Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Nový netbook HP Mini 1000 nebude bohužel v Británii a mnohých jiných evropských zemích nabízen s Linuxem. HP odmítlo komentovat toto rozhodnutí a dodává, že také pouze s Windows bude prodávat i Compaq Mini 700. Více na ZDNet.co.uk.
Tiskni
Sdílej:
Jenze... on ten laptop s Linuxem nikdo nechce!
Asi byste měl těch 8 lidí napráskat na Microsoftu, nebo to schvalujete? Zdá se vám to OK? Já bych třeba notebook pro sebe vybíral právě podle toho, jestli by byl s Linuxem (a zase pro ženu jenom s Windows, z pracovních důvodů). Ale určitě bych Windows nekrad, ostatně to nedělám ani s jiným softwarem.
Pane lzete, to jste mohl napsat ze znate 153 lidi kteri planuji atentat na Obamu bla bla bla. Co tak nejaka jmena? Jinak je to je blabol.
pan je clovek konfrontovany s realitou, prosty dogmatismu a zaslepenosti. MS vyhrava pouzitelnosti a kvalitou SW. Pro bezneho uzivatele. A upozornuji ze mam s Linuxem velke zkusenosti, i byl jsem jeho agitatorem. Procento lidi, ktere by takovy laptop chtelo, pokud by vedeli, co to znamena, klesa limitne k nule. Zbytek, ktery je k nakupu laptopu s linuxem nejakym trikem prinucen, ho do roka vymeni za windows a chrochta blahem. A pochopitelne.
Mne nastval Asus, ze jsem si nemohl v Cesku koupit Eee s Linuxem, ale vyhodil jsem zbytecne penize za MS Win verzi.
Uz jsem si rikal, ze by bylo docela zajimave, kdyby se par desitek lidi domluvilo, koupilo si netbooky s Wokny, spustilo, nepotvrdilo licenci, a slo je vratit. Mozna, ze kdybychom tohle delali dost casto, ze uz by se i prodejci a vyrobci nastvali alespon jako my a zacali by je dodavat s Linuxem i na ten nas "neperspektivni" trh.
Nechtel by se nekdo chopit tehle inicitivy?
Slysel jsem o tom, ze v Cine existuji ruzna kratkodoba natlakova sdruzeni a ze jim to docela dobre funguje.
v cesku to nepujde, my jse predem ze vsecho priposrany a radeji si zabrblame v hospode u piva nez abychom se k necemu zmohli.
Proč by to nešlo? Někdo, kdo má malý obchod, by vyhlásil na 30 dní akci typu "netbook s Linuxem", přihlásili by se mu lidi ke koupi, zjistil by se počet zájemců, obeslali by se výrobci, a třeba by se tak dala získat dobrá cena a výrobek, o který by opravdu byl zájem.
Licence na internetu nemá žádnou právní váhu, protože vám nikdo nezajistí, že je stejná jako licence s produktem, který si chcete koupit. Navíc najít tu licenci předem na stránkách Microsoftu je velmi obtížné až nemožné.
Jo a když už jsme u těch nadávek. Dement jste spíš vy.
Tak se na to podivame kousek po kousku
Prirucku od Brbly si muze clovek koupit aniz by si musel povinne koupit i nejnovejsi notebook prosazovaneho vyrobce. V pripade notebooku a sestav tomu tak casto neni, at uz je k tomu dotlacen maloprodejce anebo je svin* rovnou vyrobce (M$ je v tomhle pripade svine VZDY).
Tim, ze clovek vyuzije klicky, kterou mu poskytl sam Microsoft, dosahne sveho, tedy zakoupi pouze HW o ktery stal, nikoli SW ktery mu byl vnucovan.
Cim vic lidi to jen tak potichu nespolkne ale pekne hlasite jim to vecpe do chrtanu, tim lip. Pokud to udelaji organizovane (aspon tak 20 - 30 lidi, kteri v rade nakoupi, nastartuji, neprijmou a jdou vyzadovat vraceni), nejlip v nejakym vetsim obchode ==> aspon na cas je zahlti, daji jim najevo ze uz si to nekteri z nas nechteji nechat libit (a jeste si to mozna uvedomi i par tupcu z okoli).
Na tom odmitat neeticke chovani (tj. snahu neco mi vnutit) nevidim nic neetickeho.
Jeste porad si pripadas povysenej, a nebo uz ti dochazi ze dementa tu hraje ty, nas maly jardicku ?
Pane Jardíku, zkuste prosím pořádně pochopit, o co tu jde. Asus Eee 901 se prodává ve světě v konfiguraci s Linuxem i s Windows, za stejnou cenu, s mírně odlišnou hardwarovou konfigurací. V České republice (možná i jinde) není možnost zakoupit konfiguraci s Linuxem. Jak je vidět na různých diskusních fórech, spousta lidí by si tento netbook s Linuxem zakoupilo. Zastoupení Asus v ČR není (na jejich web stránkách mají pouze zastoupení technické podpory) a zájem těchto zákazníků je firmou ignorován. Ok, je to jejich byznys, takže si spotřebitelé mohou nadávat, a americké či japonské akcionáře ušlý zisk možná zajímat nebude. Vždyť i Ford vyráběl auta v jakékoliv barvě, pokud byla černá, že. Je to úplný opak než třeba u solidních firem se sportovními potřebami -- ti se zatraceně snaží, aby splnili přání zákazníků.
Takže: nátlakem spotřebitelů je dát najevo firmám, o co je vlastně zájem. Vynucená kombinace HW+SW u PC je skutečně vázaný prodej a jak je vidět, je tu dost lidí, kterým to vadí.
Dalším nátlakem na výrobce by mohlo být ignorování výrobků s lesklými displeji (nejen notebooky, ale už i LCD TV), na které také skoro všichni nadávají ... ale to už by si člověk nekoupil asi vůbec nic.