.
Co jsem se snažil hlavně říct, je to, že těm procentům z těchto statistik nemá smysl přikládat jakoukoli váhu a vyvozovat z nich jakékoli závěry o GNU/Linuxu – s jeho kvalitami to absolutně nesouvisí. Roli tu hraje jednak setrvačnost (když hrál někdo roky na MS Windows, tak mu chvíli potrvá, než přejde jinam, i kdyby k tomu měl poměrně dobrý důvod) a jednak kvalita Steamu a samotných her.
Jak se dalo čekat, statistiky už byly upraveny, protože asi chyba měření.Uvidíme, jak se to vyvine dál...
https://twitter.com/gamingonlinux/status/1345501691622412288