Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
V listopadu napsala společnost Jolla stojící za stejnojmenným chytrým telefonem, tabletem a operačním systémem Sailfish OS (Wikipedie) otevřený dopis své komunitě (zprávička). Jolla měla vážné finanční problémy (zprávička), většina zaměstnanců musela být dočasně propuštěna, budoucnost Jolly byla nejistá. Dnešní příspěvek na blogu informuje, že Jolla je zpátky ve hře.
Tiskni
Sdílej:
On the partnering side our focus remains on the BRICS countries, concentrating strongly on India and Russia.Tak to je urcite zachrani
Z mého pohledu - jako uživatele - to smysl má obrovskýAsi budete osamoceny vlk s ohledem na to, ze ona spolecnost zbankrotovala a musela propustit zamestnance. Dluzno podotknout, ze i pred tim zili z daru.
Je to jediná možnost, jak se v chytrém telefonu vyhnout spywarem promořeným OS iOS a Android.Myslite si, ze kdyz je neco opensource a bez blobu, ze to automaticky znamena, ze je to bez spyware a backdoors? Prijde mi to trochu naivni uvazovani.
Rád byste měl tu moc jim přikázat, co mají s penězi investorů dělat, že?Vubec ne. Je to jejich vec a i vec darcu, co chteji delat se svymi penezi. Osobne to vsak povazuji za plytvani, a tak jsem na to upozornil.
jste cosi jako komunista, jen trochu naruby...výsledek stejný.Ty jsi zase idiot, jen trochu naroby.
15 je asi trochu strelená doba, ale aspoň polovica by mohla byť fajn. Neviem ako ostatní zákazníci, ale ja rozhodne nemám chuť každý rok zaoberať sa takou blbosťou ako výber mobilného telefónu. Mám dosť rýchly hardvér na to, čo potrebujem, ale nechápem prečo nie sú upgrady aspoň userspace časti androidu dodávané priamo googlom po dobu aspoň 5 rokov.
Tak dlouho, než se rozhodnu ho vyhodit, protože mně nevyhovuje.V tom vam nikdo nebrani.
Ne, protože se výrobce rozhodl, že udělá řízené zastarávání a ukončí podporu možná ještě předtím, než skončí záruka.A proc by nemohl?
U počítačů to takhle funguje, proč by to nemělo jít u telefonů, což je v principu to samé zařízeníV soucasnem stadiu vyvoje nikoliv. Model je jiny a navic se mi zda, ze i PC jde ted naopak pomalu smerem k telefonum/tabletum.
Telefon vzdy cca po roce hodim do popelnice a koupim si novy.
Takí kreténi by mali byť povinne odvezení do Ghany.
Podpora stoji penize a diky prisunu novych modelu je moralni zivotnost telefonu dnes zhruba jeden rok.Podpora stojí peníze u blbě navrženého systému. Linuxové distribuce - stejný software - dokáží běžet prakticky na jakémkoliv PC. Není důvod, proč by to nemělo jít u telefonů, což jsou mnohem více unifikovaná zařízení (a nové modely jsou ve skutečnosti jenom mírný pokrok v mezích zákona.)
Uvazovat povinnou zaruku, socialisticky konstrukt z obcanskeho zakoniku, u mobilu je spatneTo by chtělo podložit nějakým argumentem, pokud možno lepším, než posledně to vaše zdůvodnění, proč je špatné nemít ve smlouvě zákaz zveřejnit výši platu (který jste radši vynechal). Doba životnosti 2 roky je u elektroniky snadno dosažitelná a pokud ne, tak výrobce neměl šetřit na součástkách, protože prodejem se zavázal, že zařízení dva roky fungovat bude. Jo a to, že vy používáte telefon maximálně rok, není platný argument proti záruce.
UI je jedna věc.Tohle je navic velmi subjektivni.
používat rok a půl a pak vyhodit (nebo ignorovat fakt, že mátě děravý systém bez aktualizací.)To me take vadi. Nicmene Android je FOSS a zdrojove kody jsou k dispozici, takze by to slo.