Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Asahi Lina se pochlubila, že KDE běží už i na Apple M2. S GPU akcelerací a současně s Xonotic, glmark2 a eglgears.
Tiskni
Sdílej:
Vím, že Air je pasivně chlazený, ale zase Air není plnohodnotná náhrada za notebook, tím je až čistokrevný MacBook / MacBook Pro.S 16 (nebo 24) GB RAM a dostatecne velkym diskem je to urcite plnohodnotny pracovni stroj pro hodne velkou cast uzivatelu. Vykon M1 je hodne vysoky a buildy probihaji velice rychle. Mimochodem, nic jako MacBook se nevyrabi a neprodava uz X let a i tehdy to byla spis kalkulacka (mensi nez Air, s jednim USB-C portem a extremne slabym procesorem). Podle me si pletes prave Air a MacBook.
nedokazem si predstavit kod, ktoremu by pri kompilacii nestacilo 16GB pre viac threadovLibreOffice, Firefox/Chromium...
na rychlost kompilacie ma viac vplyv rychlost disku, a procesora..Cely build tree je pochopitelne v tmpfs, kdy by to proboha tahal z pomalych ulozist... Coz ti dal navysuje potrebnou kapacitu RAM. Navic nechces mit na pocitaci jen a pouze build, ale paralelne behem cekani delat neco uzitecneho, treba psat dokumentaci.
a naco Linux ked mas vyborne odladeny Unix?treba kvuli UI/UX ktere ma macOS ve vzoru "vime co je pro tebe nejlepsi a nemuzes to zmenit"
Tak aktualizuj na MacOS a budeš překvapento ti nevyslo... MacOS je predchudce OSX, asi si myslel macOSOS X už má něco za sebou, no.