Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak si Česko stojí v dostupnosti internetových sítí v porovnání s EU? Jaká technologie převládá? Na konci září vydala Evropská komise zprávu Broadbandové pokrytí 2022, která obsahuje srovnání rozvoje vysokorychlostních sítí elektronických komunikací mezi lety 2021 a 2022. Zpráva slouží pro porovnání jednotlivých členských států při plnění cílů stanovených v politickém programu Digitální dekády. Konkrétně se jedná o cíl „Gigabitové připojení pro všechny do roku 2030“ a „alespoň 5G ve všech obydlených oblastech“.
Tiskni
Sdílej:
lidi jsou radi i za G33G v ČR již dva roky neexistuje.
...plnění cílů stanovených v politickém programu Digitální dekády...Co mi to jen připomína...
Blackrock-VuangauradJak tohle funguje? Já žiju v domnění, že to vlastním já, ale je pravda že na VH nehlasuju -- hlasujou za mě oni? Nebo to funguje nějak jinak? Na Rootu jsem se dozvěděl, že tyhle investiční společnosti můžou tlačit na „vlastněné“ společnosti tím, že je vyškrtnou z ESG (enviromental/social responsibility) fondů. Na tom něco je, ale ESG tvoří jen 2.5% spravovaného majetku (byť to rychle roste). (hm, možná účet CTCCTCGGCGGGCACGTAG na Rootu je ten stejný bot)
ale vsichni co tam maji HW jsou statni, soukromy je jen sedak, co vydava svoje SIM, ale jede hezky na statnich BTSProtože kdyby to bylo takhle, tak by si všichni stěžovali, jaký je to socialismus - ten se totiž může jenom u silnic pro auta a parkování, nikde jinde ne