Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »US-CERT (United States Computer Emergency Readiness Team) upozorňuje na bezpečnostní problém VU#649219. Problém mohou mít 64-bitové operační systémy a virtualizační nástroje běžící na platformě Intel CPU. Jde o to, že Intel a AMD jinak implementují instrukci SYSRET. Problém nastává, pokud kód napsaný dle specifikace AMD běží na procesoru Intel. Podrobnosti například na stránkách projektu Xen. Chyba může být zneužita k lokální eskalaci práv nebo k získání přístupu z hostovaného počítače na počítač hostitelský. Zranitelné jsou vedle operačních systémů společnosti Microsoft (MS12-042) také operační systémy NetBSD, FreeBSD (FreeBSD-SA-12:04.sysret) a Apple OS X. Problémy má také virtualizační nástroj Xen (CVE-2012-0217 / XSA-7). OpenBSD a Linux jsou v pořádku. V Linuxu byl problém řešen již před 6 lety (CVE-2006-0744).
Tiskni
Sdílej:
Red Hat, Inc. Affected 01 May 2012 12 Jun 2012
SUSE Linux Affected 02 May 2012 12 Jun 2012
Ano Xen. Přesněji řečeno, Linux jako linuxové jádro problém nemá. Ten byl opraven před šesti lety. Linux jako linuxová distribuce má problém, pokud instaluje problémový Xen.
This issue did not affect the versions of the Linux kernel as shipped with Red Hat Enterprise Linux 5 and 6, and Red Hat Enterprise MRG, as those versions have a guard page between the end of the user-mode accessible virtual address space and the beginning of the non-canonical area due to CVE-2005-1764 fix, and hardened system call handler due to CVE-2006-0744 fix.
This issue did affect the versions of Xen hypervisor as shipped with Red Hat Enterprise Linux 5. A kernel-xen update for Red Hat Enterprise Linux 5 is available to address this flaw.