plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Když se řekne „jmenný prostor“ hodně lidí si představí xmlns v XML nebo balíčky v Javě odvozené od internetových domén. Jmenné prostory jsou ale obecný koncept se kterým se setkáme prakticky všude a odvozovat je můžeme i jinak. Článek Jména a jmenné prostory dává toto téma do souvislostí a ukazuje různé způsoby tvorby jmenných prostorů. Nahlédneme i do zajímavého světa RDF a ukážeme si, jak vytvářet URI, která budou globálně unikátní jednou provždy.
Tiskni
Sdílej:
Zaciname postovat linky na vlastni blogisky jako zpravicky, jo?Osobně nad tím taky uvažuji. Je nějaký konkrétní smysluplný důvod, proč to vadí?
si myslim že když to jakoby nebude samý hledání čtyrlístků tak to nikomu asi jako vadit nebude :D ;D
a vubec by byl supr zlepšovák tady někde na abclinuxu udělat sekci s různejma těma blogískama na vlastních doménách prostě něco jako takovou velikakánskou veřejnou rss čtečku. myslim že tenhlecten nápad tady už někdo nedávno psal :O ;D
hele :O ;D
Don't try to look at every individual clover. Scanning the leaves works better than examining every leaf. As there are hundreds of clovers in a single patch, you won't have time to look at them all. If you scan the leaves instead, a difference in the general pattern may jump out at you.
takže to možná jako neni o tom že se mozek jakoby naučí vidět zrovinka čtyrlístek ale že se naučí viděl odlišnost v tom celkovým patternu tý louky noa ta vodlišnost muže bejt čtyrlístek :O :O jako asi to budu muset jít někam vyzkoušet :D ;D
takže to možná jako neni o tom že se mozek jakoby naučí vidět zrovinka čtyrlístek ale že se naučí viděl odlišnost v tom celkovým patternu tý louky noa ta vodlišnost muže bejt čtyrlístek :O :O jako asi to budu muset jít někam vyzkoušet :D ;DMožná spíš v tom patternu trojlístků. Jinak doporučuju to hledat v jeteli. Včera jsem to při návštěvě bráchy v blázinci zkoušel hledat na jakési louce co tam měli, kde byl milion trojlístků bez těch jetelů a tam jsem teda během pár minut nic nenašel.
jako náhodou když neni jetel tak to muže jít eště líp to hledání hele :O :D :D ;D pak je i jedno kdo za kym jakoby do toho blázince de ;D ;D