Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Na to, aby člověk napsal pěkně vypadající text, nemusí být TeXista. Stačí dodržovat pár základních postupů a pak to lze i zvládnout i s Writerem z OpenOffice.org.
Tiskni
Sdílej:
Jenže tohle má bohužel dvě strany. Např. mně spolehlivě zlikviduje školení (psaný postup), kde se začíná trivialitamiNejde ani tak o to, jestli se začíná trivialitami, ale o to, jakým stylem jsou podány. Např. zde se trivialitou začíná tak jako tak: "Start the program." Můžete namítnout, že to dá rozum, že nemůžete pracovat v nespuštěném programu, takže je tento pokyn zbytečný, rovnou byste chtěl začít popisem nějakých funkcí. Tento návod je ale evidentně určen také jiné sortě uživatelů. Mně jde spíš o to, když už autor cítí potřebu vydat pokyn "Start the program", měl by určitě přidat popis, jak. Což je v tomto textu pojato evidentně dobře. Drobnost, která znalým neublíží a neznalým neskutečně pomůže. To o čem mluvíte vy, jsou spíše různé úrovně kursů, a určitě souhlasím, že zabít se dá takový kurs i přílišným opakováním trivialit, které rozmělní a odsunou vlastní účel do pozadí.
v OpenOffice (ano, taky používám ...) tak pěkně sázet nelze prostě protoKdo mluví o "sazbě": "aby člověk napsal pěkně vypadající text" ;) Časté nedorozumění mezi "writeristy" a "teXisty" - kolik píše člověk takových dokumentů, aby je musel sázet jako podklad pro profesionální tiskárnu? Ale o tom už se tu diskutovalo nesčetněkrát, úvod zprávičky zajisté všichni chápou jako nadsázku ;)
Kdo mluví o "sazbě"vzhledem k praktickému vymizení původního významu tohoto pojmu dovolil jsem si jej degradovat ještě dále na pouhé formátování textu, ať už pro tisk či jen na obrazovce ... i když tedy zde mám na mysli spíše ten tisk, krása CM na současných shitózních monitorech s nízkým rozlišením (kolem 90 DPI u běžného 17'' LCD) nijak nevynikne ostatně ono spojení "napsat pěkně vypadající text" je z praktického hlediska pitomina, text napsaný na počítači jest pouze shlukem bajtů, což málokdo ocení jako "pěkně vypadající", šťávu tomu dodá teprve to formátování, ale to už jaksi není psaní ...
... ale je to ve Writeru spravne.bohužel, v poslední době má opensource komunita nedělat věci tak, jak jsou "správně", nýbrž tak, jak to dělá Micro$oft, i za cenu změny již zavedené praxe
Dlouho jsem nevěděl, proč se mi tak špatně čte TeXbook naruby. Nejdřív jsem si myslel, že je to obtížností textu, ale časem jsem přišel na to, že je to použitým fontem.Tím, jak se co skutečně čte a jak to skutečně vypadá, se zabývá vážně asi jen minimum vášnivých TeXistů (či spíše obhájců TeXu). Těm stačí pro pocit dokonalosti většinou samotný fakt použitého software a pevně si stojí za svým bludem, že jinak než s TeXem to nejde. Možná je to tím, že spousta lidí používá TeX na vypisování matematických vzorečků a vůbec mají smysl spíše pro vyrovnané linky a estetický dojem při pohledu z dálky než pro celkové působení kombinace písma a formátu na čtenáře při čtení delších textů (často toho moc ani v životě nenačetli ;). Ne všechno, co se tváří esteticky, je také ideálně čitelné - a kvalitní typografie zohledňuje všechny aspekty uspořádání textu. Ale vysvětlujte tohle TeXistovi ... :P