Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Joanna Rutkowska, polská expertka na bezpečnost informačních technologií a vedoucí vývojářka open source operačního systému zaměřeného na bezpečnost desktopu Qubes OS, zveřejnila před dvěma měsíci šestapadesátistránkovou studii Intel x86 considered harmful věnující se (ne)bezpečnosti architektury Intel x86 (zprávička). Předevčírem bylo zveřejněno třiačtyřicetistránkové pokračování s názvem State considered harmful - A proposal for a stateless laptop (pdf), ve kterém se Joanna Rutkowska věnuje návrhu bezpečného notebooku.
Tiskni
Sdílej:
State considered harmfulAha on je myšlen stav
In that case, again, our only hope is that Intel would not risk being caught red-handed.Jasně, určitě. Velké společnosti jako Juniper, Cisco, Sony nebo Dell by neriskovaly takové poškození pověsti! Takže spěte dál, žádná revoluce se nekoná.
Co jiného ti zbývá?Nemusím mít funkční řešení, abych mohl o nějakém jiném prohlásit, že nefunguje. Přijde mi divné, jak předpokládá, že jsou backdoory všude možně od řadičů po platform procesor a přitom backdoor v CPU přejde tím, že Intel by přece neriskoval pověst (což není pravda, ostatní velké firmy zjevně riskují pověst a nikdo to neřeší).
Pokud vyjdeš z předpokladu, že Intel dává backdoory do CPU, je jen logické dodat, že to zřejmě dělají i ostatní: AMD, Samsung, Apple...Já naopak vím, že to dělají ostatní (ze jmenovaných teda vím jenom o Samsungu), a z toho předpokládám, že to dělá i Intel.
A nepomůže ti ani open hardware (který stejně ještě není schopný konkurovat), protože i v tom může být schovaná nějaká díra. No, ať se na to dívám jakkoliv, tak v takovou chvíli zbývá jen zahodit veškerou digitální elektroniku a jít pást ovce.Už jsem tu popisoval, že by mohlo být možné vyrobit dostatečně generické FPGA, u kterého by a) šel křemík zkontrolovat mikroskopem a dopant-level backdoory otestovat vyzkoušením všech kombinací všech LUTů, b) mohlo jít nasyntetizovat softcore, které bude činnost dostatečně „obfuskovat“ (pro backdoor skrytý v nižších vrstvách křemíku, který může jen číst LUTy a jejich zapojení), aby to nebylo možno zneužít. Neuměl bych to navrhnout, ani neumím ukázat, že to jde, ale taky nebudu věřit opaku, dokud si nepřečtu nějaké dobré zdůvodnění, proč to nejde :).
Já naopak vím, že to dělají ostatní (ze jmenovaných teda vím jenom o Samsungu), a z toho předpokládám, že to dělá i Intel.To už by skoro stálo za to vytvořit seznam všech přistižených korporací a jejich děravých produktů. Já už se v tom začínám úplně ztrácet.
bool f(char * company);Její implementace je na jeden řádek. Ne, zkoušel jsem to psát sem.
Replikace zadních vrátek a jakéhokoli jiného šmejdu se v virtualizovaných strukturách uplatňuje z principu těžkoTo se mi moc nezdá, ale možná jenom nechápu, co myslíš tím větším virtualizačním rozvolněním.