V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na to, aby člověk napsal pěkně vypadající text, nemusí být TeXista. Stačí dodržovat pár základních postupů a pak to lze i zvládnout i s Writerem z OpenOffice.org.
Tiskni
Sdílej:
Jenže tohle má bohužel dvě strany. Např. mně spolehlivě zlikviduje školení (psaný postup), kde se začíná trivialitamiNejde ani tak o to, jestli se začíná trivialitami, ale o to, jakým stylem jsou podány. Např. zde se trivialitou začíná tak jako tak: "Start the program." Můžete namítnout, že to dá rozum, že nemůžete pracovat v nespuštěném programu, takže je tento pokyn zbytečný, rovnou byste chtěl začít popisem nějakých funkcí. Tento návod je ale evidentně určen také jiné sortě uživatelů. Mně jde spíš o to, když už autor cítí potřebu vydat pokyn "Start the program", měl by určitě přidat popis, jak. Což je v tomto textu pojato evidentně dobře. Drobnost, která znalým neublíží a neznalým neskutečně pomůže. To o čem mluvíte vy, jsou spíše různé úrovně kursů, a určitě souhlasím, že zabít se dá takový kurs i přílišným opakováním trivialit, které rozmělní a odsunou vlastní účel do pozadí.
v OpenOffice (ano, taky používám ...) tak pěkně sázet nelze prostě protoKdo mluví o "sazbě": "aby člověk napsal pěkně vypadající text" ;) Časté nedorozumění mezi "writeristy" a "teXisty" - kolik píše člověk takových dokumentů, aby je musel sázet jako podklad pro profesionální tiskárnu? Ale o tom už se tu diskutovalo nesčetněkrát, úvod zprávičky zajisté všichni chápou jako nadsázku ;)
Kdo mluví o "sazbě"vzhledem k praktickému vymizení původního významu tohoto pojmu dovolil jsem si jej degradovat ještě dále na pouhé formátování textu, ať už pro tisk či jen na obrazovce ... i když tedy zde mám na mysli spíše ten tisk, krása CM na současných shitózních monitorech s nízkým rozlišením (kolem 90 DPI u běžného 17'' LCD) nijak nevynikne ostatně ono spojení "napsat pěkně vypadající text" je z praktického hlediska pitomina, text napsaný na počítači jest pouze shlukem bajtů, což málokdo ocení jako "pěkně vypadající", šťávu tomu dodá teprve to formátování, ale to už jaksi není psaní ...
... ale je to ve Writeru spravne.bohužel, v poslední době má opensource komunita nedělat věci tak, jak jsou "správně", nýbrž tak, jak to dělá Micro$oft, i za cenu změny již zavedené praxe
Dlouho jsem nevěděl, proč se mi tak špatně čte TeXbook naruby. Nejdřív jsem si myslel, že je to obtížností textu, ale časem jsem přišel na to, že je to použitým fontem.Tím, jak se co skutečně čte a jak to skutečně vypadá, se zabývá vážně asi jen minimum vášnivých TeXistů (či spíše obhájců TeXu). Těm stačí pro pocit dokonalosti většinou samotný fakt použitého software a pevně si stojí za svým bludem, že jinak než s TeXem to nejde. Možná je to tím, že spousta lidí používá TeX na vypisování matematických vzorečků a vůbec mají smysl spíše pro vyrovnané linky a estetický dojem při pohledu z dálky než pro celkové působení kombinace písma a formátu na čtenáře při čtení delších textů (často toho moc ani v životě nenačetli ;). Ne všechno, co se tváří esteticky, je také ideálně čitelné - a kvalitní typografie zohledňuje všechny aspekty uspořádání textu. Ale vysvětlujte tohle TeXistovi ... :P