OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na dot.kde.org se představují jednotlivé projekty KDE v letošním Google Summer of Code. Z celkem 38 projektů jich 37 skončilo úspěchem, většina z nich je už začleněna do hlavního stromu a bude součástí lednového vydání KDE 4.4.
Tiskni
Sdílej:
Keby radsej vsetci ti ludia opravovali bugy namiesto vymyslania debilin.Kdyby radši všichni lidi opravovali bugy namísto věčného stěžování si na ně.
A cetl jsi ten seznam? Mne slusna cast tech projektu prijde dost sikovna a dulezita, ne jako "vymyslena debilina."
co tady drzkujes? Ja KDE pouzivam od verze 4.3 Beta a je to skvele prostredi.
Zapoj se a opravuj bugy, misto drzkovani. Nikdo Ti to nenuti. Vsichni to delaji pro vsechny. Tak nenadavej a bez je opravit! nebo na to sezen lidi!
Ne každej je programátor a vcelku s ním souhlasím. Některé věci jsou poměrně zbytečné a bylo by asi lepší, kdyby se úsilí věnovalo opravě chyb.
Jenze moznosti jsou bud "dostat od googlu penize, aby se implementovala nova featura", nebo "nedostat od googlu nic."
Navic tam je treba i projekt na unittesty do Amaroku, takze zas tak tragicke to taky neni.
Vam na zakladni skole nepovedeli, ze po interpunkci se dela mezera ?? Proboha kdo to ma cist ...