Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,57 %. Před měsícem to bylo 0,90 %. Výrazně vzrostl počet uživatelů používajících čínštinu (Simplified Chinese 47,18% +30,22%, English 25,63% -16,23%) a Windows 7 (Windows 7 64 bit 26,74% +22,35%, Windows 10 64 bit 69,40% -19,88%).
Tiskni
Sdílej:
Tohle nesouvisí až tak s (GNU)/Linuxem, jako spíš se Steamem a kvalitou her. Zkoušel jsem např. Mafii II a bylo to tragické – vyzkoušel jsem postupně všechny verze Protonu, s nejnovější to nefungovalo vůbec. Máš tam hromadu zavádějících chybových hlášek, o kterých se pak na různých fórech dočteš, že je máš prostě ignorovat, zatímco skutečná chyba, která vede k nespuštění hry, se snad ani neloguje. S jednou starší verzí Protonu se hru podařilo spustit, ale jen jednou, pak se to rozbilo a už to nešlo ani s tou starou verzí. A i tu chvilku, co hra náhodou běžela, byl výkon tak mizerný, že to nešlo hrát. Hlavní je ale ta nespolehlivost – fakt nemám náladu na to, aby se to samo náhodně rozbíjelo.
Proton, DXVK atd. jsou teoreticky skvělé věci a je za tím spousta práce… ale výsledky mi zatím nepřijdou moc přesvědčivé.
Co jsem četl, tak se to často rozbíjí kvůli jejich DRM. Existují nějaké opatchované EXE soubory… ale ani to nepomáhá. Možná to za určité konstelace Merkuru a Venuše spustit půjde, ale na tohle nemám nervy. Každopádně to není vina GNU/Linuxu, ale Steamu a proprietárních zaDRMovaných her. Vyvozovat z těchto statistik cokoli týkajícího se GNU/Linuxu je mylné.
To je taková definice kruhem. Když ta implementace bude nekvalitní, nefunkční, tak i procento uživatelů bude nízké. Zakládat na takové statistice jakékoli rozhodování je nesmysl. K tomu bys potřeboval dvě podobně použitelné implementace Steamu (a her) pro dvě platformy. Pokud by ses pak rozhodoval, zda jednu z nich zaříznout a pokračovat jen s tou druhou, tak by dávalo smysl přihlédnou k procentu uživatelů. Ale pokud na jedné platformě nabízíš polofunkční/nefunkční zmetek a na druhé odladěné a oficiálně podporované řešení, tak je ta statistika naprosto irelevantní a je předem jasné, jaká procenta z toho vyjdou.
Já jsem si kdysi pořídil Mafii (na DVD v kamenném obchodě, ale nakonec to stejně vyžadovalo Steam) a teď se mi tu válí jedno nevyužité osmijádro s 32 GB paměti, tak jsem si říkal, že na něm Steam + Proton vyzkouším a zahraji si Mafii (na normální pracovní počítač bych si to nedával). Nehledám způsob jak zabíjet čas hraním nějaké náhodné hry, která zrovna funguje – chtěl jsem si zahrát právě tuhle konkrétní. Chápu, že to není zrovna reprezentativní vzorek a i jsem psal, že za Protonem je určitě dost práce a jsem rád, že to existuje.
Co jsem se snažil hlavně říct, je to, že těm procentům z těchto statistik nemá smysl přikládat jakoukoli váhu a vyvozovat z nich jakékoli závěry o GNU/Linuxu – s jeho kvalitami to absolutně nesouvisí. Roli tu hraje jednak setrvačnost (když hrál někdo roky na MS Windows, tak mu chvíli potrvá, než přejde jinam, i kdyby k tomu měl poměrně dobrý důvod) a jednak kvalita Steamu a samotných her.
Jak se dalo čekat, statistiky už byly upraveny, protože asi chyba měření.Uvidíme, jak se to vyvine dál...
https://twitter.com/gamingonlinux/status/1345501691622412288