Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Výukové centrum Akademie CZ.NIC nyní nabízí také akreditovaný kurz Datové schránky. Jeho garantem je respektovaný odborník na problematiku datových schránek a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka. První běh kurzu o datových schránkách se uskuteční v Akademii CZ.NIC 18. až 19. září a zájemci se na něj mohou přihlásit, stejně jako na další kurzy z nabídky vzdělávacího centra CZ.NIC, na internetové stránce Akademie CZ.NIC.
Nový kurz podrobně seznámí uživatele s problematikou datových schránek a všemi aspekty jejich fungování včetně právních předpisů. Účastníci se tak dozví nejen to, jaké povinnosti jsou s datovými schránkami spojeny, ale například také, jak je to s lhůtou doručení, co se stane, když obdrží zprávu, která není jejich či jak nakládat s datovými zprávami v dlouhodobém horizontu. Součástí kurzu bude také představení problematiky elektronického podpisu. Zájemci o účast na kurzu nemusí mít žádné speciální znalosti. Výhodou ale je, pokud už s datovými schránkami přišli v minulosti do styku. Dvoudenní kurz povede v Akademii CZ.NIC respektovaný odborník na datové schránky a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka, který se o výklad podělí s Jiřím Průšou z CZ.NIC. Jiří Průša působí v CZ.NIC jako projektový manažer, jenž má s datovými schránkami mnohaleté zkušenosti, především ze svého působení ve státní správě. Ministerstvo vnitra udělilo kurzu Datové schránky akreditaci číslo AK/PV-5012013 v rámci dalšího vzdělávání úředníků územně samosprávních celků. Kurz je tedy určen především pracovníkům městských a obecních úřadů či ministerstev, přihlásit se na něj ale mohou také zaměstnanci firem, kteří se chtějí datové schránky naučit správně obsluhovat.
Tiskni
Sdílej: