Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Finská společnost Jolla otevřela předobjednávky na svůj dříve avizovaný tablet s vlastním operačním systémem SailfishOS, který je založený na Linuxovém jádře. Cena tohoto 8" tabletu je €267,- za 32 GB verzi a €299,- za 64 GB verzi. Prezentace tabletu je na stránkách Jolla.
Hardwarové parametry jsou následující:
- 8" display o rozlišení 2048x1536
- čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F
- 2GB RAM
- podpora SDXC až do velikost 128 GB
- 2 kamery o rozlišení 5 a 2 Mpix
- 4450 mAh baterie
Hmotnost tabletu je 384 gramů.
Tiskni
Sdílej:
Kdyby to pitomé LTE tam nakonec dali, tak to koupím. Takhle mi to příjde jako krám skoro k ničemu.
Tak když vám to vyhovuje :)
Já bych si jej v indiegogo objednal, kdyby tam to 3G nebo lépe LTE bylo.
No ale to žere baterii v telefonu a ten většinou vydrží na LTE a WIFI méně než tablet, ne?
LTE - na co to je? To, že to tam není, by mi mohlo vyhovovat. Jolla telefon jsem zatím nekoupil asi proto, že bych s ním musel telefonovat; a nebo to bylo proto, že kdybych to udělal přes tu "českou" předobjednávku, tak bych dával ven adresu. Anebo bych musel řešit, co s tím, když bych u toho nevyužíval internet.
Hodilo by se to, jako čtečka a přehrávač - na studium. Má to zřejmě větší obrazovku než telefon. Kdybych si to objednal, tak přes prostředníka. Kvůli větší anonymitě.
Mě by zajímalo, jak do toho dostanu vlastní verzi rozhraní. Nejspíš by se musel nejdřív najít někdo, kdo by z podkladů udělal ten lokalizační balíček, který bych potom stáhl tam, odkud se takové věci stahují.
https://wiki.merproject.org/wiki/Adaptations/libhybris
Mně by zajímalo, 1) jde to provozovat bez SIM karty,Ano, stejně jako N900. Párkrát jsem takhle přepisoval kontakty z jolly do jiného telefonu, když jsem na poslední chvíli zjistil, že jsem na některé zapomněl.
2) jde to (slušně) provozovat bez registrace u Jolly?Záleží jak definuješ slušně. Registraci u Jolly potřebuješ pro jejich obchod (app store), ale klidně můžeš používat jen balíky z openrepos. Spousta balíků z oficiálního repozitáře, byla původně jen v openrepos a časem se dostaly do hlavního repozitáře. A jestli ti něco chybí, nikdo ti nebrání vyrobit si vlastní repozitář s vlastními balíky a používat svoje. Netuším jestli jde používat oficiální repozitář jinak než přes jejich appku, ale stálo by to za pokus.
Plán je vymazat všechny šmírovací píčovinky (facebook klient, atd.) a zkusit si systém upravit k obrazu svému.Nevím jak Sailfish OS 2.0 co bude v tabletu, ale na telefonu žádná šmírovací píčovinky by default nejsou. Dokonce tam v základu chybí i pár IMHO základních věcí*, které si musíš doinstalovat, takže šmírování bych se nebál
2) Sailfish OS 1.x běží na distru, který mi připadá jako mix Redhat a OpenSuse (protože to má z openSuSE zypper). V podstatě klasický linux. I na tom ARM founu konzolové app se prostě vezmou, zkompilují a fungují ..
To je sice hezké, ale 1) víte, co se v těch uzavřených částech Sailfish skrývá?, 2) umíte třeba jenom napsat jednoduchou GUI aplikaci aniž byste si musel zavirovat počítač tím jejich debilním IDE?