Firefox slaví 20 let (YouTube). Verze 1.0 byla vydána 9. listopadu 2004.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Tiskni Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
…I threw myself into software development to distract from pain.další vysvětlení, proč podobné věci lidi typicky dělají, je, že si chtějí udělat jméno a mít reference, portfolio, aby získali lepší práci. Pak je tu klasické „dělám to, protože mě to baví“ – což je čistě subjektivní a nemá cenu to rozporovat. Každého může bavit něco jiného a každý rád tráví čas nějak jinak. Z čistě praktického hlediska souhlasím, že to až takový smysl nedává. Psal jsem to tu už, když tenhle projekt začínal – viděl bych smysl v portování svobodného softwaru na hardware, který už mezi lidmi značně rozšířen je (tudíž jim to umožní ten HW používat svobodně nebo ho vůbec používat a nemuset ho vyhazovat, když by jinak byl morálně zastaralý). Ale portovat cokoli na nový uzavřený hardware a tím podporovat jeho výrobce, zvyšovat mu tržby a dělat pro něj práci zadarmo? V tom moc smysl nevidím. Jde tedy o to načasování – když s tím začnu ještě před rozšířením toho hardwaru mezi zákazníky, tak pomáhám hlavně jeho výrobci. Když udělám totéž zpětně, tak pomáhám uživatelům (nebo možná obecně lidstvu), aby lépe využili to, co už mají.
kvuli tomuhle ctu abickoA ja zas kvuli tomuhle Technet. Obcas se i tam nekdo objevi.
Jindřich Lněnička 14. 10. 2024 1:00 Oukej, nevím, jestli je to tvorba autora, nebo odněkud přeložený, ale zkusím to doplnit: 1., 2. Výběr distribuce a výběr grafického rozhraní jsou úplně oddělený věci, které se dají téměř libovolně kombinovat. Za univerzálně dobrou kombinaci považuju buď Fedoru Workstation ve výchozí variantě (GNOME rozhraní, který je fakticky výborný pro produktivitu), nebo s KDE Plasma rozhraním (co má blíž Windows a podporuje i věci jako HDR obsah). S obojím se mi pracuje líp, než s Windows 11. Jinak rozhraní „Linux KDE“ se správně jmenuje KDE Plasma. A vůbec není vázaný na Linux, jen tak na okraj. 3. Jop, dá se souhlasit. Byť i tady jsou při instalaci míň intuitivní věci. BTW, nejlíp má za mě instalaci dneska vyřešenou openSUSE, ale uvidíme, jak se předvede Fedora, kde pracují na nové variantě toho svého. 4. Z kancelářských balíčků za mě dneska s MS formáty nejlíp funguje OnlyOffice. Jinak stále na Linuxu zoufale chybí alternativa třeba Affinity balíčku. Naopak třeba DaVinci Resolve jede hezky. 5. SteamOS má smysl primárně na Steam Decku. Z distribucí pak hry hezky jedou na Bazzite. Reálně stačí ale Steam a hry pojedou na snad jakékoliv aktuální distribuci na pár kliknutí. 5. Kompatibilita doteď zlobí v kombinaci s Nvidia GPU. Nicméně i zde Nvidia výrazně zlepšuje podporu. Ve zkratce: Pokud chcete GNU/Linux zkusit, směle do toho. Stáhnete si třeba Fedoru KDE Spin, nebo výchozí, abych usnadnil výběr distribuce.