Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Tiskni
Sdílej:
pokud jsi jeste nepochopil tak iphone necili na uzivatele vazici si sveho soukromi ale na tupou masu. Na to aby si Tim nehonil nad mou fotkou mi tohle staci, kdo nema co skryvat, nema se ceho bat...fix'd
Jistě, protože 20GB nových fotek a videí budu zcela jistě nahrávat do "cloudu" a následně stahovat do PC, které mám vedle telefonu. Jak ekologické! přesně v duchu té keynote Applu...
Ne, drahá ovce, nesmyslné použití rychlostního standardu z éry Windows 9x prostě rozumně neobhájíš.
Fotit/tocit na necem slabsim je pro hobiky a tem iCloud staci az az. Nez prijdou domu tak to maji pres 5G davno na disku Macu.Ano, přesně v duchu oslavných ód na ekologii z té keynote Applu.
pokud jsem to spravne pochopil, tak ty bys chtel, aby se lidi chovali ekologicky a jako prostredek k dosazeni tohoto cile pozadujes, aby lidi s mobilama (tozn. pristrojema, ktery se kdysi davno odlisily od pristroju se stejnou funkcionalitou tim, ze prestaly potrebovat ke svemu chodu drat) stahovali fotky do pocitacu pres kabel a prestali pouzivat cloud, right? ptam se pro vseobecne obveseleni, klidne odpovezMas recht, Logika ovci babicky - That Light Confirms That It's Off pobavila. Mas auto, nebo presne tam desne nenapadne miris?
pokud jsem to spravne pochopil, tak ty bys chtel, aby se lidi chovali ekologickyJá nic nechci, pouze jsem poukazoval na to pokrytectví z Apple keynote, na které byl iPhone 16 oznámen a která se celá nesla v duchu údajné ekologie a udržitelnosti. :)
tak když člověk není čuně a v kapsách nenosí hnůj se mu to nestane.Ono se samotné oblečení prostě drolí na prach. Když si pořídíš sušičku, tak si toho všimneš docela hodně, protože to z ní musíš čistit.
Zajímalo by mne, jak to děláš, pokud jdeš někam na túru či jinde mimo civilizaci. Nosíš s sebou vždy plně nabitou powerbanku s Qi? Nebo si bereš tištěné mapy či nějaký Garmin a telefon necháváš doma?
Standardní USB-C konektor na mém telefonu mne již párkrát vyloženě zachránil. Nedokáži si představit, jak bych podobnou situaci řešil u telefonu, jejž lze nabíjet pouze bezdrátově. Ze stejného důvodu jsem si pořídil levnou čínskou ruční radiostanici s USB-C dobíjecím konektorem (namísto původní podstatně dražší Yaesu) a čelovku rovněž s USB-C dobíjením.
Další problém je, že Qi má i v nejnovější revizi stále podstatně horší účinnost, než kabel.
Zajímalo by mne, jak to děláš, pokud jdeš někam na túru či jinde mimo civilizaci. Nosíš s sebou vždy plně nabitou powerbanku s Qi? Nebo si bereš tištěné mapy či nějaký Garmin a telefon necháváš doma?Máš pravdu, kecám, i když ne naschvál (moc tyhle věci nedělám). Když vezmu za poslední rok, tak to byla jen cesta do chorvatska, tam jsem si vzal kabel a powerbanku (nemá Qi, mě nějak nenapadlo že by mohla mít), spíš tak pro jistotu, protože to těch 16 hodin jízdy autem vydrží (displej jsem zapínal když bylo třeba, půlka chorvatska je stylem "300km a pak doprava"). Když jsem byl na vodě (ve stanech) tři dny, tak iPhone v režimu v letadle to přežil a překvapilo mě že se dá platit kartou a tak podobně. To jsem powerbanku neměl, původně jsem si chtěl od někoho půjčit, ale nebylo to třeba.