Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Pavel Tišnovský představuje ve vyčerpávajícím článku integrovaná vývojová prostředí pro Linux. První díl popisuje prostředí Anjuta a Qt Creator. Článek rozebírá a na screenshotech přibližuje vše od správy projektů přes psaní kódu až po ladění programů.
Tiskni
Sdílej:
Tak jen trochu of topic ... železo železem se ostří (Aneb dík, Roberte, že píšeš.)
Podle mě dost záleží kterej jazyk píšeš, jak rychle píšeš obecně a do jaké míry umíš VimL. Otevřeš IDE, zapneš si Vim-like mód a jedeš. Nic neřešíš.
Ale je spousty magorů, kterým se ten útrpný začátek konfigurování vyplatí a nakonec doženou a předeženou pomocí vimu produktivitu, kterou by měli v IDE.
Mozna upresnim, co vlastne myslim - kdyz potrebuju najit vsechny vyskyty pouziti metody getId() z tridy Trida, tak musim ve vsech zdrojacich najit vyskyty instanci tridy Trida nebo jejich podtrid. Pokud ma jina trida metodu getId() (jakoze je to dost caste), tak neni soucasti vysledku hledani. To vyzaduje porozumeni kodu, ktere nastroje typu ctags nebo cscope nejsou schopneHalting problem, zadne nastroje nejsou schopne toto udelat se 100% spolehlivosti.
Halting problem, zadne nastroje nejsou schopne toto udelat se 100% spolehlivosti. U staticky typovanych jazyku v tom nevidim Halting problem. Teda az na problem mrtveho kodu, to mne ale v praxi nevadi.Nejspis jste prehledl pointery na funkce.
Kde na to ten člověk bere čas? Spí někdy? Tolik článku co on vydá na různých webech během roku, tak ostatní nevydají za celý produktivní život...