sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Joanna Rutkowska, polská expertka na bezpečnost informačních technologií a vedoucí vývojářka open source operačního systému zaměřeného na bezpečnost desktopu Qubes OS, zveřejnila před dvěma měsíci šestapadesátistránkovou studii Intel x86 considered harmful věnující se (ne)bezpečnosti architektury Intel x86 (zprávička). Předevčírem bylo zveřejněno třiačtyřicetistránkové pokračování s názvem State considered harmful - A proposal for a stateless laptop (pdf), ve kterém se Joanna Rutkowska věnuje návrhu bezpečného notebooku.
Tiskni
Sdílej:
State considered harmfulAha on je myšlen stav
In that case, again, our only hope is that Intel would not risk being caught red-handed.Jasně, určitě. Velké společnosti jako Juniper, Cisco, Sony nebo Dell by neriskovaly takové poškození pověsti! Takže spěte dál, žádná revoluce se nekoná.
Co jiného ti zbývá?Nemusím mít funkční řešení, abych mohl o nějakém jiném prohlásit, že nefunguje. Přijde mi divné, jak předpokládá, že jsou backdoory všude možně od řadičů po platform procesor a přitom backdoor v CPU přejde tím, že Intel by přece neriskoval pověst (což není pravda, ostatní velké firmy zjevně riskují pověst a nikdo to neřeší).
Pokud vyjdeš z předpokladu, že Intel dává backdoory do CPU, je jen logické dodat, že to zřejmě dělají i ostatní: AMD, Samsung, Apple...Já naopak vím, že to dělají ostatní (ze jmenovaných teda vím jenom o Samsungu), a z toho předpokládám, že to dělá i Intel.
A nepomůže ti ani open hardware (který stejně ještě není schopný konkurovat), protože i v tom může být schovaná nějaká díra. No, ať se na to dívám jakkoliv, tak v takovou chvíli zbývá jen zahodit veškerou digitální elektroniku a jít pást ovce.Už jsem tu popisoval, že by mohlo být možné vyrobit dostatečně generické FPGA, u kterého by a) šel křemík zkontrolovat mikroskopem a dopant-level backdoory otestovat vyzkoušením všech kombinací všech LUTů, b) mohlo jít nasyntetizovat softcore, které bude činnost dostatečně „obfuskovat“ (pro backdoor skrytý v nižších vrstvách křemíku, který může jen číst LUTy a jejich zapojení), aby to nebylo možno zneužít. Neuměl bych to navrhnout, ani neumím ukázat, že to jde, ale taky nebudu věřit opaku, dokud si nepřečtu nějaké dobré zdůvodnění, proč to nejde :).
Já naopak vím, že to dělají ostatní (ze jmenovaných teda vím jenom o Samsungu), a z toho předpokládám, že to dělá i Intel.To už by skoro stálo za to vytvořit seznam všech přistižených korporací a jejich děravých produktů. Já už se v tom začínám úplně ztrácet.
bool f(char * company);Její implementace je na jeden řádek. Ne, zkoušel jsem to psát sem.
Replikace zadních vrátek a jakéhokoli jiného šmejdu se v virtualizovaných strukturách uplatňuje z principu těžkoTo se mi moc nezdá, ale možná jenom nechápu, co myslíš tím větším virtualizačním rozvolněním.