Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Intel IPU6 kamery pořád není snadné na Linuxu rozchodit. Kamery dosud potřebovaly proprietární software. Uživatelé Fedora Linuxu mohli sáhnout po balíčcích na RPM Fusion. Hans de Goede informuje, že si majitelé notebooků s těmito kamerami na Linuxu konečně vystačí pouze s open source softwarem. Potřebné patche jsou na cestě do upstreamu.
Tiskni
Sdílej:
apt show intel-ipu6-dkms
presneji any jela 24bit/192kHz je treba driver, i kdyz umi treba i 24/512 - bezneji 24/256 a nebo az 32/256 ci 32/512?? parametry 512 a 256 se používají u DSD, ale tam mi zase nedává smysl to 24/32... poněkud hodně zmatené... Pokud to výrobce DACu zásadně nezmrví, implementace UAC2 XMOSu zvládá v pohodě nativní ovladač ve windowsech https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/audio/usb-2-0-audio-drivers. Samozřejmě je potřeba přistupovat přes WASAPI Exclusive. ASIO je dnes obvykle nutné jen pro DSD. Samozřejmě custom driver pro windows je potřeba pro update firmwaru...
Windows XMOS zvukovku/DAC zvlada ale mrvi zvuk - windows rad zvuk roztahne - interpoluje, sice nevim proc, ale to jeste muziku tolik nemrvi, ale pak kdyz je zarizeni jine, tak to misto interpolace natvrdo usekneWASAPI exclusive je funkčně velice podobné alsímu hw:XX. Tipnul bych si, že se v MS alsou inspirovali, když to navrhovali (to už alsa existovala). Je to přímá cesta do driveru, dokonce může aplikace rovnou zapisovat do DMA bufferu zvukovky, pokud to driver podporuje (tedy úplně stejně jako alsa).) - proste windows je na zvuk shit, vlastne ve windows skoro nic nefunguje poradne a musi se to vsemozne ohybat, kazda profi apka si taka svoje knihovny a casto i svoje drivery
)
Napr. pro windows existuje hudebni prehravac, ktery vse obejde a umi uplne vse, vcetne jinych syntez nez PCM (napr. SACD) - ale stoji hezkych 500 USDAno, foobar + wasapi exclusive plugin je téměř bit-perfect (až na interní zpracování ve 24 bitech (zřejmě float32), ale prakticky je 32bit ve většině případů nepotřebný).) - jini pouzivaji Foobar2000
ale co nechapu, default je to nastaveno pro CD kvalitu a musis se prejmenovat soubor pro hifi - s kecy aby nezatezoval CPU atd. nebo to tam dopsat, fedora ma samle inkrementalni soubor a tim se povoli vice bit a vetsi frekvnece, zajimave tez je, ze zvuk v tehle kvalite vubec nejde do DAC, pokud je zdroj horsi, povoluje se maximum a kdyz je prehravane mene kvalitni zvuk, jde to tam kline i 16/44 - tedy CD kvalitaJak si nastavíš PA/PW, tak to máš. Nebo můžeš přehrávat rovnou do alsy, pokud to umí tvůj přehrávač a ty si to umíš donastavit.
linux umi i SACD, kvili testu jsme si par souboru v tomto vzorkovani stahl.Alsa API podporuje DSD formáty. Protože UAC2 s DSD nepracuje, musí být podpora nativního DSD v modulu snd-usb-audio natvrdo zapnutá pro dané zařízení (VID/PID) příslušným quirkem. ASIO DSD umí. WASAPI ne.
XCMOS - pred zvukovky a FW, pred mnoha lety jsme mel jeden DAC, co na tu dobu byl top a podproval az 600ohm sluchatka + utahl i bezne regalove hifi bedny (vyhodil jsem tak i sveho pioneera) - mel jsme v tom 300 ohm a pak 360 ohm - ted uz mam FIIO na sluchatka - no a k tomu byl kdysi odkaz na nejake zdrojaky, v te dobe jeste souceforge a git + binarni FW - ze se to updatuje pres ne, ze oni s tim nemaji nic spolecneho. Ted se uz to nesleduji, ale vim, ze primo XCMOS ma github: https://github.com/xmos pak maji devkity a SDK, na jednom foru jsme nasel oznameni, ze vydali novy openFW a ze ma clovek XMOS primo kontaktovat https://www.xmos.com/dev-kits-and-debug-adapters/ neco je tez tady: https://xcore.github.io/repo_index/index.htmlHm, nic z toho není hotový firmware, tedy to, o čem jsi předtím mluvil. Zřejmě to nelze brát až tak vážně...