Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Tiskni
Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
…I threw myself into software development to distract from pain.další vysvětlení, proč podobné věci lidi typicky dělají, je, že si chtějí udělat jméno a mít reference, portfolio, aby získali lepší práci. Pak je tu klasické „dělám to, protože mě to baví“ – což je čistě subjektivní a nemá cenu to rozporovat. Každého může bavit něco jiného a každý rád tráví čas nějak jinak. Z čistě praktického hlediska souhlasím, že to až takový smysl nedává. Psal jsem to tu už, když tenhle projekt začínal – viděl bych smysl v portování svobodného softwaru na hardware, který už mezi lidmi značně rozšířen je (tudíž jim to umožní ten HW používat svobodně nebo ho vůbec používat a nemuset ho vyhazovat, když by jinak byl morálně zastaralý). Ale portovat cokoli na nový uzavřený hardware a tím podporovat jeho výrobce, zvyšovat mu tržby a dělat pro něj práci zadarmo? V tom moc smysl nevidím. Jde tedy o to načasování – když s tím začnu ještě před rozšířením toho hardwaru mezi zákazníky, tak pomáhám hlavně jeho výrobci. Když udělám totéž zpětně, tak pomáhám uživatelům (nebo možná obecně lidstvu), aby lépe využili to, co už mají.
kvuli tomuhle ctu abickoA ja zas kvuli tomuhle Technet. Obcas se i tam nekdo objevi.
Jindřich Lněnička 14. 10. 2024 1:00 Oukej, nevím, jestli je to tvorba autora, nebo odněkud přeložený, ale zkusím to doplnit: 1., 2. Výběr distribuce a výběr grafického rozhraní jsou úplně oddělený věci, které se dají téměř libovolně kombinovat. Za univerzálně dobrou kombinaci považuju buď Fedoru Workstation ve výchozí variantě (GNOME rozhraní, který je fakticky výborný pro produktivitu), nebo s KDE Plasma rozhraním (co má blíž Windows a podporuje i věci jako HDR obsah). S obojím se mi pracuje líp, než s Windows 11. Jinak rozhraní „Linux KDE“ se správně jmenuje KDE Plasma. A vůbec není vázaný na Linux, jen tak na okraj. 3. Jop, dá se souhlasit. Byť i tady jsou při instalaci míň intuitivní věci. BTW, nejlíp má za mě instalaci dneska vyřešenou openSUSE, ale uvidíme, jak se předvede Fedora, kde pracují na nové variantě toho svého. 4. Z kancelářských balíčků za mě dneska s MS formáty nejlíp funguje OnlyOffice. Jinak stále na Linuxu zoufale chybí alternativa třeba Affinity balíčku. Naopak třeba DaVinci Resolve jede hezky. 5. SteamOS má smysl primárně na Steam Decku. Z distribucí pak hry hezky jedou na Bazzite. Reálně stačí ale Steam a hry pojedou na snad jakékoliv aktuální distribuci na pár kliknutí. 5. Kompatibilita doteď zlobí v kombinaci s Nvidia GPU. Nicméně i zde Nvidia výrazně zlepšuje podporu. Ve zkratce: Pokud chcete GNU/Linux zkusit, směle do toho. Stáhnete si třeba Fedoru KDE Spin, nebo výchozí, abych usnadnil výběr distribuce.