Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Joanna Rutkowska, polská expertka na bezpečnost informačních technologií a vedoucí vývojářka open source operačního systému zaměřeného na bezpečnost desktopu Qubes OS, zveřejnila šestapadesátistránkovou studii Intel x86 considered harmful (pdf, epub, GitHub) věnující se (ne)bezpečnosti architektury Intel x86. [reddit]
Tiskni
Sdílej:
Jedine Secure Boot - este to zhorsuje tym, ze spusti len podpisany OS (v praxi: Microsoftom podpisany OS).V praxi jsem nevidel HW u ktereho by neslo ty MS klice vykopat a nahrat tam vlastni.
The platform key may also be cleared using a secure platform-specific method. When platform key is cleared, the global variable SetupMode must also be updated to 1.Davam do pozornosti cast "may also be ...". Microsoft v pripade ARM based HW diktuje vendorom, ze tam nesmie byt moznost zmazat PK a prepnut platformu do Setup modu. Na platforme Intel tam samozrejme ta moznost stale je, predpokladam ze kvoli riziku pripadnych anti-monopolnych zalob ak by to bolo inak.
tak s UEFI stejně ztrácíte nad počítačem kontroluAFAIK by ten ARC procesor měl mít vyšší prioritu (bus level) než klíče securebootu. Ale zatím...
a přesto to všichni berou jako super pokrokJá ne, tvoje věta tudíž neplatí
dojde u všech strojů je jasnéNe pokud si postavíme vlastní.
The first "stable" version of the Rust, version 1.0.0, was released 2015-05-15to nevypada jako zrovna zrala technologie :)
C is a programming language for turning low-level byte arrays into security advisories. -- François-René Rideau
a v cem bys os psal? v jave? :D v tom pripade si koupim psaci stroj :)Možností je víc, ale nechtěl jsem cílit na něco konkrétního. Já vím, že C je rychlé a blízko hardware a tak, ale to jsou zároveň samé nevýhody, pokud ti jde o bezpečnost. Když se podíváš na většinu chyb, tak je to právě kudla do zad při manipulaci s pointery, buffer overflow a všemožné další debilnosti, které by se ti ani neměly stát. Vždycky se říká „je to chyba programátora, o tom měl přece vědět,“ jenže když si vezmem škálu, na které se to děje, tak je to ve skutečnosti chyba jazyka. Kdyby byla nějaká taková featura třeba v autě, nebo v letadle, tak by okamžitě došlo k zakázání celého modelu, nebo alespoň konkrétních featur. Ve světě software se řekne „je to chyba programátora, měl přece vědět, že při šlápnutí na plyn nesmí zároveň zatočit doleva, pokud mu k tomu navíc svítí světla, vždyť je jasné, že v takovém případě musí auto vybuchnout.“ To že je to 30+ let staré tomu taky zrovna dvakrát nepomáhá. Kompatibilita je sice super, ale jaksi se vytrácí možnost pokroku. Americká armáda používá na kritičtější aplikace už celé desetiletí adu, což je třeba jedna možnost. Osobně si myslím, že je prohnilá celá současná architektura procesorů a pokud bys chtěl něco skutečně bezpečného, tak bys musel jít třeba k lisp machines, nebo něčemu podobnému, co dole nemá bytecode a pracuje to na vyšší úrovni. Třeba se i po desetiletích nudy dočkáme, až konečně skončí závod o nanometry a firmy budou zase nuceny jít do něčeho kreativního, co se týče architektury. No, to bylo pár myšlenek. Jako vždy je jednoduché říct, že je něco špatně, ale horší ukázat, jak to dělat dobře. Osobně ale chápu Jendův hate, protože současný stav je z hlediska seriózní bezpečnosti dost špatný.
jenze bezpocnost neni jedine, a dokonce asi ani to nejdulezitejsi, kriterium - urcite ne obecneTak to ani netvrdím.
Jenže v C chtěli ušetřit pár bajtůPodle mě spíš než o bajty jim šlo o rychlost. Nebo alespoň dneska to tak je. Při každém přístupu to musíš zkontrolovat.
mov eax,[ebx]? To by muselo bejt příšerně pomalý.