Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Magazín IEEE Spectrum již popáté zveřejnil interaktivní žebříček programovacích jazyků. Osmačtyřicet programovacích jazyků lze seřazovat dle připravených kritérií. Vytvořit lze i vlastní. Jednoznačným vítězem je Python.
Tiskni
Sdílej:
Proklikal jsem ten žebříček a výsledky mi přijdou nějaké cinknuté.
Copak se třeba mobilní aplikace píší hlavně v C a C++? Nebo Python na prvním místě v enterprise a embedded sféře?
To mi přijde jako kosmetické detaily.
Arduino a není jazyk
V popisu je „the native language for the Arduino microcontroller“.
Delphi IIRC technicky vzato taky ne
Mohlo by se to jmenovat „Object Pascal“, ale nevím, nakolik je to zjevné čtenáři. V popisu je: „A derivative of Pascal used for Windows applications, owned by the Embarcadero Delphi company. Open-source implementations under the rubric of Open Pascal exist for other platforms.“ Dejme tomu. (Striktně vzato Delphi tuším dnes do jisté míry běží na Linuxu.)
A dát tam HTML nebo SQL je taky podivný.
Jo a ne.
HTML5 se používá i pro JavaScript (nebo co teď frčí). (Viz dole, pokud se to týká třeba pracovních nabídek, „HTML programátor“ znamená typicky frontendaře, který dávno nekóduje jenom HTML, nýbrž rozhýbává celé rozhraní s JavaScriptem.)
SQL je jazyk čtvrté generace – ABAP nebo R ti nevadí?
To mi přijde divný spíš Verilog.
Je tam "Lisp", ale zároveň tam je Scheme a Clojure.
Common Lisp? eLisp? Mají tam zvlášť shell.
Scheme striktně vzato také v praxi není jedno.
Pointa je ale jiná. Pokud se dívají, kolik je např. nabízeno pracovních pozic pro technologii X v segmentu Y, tak ty námitky výše nejsou úplně relevantní. Píšou, že začali se seznamem 300 jazyků a tady jich je „top 48“.
Takže pokud je třeba Kotlin moc nový, nedostal se do prezentované části seznamu. To může a nemusí být chyba.
Pointa je ale jiná.Pointa je, že ten žebříček nijak nepomůže k nějakému rozumnému rozhodnutí v čem programovat projekt XY...
Copak se třeba mobilní aplikace píší hlavně v C a C++?IMO se bere platforma jako celek a vetsina kodu beziciho na mobilnich zarizenich je napsana v C - v androidu je to vpostate vsechno az k posledni vrstve, ktera je vetsinou v Jave nebo nejakem webovem frameworku. Na hloupych telefonech (kterych je porad vetsina) je Java totalne mrtva, to same ruzne fitness naramky atd.
int
u. A taky tam myslimže nefunguje GC, ale nevim, jestli si to dobře pamatuju. Asi bych to úplně nepočítal...