UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.
AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).
Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.
… více »Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Íránští protirežimní aktivisté si všímají 30% až 80% ztráty packetů při komunikaci se satelity služby Starlink. Mohlo by se jednat o vedlejší důsledek rušení GPS, kterou pozemní přijímače Starlinku používají k výpočtu polohy satelitů a kterou se režim rovněž snaží blokovat, podle bezpečnostního experta a iranisty Amira Rashidiho je ale pravděpodobnější příčinou terestrické rušení přímo satelitní komunikace Starlinku podobnou technologií, kterou islamistická teokracie již v minulosti použila pro rušení příjmu signálu satelitní televize. Írán je už od 8. ledna odpojen od Internetu, což je v této zemi během protestů obvyklé.
Tiskni
Sdílej:
v zemi je vodhadem několik desitek tisic transceiverů ačkoliv to je nelegalni, režim se uživatele starlinku teďko hele snaží všecky pozatykat páč starlink je teďko pro irančany hlavní spojeni s vostatním světem.
myslimže je legrační že se 'náš' bruSSelskej režim snaží sankcionovat hele právě elona muska, kterej svejma satelitama iranu todle poslední spojení se světem umožňuje, páč to z bruSSelu dělá faktickýho spojence teheránckýho režimu :D :/ :D :/
EU muska nijak nesankcionuje
jasně, a kdyby se musk rozhod komoušům to nesmyslný a nezákonný výpalný nezaplatit a pak by se šel v klídku promenádovat někam na uzemí bruSSele, tak mi chceš tvrdit že by ho jako fízlové loajalni bruSSelskýmu režimu vokamžitě nesebrali?? :P :P
US ktere zlovolne sankcionuji uredniky OSN a obcany EU
to sou reciproční sankce právě proti bruSSelskejm cenzorům co si s těmadle sankcema na muska a tedy i na USA začali. Přectavitele iranckýho režimu usa sankcionujou taky, navic často za podobný zločiny proti lickejm právům jako kterejch se dopustili i ty tvý eurokomouši, noa vaděj ti snad i ty sankce USA zamiřený proti iranckejm teokratům?? Myslimže je dobře že usa trestá všechny stejně nezavisle na tom vodkuď ty totalitáři sou :D ;D
EU pouze dala pokutu spolecnosti ktera provozuje Twitter/X pro nedodrzovani EU zakonu. EU/EK spolecnosti spacex ktera provozuje starlink zadnou pokutu nedala
zaprvý, evropská unie nemá žádnou legislativní moc, nemuže vydávat a vlastně ani vymáhat žádný zakony, navic sama nemuže konat mimo ramec zakonů členckejch zemí páč jak nám ukazal spor bruSSelský oligarchie s polskem vohledně soudců polskýho nejvyššího soudu, ustava a zakony člencký země sou dycky nadřazený blábolům z bruSSele.
zadruhý, jednalo by se o penize z tý samý kapsy. pokud by se musk rozhod těm bruSSelskejm komoušům ustoupit a pokud by se diky tomu dostal do červenejch čisel, ohrozilo by to všechny jeho vostatní firmy a tedy spaceX s jeho starlinkem, takže vlastně i svobodu projevu iranckejch aktivistů. Utok na socialni siť x je ve svym dusledku rovněž i utokem na irancký protirežimní aktivisty, nehleě na to, že socialni siť jim zaišťuje svobodu slova jako žádná jiná :P ;D
starlink zadnou pokutu nedala
skrytě přes socialni siť x, ale k tomu se už nebudu vracet. Pokutovat přimo spaceX by mohla bruSselská nevolená a nezákonná oligarchie napřiklad přes eu space act ato třeba kuli domělejm vodpadkům hele. Todle je vlastně zajimavou analogií s tim xkem, stejně jako se bruSSel snaží vybírat výpalný ze socialnich sitich kterejm diky přeregulovanýmu prostředí na 'svym' uzemí neumožní zniknout, tak se chystá vokrádati provozovatele satelitní techniky, kterou z uplně toho samýho duvodu nedokaže vytvořit :D :D :D :D
bylo by to legrační kdyby vovšem totalitní choutky, centralně řizená ekonomika a technologická stagnace neuprosně nevedly k upadku evropskýho kontinentu :D :/ :D :/
Jasně. A máš k těm pohádákám i nějaký prokotol?
v souladu s nařízením 2016/680/EU ti německá libtardstasi muže hele useknout prst a vodemknout s nim ňáký tvý smart zařizení :D
nvm proč by stejnou pravomoc nemohla mit i zoll když ji maj i vobyč německý fizli :D
Se mohu klidne rozpovidat o tom jak jsem v Amstru sedel x hodin v kanclu kde soudruzi kopirovali sifrovany notas protoze soudruzi z DE meli zajemA do toho "Amstru" si pricestoval odkiaľ? Z krajiny EU? A tí "soudruzi" boli colníci/imigrační, alebo kriminálna polícia, či niekto iný?
Země EU by se měly v ochraně svobody projevu inspirovat USA
v tomdle maš vyjimečně pravdu :P :P :D ;D
vstupujícím do EU začít kontrolovat chytré mobilní telefony a těm co v nich nebudou mít v historii dostatek meme na E.Muska, J.D.Vance či D.Trumpa vstup nepovolit.
to se samozdřejmě děje, nebo mysliš že když poláci na běloruský hranici chytnou ňákýho salafistickýho čmouda že mu nenarvou endoskop zadkem až do krku?? :O :D