Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Intel IPU6 kamery pořád není snadné na Linuxu rozchodit. Kamery dosud potřebovaly proprietární software. Uživatelé Fedora Linuxu mohli sáhnout po balíčcích na RPM Fusion. Hans de Goede informuje, že si majitelé notebooků s těmito kamerami na Linuxu konečně vystačí pouze s open source softwarem. Potřebné patche jsou na cestě do upstreamu.
Tiskni
Sdílej:
apt show intel-ipu6-dkms
presneji any jela 24bit/192kHz je treba driver, i kdyz umi treba i 24/512 - bezneji 24/256 a nebo az 32/256 ci 32/512?? parametry 512 a 256 se používají u DSD, ale tam mi zase nedává smysl to 24/32... poněkud hodně zmatené... Pokud to výrobce DACu zásadně nezmrví, implementace UAC2 XMOSu zvládá v pohodě nativní ovladač ve windowsech https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/audio/usb-2-0-audio-drivers. Samozřejmě je potřeba přistupovat přes WASAPI Exclusive. ASIO je dnes obvykle nutné jen pro DSD. Samozřejmě custom driver pro windows je potřeba pro update firmwaru...
Windows XMOS zvukovku/DAC zvlada ale mrvi zvuk - windows rad zvuk roztahne - interpoluje, sice nevim proc, ale to jeste muziku tolik nemrvi, ale pak kdyz je zarizeni jine, tak to misto interpolace natvrdo usekneWASAPI exclusive je funkčně velice podobné alsímu hw:XX. Tipnul bych si, že se v MS alsou inspirovali, když to navrhovali (to už alsa existovala). Je to přímá cesta do driveru, dokonce může aplikace rovnou zapisovat do DMA bufferu zvukovky, pokud to driver podporuje (tedy úplně stejně jako alsa).) - proste windows je na zvuk shit, vlastne ve windows skoro nic nefunguje poradne a musi se to vsemozne ohybat, kazda profi apka si taka svoje knihovny a casto i svoje drivery
)
Napr. pro windows existuje hudebni prehravac, ktery vse obejde a umi uplne vse, vcetne jinych syntez nez PCM (napr. SACD) - ale stoji hezkych 500 USDAno, foobar + wasapi exclusive plugin je téměř bit-perfect (až na interní zpracování ve 24 bitech (zřejmě float32), ale prakticky je 32bit ve většině případů nepotřebný).) - jini pouzivaji Foobar2000
ale co nechapu, default je to nastaveno pro CD kvalitu a musis se prejmenovat soubor pro hifi - s kecy aby nezatezoval CPU atd. nebo to tam dopsat, fedora ma samle inkrementalni soubor a tim se povoli vice bit a vetsi frekvnece, zajimave tez je, ze zvuk v tehle kvalite vubec nejde do DAC, pokud je zdroj horsi, povoluje se maximum a kdyz je prehravane mene kvalitni zvuk, jde to tam kline i 16/44 - tedy CD kvalitaJak si nastavíš PA/PW, tak to máš. Nebo můžeš přehrávat rovnou do alsy, pokud to umí tvůj přehrávač a ty si to umíš donastavit.
linux umi i SACD, kvili testu jsme si par souboru v tomto vzorkovani stahl.Alsa API podporuje DSD formáty. Protože UAC2 s DSD nepracuje, musí být podpora nativního DSD v modulu snd-usb-audio natvrdo zapnutá pro dané zařízení (VID/PID) příslušným quirkem. ASIO DSD umí. WASAPI ne.
XCMOS - pred zvukovky a FW, pred mnoha lety jsme mel jeden DAC, co na tu dobu byl top a podproval az 600ohm sluchatka + utahl i bezne regalove hifi bedny (vyhodil jsem tak i sveho pioneera) - mel jsme v tom 300 ohm a pak 360 ohm - ted uz mam FIIO na sluchatka - no a k tomu byl kdysi odkaz na nejake zdrojaky, v te dobe jeste souceforge a git + binarni FW - ze se to updatuje pres ne, ze oni s tim nemaji nic spolecneho. Ted se uz to nesleduji, ale vim, ze primo XCMOS ma github: https://github.com/xmos pak maji devkity a SDK, na jednom foru jsme nasel oznameni, ze vydali novy openFW a ze ma clovek XMOS primo kontaktovat https://www.xmos.com/dev-kits-and-debug-adapters/ neco je tez tady: https://xcore.github.io/repo_index/index.htmlHm, nic z toho není hotový firmware, tedy to, o čem jsi předtím mluvil. Zřejmě to nelze brát až tak vážně...