Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
iNet Wireless Daemon (iwd), správce Wi-Fi připojení vyvinutý jako náhrada za wpa_supplicant, byl vydán ve verzi 2.0.
Tiskni
Sdílej:
ja kouknul na jejich stranky a nejak jsem nepochopil, proc. ja vim, ze je to vsem uplne jasne, ale kdyz delam projekt, ktery ma neco nahradit, mozna by nebylo marne napsat na 3 radky proc a v cem to bude lepsi nebo jine. Ale tusim, ze problem bude v moji omezenosti...Mne to tam prijde napsane dost jasne, iwd pouziva nova API kernelu, ktera v dobe vzniku wpa suplicantu a ostatnich nebyla k dispozici. Diky tomu muze vic veci delat HW. Pouzivam to uz od verze 1.8 a mnohem rychleji se to pripoji.
The problem comes down to the old wpa_supplicant daemon, which is a complex "Swiss army knife". It is "awesome work", he said, but it has two big problems. One is that the wpa_supplicant project doesn't make releases, with the result that nobody picks up the bug fixes that are made. And there are no usable APIs for controlling it, so users have to figure out everything themselves. It is a great tool, but few people have any idea of how to use it.
For some time, Holtmann and his collaborators thought that they could improve wpa_supplicant and turn it into a proper management daemon. But the upstream project does not want things to go that way; they have, he said, a lot more interest in producing a toolbox that can be used for tasks like testing new protocol specifications. This focus and the lack of proper releases mean that everybody ships their own version of wpa_supplicant, with unpleasant consequences. There is, for example, no Linux distribution support for the WPA3 protocol, even though wpa_supplicant has that support.
... git-shortlog for 2.9 -> 2.10: There were 2509 commits, so the list would be a too long for this email. Anyway, if you are interested in the details, they are available in the hostap.git repository. diffstat has following to say about the changes: 833 files changed, 94977 insertions(+), 33464 deletions(-)
Nebylo by lepší první číst, pak až reagovat?
Článek (přednáška) je z roku 2018, explicitně jsem to i napsal, takže letošní vydání je naprosto irelevantní. Z repozitáře iwd je vidět, že je z roku 2014.
Z toho seznamu změn (nebo tohoto grafu) je zřejmé, že opakovaně byla mezi vydáními wpa_supplicant cca dvouletá prodleva (2010-2012, 2016-2018 (tj. z doby té přednášky), 2019-2022). Z citace i samotného repozitáře je patrné, že tam byla nějaká snaha o práci přímo na wpa_supplicant.