Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
V blogu vývojářů distribuce IPFire specializované na zabezpečení sítí vyšel první z řady článků zabývající se bezpečnostními doporučeními. Sepsání těchto rad je zamýšleno jako reakce na nový německý zákon, který vede na státní sledování sítí.
Tiskni
Sdílej:
proč netzpolitik.org je citovanýJe tam text příslušné normy.
co to je vlastně za zdroj?Wikipedia
netzpolitik.org ist eine deutschsprachige Nachrichten-Website zu digitalen Freiheitsrechten und anderen netzpolitischen Themen und befasst sich unter anderem mit staatlicher Überwachung, Open-Source-Software, Telekommunikationsgesetzen sowie schöpferischem Gemeingut und einer freien Wissensgesellschaft. Auf ihr werden auch Protokolle aus dem NSA-Untersuchungsausschuss veröffentlicht. Die Website wurde 2002 von Markus Beckedahl als Blog gegründet und wird mittlerweile von einer fest angestellten Redaktion betrieben. … Neben den einfachen Beiträgen werden auch nicht selten Dokumente von Behörden veröffentlicht, die z. B. als Verschlusssache – nur für den Dienstgebrauch - eingestuft sind, wie z. B. das Gutachten des Bundesamtes für Verfassungsschutz, welches die Partei Alternative für Deutschland behandelt oder auch das „Framing-Gutachten“ der ARD. …
Pokud šifrujete a používáte veřejné PKI, taky jste v loji. DANE by pomohlo, ale nepoužívá se zatím až tak, aby mohlo.Tohle by asi chtělo vysvětlit. Je to jen taková nahozená zkratka, a není vůbec jasné, zda za tou zkratkou je něco hlubokého, co ostatním uniká, nebo je za ní naopak neznalost fungování PKI.
Encrypting traffic by using TLS is not helping if your systems rely on public key infrastructure (PKI), as intelligence agencies are most likely able to issue certificates from commonly trusted (intermediate) CAs. DANE could mitigate that, but is currently neither widely deployed for non-SMTP services nor validated by common applications aside MTAs.
Tomuhle by měl předejít Certificate Transparency log, ne?
Když se autorita odvolá na zákon, tak většina uživatelů jí zatleská, jak bojuje proti terorismu a pedofílii, pár paranoidních vlastníků služeb přejde k jiné autoritě, kde se to ještě neprovalilo, a většina vlastníků neudělá nic, protože certifikát mají kvůli ikonce zámečku v prohlížeči, nikoliv kvůli bezpečnosti.Posmíváte se ostatním, ale stačí do konspirační teorie zamontovat tajné služby, a věříte tomu taky.
kód v prohlížeči, který bude zodpovědný za to přeskakování, bude také tajný
Samozřejmě. Ono totiž není nutné jej zveřejňovat.
Antivirus ve Windows žádný takový útok neprovádí
Konfigurační volba „kontrolovat HTTPS“ dělá asi co? Odpověď: nainstaluje nový CA kořen do prohlížeče a přešifrovává jím provoz. Viděl jsem ji v Avastu, a podle Googlu je i jinde.
Stačí do konspirační teorie zamontovat tajné služby, a věříte tomu taky.
O tajné služby vůbec nejde. Dělají to běžné „veřejné“ bezpečnostní složky státu v odůvodněných případech, kdy se potřebují dostat na dálku do počítače vyšetřovaného. Prostě se požádá dodavatel programu, který vyšetřovaný používá se superuživatelským oprávněním (operační systém, antivir), aby v rámci příští aktualizace poslal tomuto konkrétnímu stroji „vylepšenou“ aktualizaci. Z legálního hlediska je to stejné jako odposlech telefonních hovorů na ústředně nebo umístění štěnice do místnosti. To akorát v našem státě s taxativní legislativou, která ještě nezaznamenala tuto příležitost, to nejde. A ano, není to stoprocentní metoda (např. lidi s Linuxem nebo neaktualizující). Ale to není žádná.
Samozřejmě. Ono totiž není nutné jej zveřejňovat.Chromium, Firefox
Viděl jsem ji v AvastuTo, že je Avast většinový Antivir na Windows, máte odkud?
O tajné služby vůbec nejde. Dělají to běžné „veřejné“ bezpečnostní složky státu v odůvodněných případech, kdy se potřebují dostat na dálku do počítače vyšetřovaného. Prostě se požádá dodavatel programu, který vyšetřovaný používá se superuživatelským oprávněním (operační systém, antivir), aby v rámci příští aktualizace poslal tomuto konkrétnímu stroji „vylepšenou“ aktualizaci. Z legálního hlediska je to stejné jako odposlech telefonních hovorů na ústředně nebo umístění štěnice do místnosti. To akorát v našem státě s taxativní legislativou, která ještě nezaznamenala tuto příležitost, to nejde. A ano, není to stoprocentní metoda (např. lidi s Linuxem nebo neaktualizující). Ale to není žádná.Takže tvrzení, že tajné služby mohou vydat certifikát podepsaný běžně uznávanou certifikační autoritou, dokazujete tím, že nejde o tajné služby a nejde o běžně uznávané certifikační autority. Tak já bych s dovolením setrval na tom, že „intelligence agencies are most likely able to issue certificates from commonly trusted (intermediate) CAs“ je blbost.
Ve zdrojácích Firefoxu žádnou kontrolu záznamů certificate transparency nenajdete.
Avast není většinový, ale dělá to řada dalších.
Já jsem netvrdil, že zpravodajské služby vydávají certifikáty. Já jsem tvrdil, že až s tím začnou, že to lidstvo přijme. A doplnil jsem to několika ukázkami, které veškeré snažení autorit obrací v niveč již nyní.