Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nový netbook HP Mini 1000 nebude bohužel v Británii a mnohých jiných evropských zemích nabízen s Linuxem. HP odmítlo komentovat toto rozhodnutí a dodává, že také pouze s Windows bude prodávat i Compaq Mini 700. Více na ZDNet.co.uk.
Tiskni
Sdílej:
Jenze... on ten laptop s Linuxem nikdo nechce!
Asi byste měl těch 8 lidí napráskat na Microsoftu, nebo to schvalujete? Zdá se vám to OK? Já bych třeba notebook pro sebe vybíral právě podle toho, jestli by byl s Linuxem (a zase pro ženu jenom s Windows, z pracovních důvodů). Ale určitě bych Windows nekrad, ostatně to nedělám ani s jiným softwarem.
Pane lzete, to jste mohl napsat ze znate 153 lidi kteri planuji atentat na Obamu bla bla bla. Co tak nejaka jmena? Jinak je to je blabol.
pan je clovek konfrontovany s realitou, prosty dogmatismu a zaslepenosti. MS vyhrava pouzitelnosti a kvalitou SW. Pro bezneho uzivatele. A upozornuji ze mam s Linuxem velke zkusenosti, i byl jsem jeho agitatorem. Procento lidi, ktere by takovy laptop chtelo, pokud by vedeli, co to znamena, klesa limitne k nule. Zbytek, ktery je k nakupu laptopu s linuxem nejakym trikem prinucen, ho do roka vymeni za windows a chrochta blahem. A pochopitelne.
Mne nastval Asus, ze jsem si nemohl v Cesku koupit Eee s Linuxem, ale vyhodil jsem zbytecne penize za MS Win verzi.
Uz jsem si rikal, ze by bylo docela zajimave, kdyby se par desitek lidi domluvilo, koupilo si netbooky s Wokny, spustilo, nepotvrdilo licenci, a slo je vratit. Mozna, ze kdybychom tohle delali dost casto, ze uz by se i prodejci a vyrobci nastvali alespon jako my a zacali by je dodavat s Linuxem i na ten nas "neperspektivni" trh.
Nechtel by se nekdo chopit tehle inicitivy?
Slysel jsem o tom, ze v Cine existuji ruzna kratkodoba natlakova sdruzeni a ze jim to docela dobre funguje.
v cesku to nepujde, my jse predem ze vsecho priposrany a radeji si zabrblame v hospode u piva nez abychom se k necemu zmohli.
Proč by to nešlo? Někdo, kdo má malý obchod, by vyhlásil na 30 dní akci typu "netbook s Linuxem", přihlásili by se mu lidi ke koupi, zjistil by se počet zájemců, obeslali by se výrobci, a třeba by se tak dala získat dobrá cena a výrobek, o který by opravdu byl zájem.
Licence na internetu nemá žádnou právní váhu, protože vám nikdo nezajistí, že je stejná jako licence s produktem, který si chcete koupit. Navíc najít tu licenci předem na stránkách Microsoftu je velmi obtížné až nemožné.
Jo a když už jsme u těch nadávek. Dement jste spíš vy.
Tak se na to podivame kousek po kousku
Prirucku od Brbly si muze clovek koupit aniz by si musel povinne koupit i nejnovejsi notebook prosazovaneho vyrobce. V pripade notebooku a sestav tomu tak casto neni, at uz je k tomu dotlacen maloprodejce anebo je svin* rovnou vyrobce (M$ je v tomhle pripade svine VZDY).
Tim, ze clovek vyuzije klicky, kterou mu poskytl sam Microsoft, dosahne sveho, tedy zakoupi pouze HW o ktery stal, nikoli SW ktery mu byl vnucovan.
Cim vic lidi to jen tak potichu nespolkne ale pekne hlasite jim to vecpe do chrtanu, tim lip. Pokud to udelaji organizovane (aspon tak 20 - 30 lidi, kteri v rade nakoupi, nastartuji, neprijmou a jdou vyzadovat vraceni), nejlip v nejakym vetsim obchode ==> aspon na cas je zahlti, daji jim najevo ze uz si to nekteri z nas nechteji nechat libit (a jeste si to mozna uvedomi i par tupcu z okoli).
Na tom odmitat neeticke chovani (tj. snahu neco mi vnutit) nevidim nic neetickeho.
Jeste porad si pripadas povysenej, a nebo uz ti dochazi ze dementa tu hraje ty, nas maly jardicku ?
Pane Jardíku, zkuste prosím pořádně pochopit, o co tu jde. Asus Eee 901 se prodává ve světě v konfiguraci s Linuxem i s Windows, za stejnou cenu, s mírně odlišnou hardwarovou konfigurací. V České republice (možná i jinde) není možnost zakoupit konfiguraci s Linuxem. Jak je vidět na různých diskusních fórech, spousta lidí by si tento netbook s Linuxem zakoupilo. Zastoupení Asus v ČR není (na jejich web stránkách mají pouze zastoupení technické podpory) a zájem těchto zákazníků je firmou ignorován. Ok, je to jejich byznys, takže si spotřebitelé mohou nadávat, a americké či japonské akcionáře ušlý zisk možná zajímat nebude. Vždyť i Ford vyráběl auta v jakékoliv barvě, pokud byla černá, že. Je to úplný opak než třeba u solidních firem se sportovními potřebami -- ti se zatraceně snaží, aby splnili přání zákazníků.
Takže: nátlakem spotřebitelů je dát najevo firmám, o co je vlastně zájem. Vynucená kombinace HW+SW u PC je skutečně vázaný prodej a jak je vidět, je tu dost lidí, kterým to vadí.
Dalším nátlakem na výrobce by mohlo být ignorování výrobků s lesklými displeji (nejen notebooky, ale už i LCD TV), na které také skoro všichni nadávají ... ale to už by si člověk nekoupil asi vůbec nic.