Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Finská společnost Jolla otevřela předobjednávky na svůj dříve avizovaný tablet s vlastním operačním systémem SailfishOS, který je založený na Linuxovém jádře. Cena tohoto 8" tabletu je €267,- za 32 GB verzi a €299,- za 64 GB verzi. Prezentace tabletu je na stránkách Jolla.
Hardwarové parametry jsou následující:
- 8" display o rozlišení 2048x1536
- čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F
- 2GB RAM
- podpora SDXC až do velikost 128 GB
- 2 kamery o rozlišení 5 a 2 Mpix
- 4450 mAh baterie
Hmotnost tabletu je 384 gramů.
Tiskni
Sdílej:
Kdyby to pitomé LTE tam nakonec dali, tak to koupím. Takhle mi to příjde jako krám skoro k ničemu.
Tak když vám to vyhovuje :)
Já bych si jej v indiegogo objednal, kdyby tam to 3G nebo lépe LTE bylo.
No ale to žere baterii v telefonu a ten většinou vydrží na LTE a WIFI méně než tablet, ne?
LTE - na co to je? To, že to tam není, by mi mohlo vyhovovat. Jolla telefon jsem zatím nekoupil asi proto, že bych s ním musel telefonovat; a nebo to bylo proto, že kdybych to udělal přes tu "českou" předobjednávku, tak bych dával ven adresu. Anebo bych musel řešit, co s tím, když bych u toho nevyužíval internet.
Hodilo by se to, jako čtečka a přehrávač - na studium. Má to zřejmě větší obrazovku než telefon. Kdybych si to objednal, tak přes prostředníka. Kvůli větší anonymitě.
Mě by zajímalo, jak do toho dostanu vlastní verzi rozhraní. Nejspíš by se musel nejdřív najít někdo, kdo by z podkladů udělal ten lokalizační balíček, který bych potom stáhl tam, odkud se takové věci stahují.
https://wiki.merproject.org/wiki/Adaptations/libhybris
Mně by zajímalo, 1) jde to provozovat bez SIM karty,Ano, stejně jako N900. Párkrát jsem takhle přepisoval kontakty z jolly do jiného telefonu, když jsem na poslední chvíli zjistil, že jsem na některé zapomněl.
2) jde to (slušně) provozovat bez registrace u Jolly?Záleží jak definuješ slušně. Registraci u Jolly potřebuješ pro jejich obchod (app store), ale klidně můžeš používat jen balíky z openrepos. Spousta balíků z oficiálního repozitáře, byla původně jen v openrepos a časem se dostaly do hlavního repozitáře. A jestli ti něco chybí, nikdo ti nebrání vyrobit si vlastní repozitář s vlastními balíky a používat svoje. Netuším jestli jde používat oficiální repozitář jinak než přes jejich appku, ale stálo by to za pokus.
Plán je vymazat všechny šmírovací píčovinky (facebook klient, atd.) a zkusit si systém upravit k obrazu svému.Nevím jak Sailfish OS 2.0 co bude v tabletu, ale na telefonu žádná šmírovací píčovinky by default nejsou. Dokonce tam v základu chybí i pár IMHO základních věcí*, které si musíš doinstalovat, takže šmírování bych se nebál
2) Sailfish OS 1.x běží na distru, který mi připadá jako mix Redhat a OpenSuse (protože to má z openSuSE zypper). V podstatě klasický linux. I na tom ARM founu konzolové app se prostě vezmou, zkompilují a fungují ..
To je sice hezké, ale 1) víte, co se v těch uzavřených částech Sailfish skrývá?, 2) umíte třeba jenom napsat jednoduchou GUI aplikaci aniž byste si musel zavirovat počítač tím jejich debilním IDE?