Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Výukové centrum Akademie CZ.NIC nyní nabízí také akreditovaný kurz Datové schránky. Jeho garantem je respektovaný odborník na problematiku datových schránek a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka. První běh kurzu o datových schránkách se uskuteční v Akademii CZ.NIC 18. až 19. září a zájemci se na něj mohou přihlásit, stejně jako na další kurzy z nabídky vzdělávacího centra CZ.NIC, na internetové stránce Akademie CZ.NIC.
Nový kurz podrobně seznámí uživatele s problematikou datových schránek a všemi aspekty jejich fungování včetně právních předpisů. Účastníci se tak dozví nejen to, jaké povinnosti jsou s datovými schránkami spojeny, ale například také, jak je to s lhůtou doručení, co se stane, když obdrží zprávu, která není jejich či jak nakládat s datovými zprávami v dlouhodobém horizontu. Součástí kurzu bude také představení problematiky elektronického podpisu. Zájemci o účast na kurzu nemusí mít žádné speciální znalosti. Výhodou ale je, pokud už s datovými schránkami přišli v minulosti do styku. Dvoudenní kurz povede v Akademii CZ.NIC respektovaný odborník na datové schránky a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka, který se o výklad podělí s Jiřím Průšou z CZ.NIC. Jiří Průša působí v CZ.NIC jako projektový manažer, jenž má s datovými schránkami mnohaleté zkušenosti, především ze svého působení ve státní správě. Ministerstvo vnitra udělilo kurzu Datové schránky akreditaci číslo AK/PV-5012013 v rámci dalšího vzdělávání úředníků územně samosprávních celků. Kurz je tedy určen především pracovníkům městských a obecních úřadů či ministerstev, přihlásit se na něj ale mohou také zaměstnanci firem, kteří se chtějí datové schránky naučit správně obsluhovat.
Tiskni
Sdílej: