Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Asahi Lina se pochlubila, že KDE běží už i na Apple M2. S GPU akcelerací a současně s Xonotic, glmark2 a eglgears.
Tiskni
Sdílej:
Vím, že Air je pasivně chlazený, ale zase Air není plnohodnotná náhrada za notebook, tím je až čistokrevný MacBook / MacBook Pro.S 16 (nebo 24) GB RAM a dostatecne velkym diskem je to urcite plnohodnotny pracovni stroj pro hodne velkou cast uzivatelu. Vykon M1 je hodne vysoky a buildy probihaji velice rychle. Mimochodem, nic jako MacBook se nevyrabi a neprodava uz X let a i tehdy to byla spis kalkulacka (mensi nez Air, s jednim USB-C portem a extremne slabym procesorem). Podle me si pletes prave Air a MacBook.
nedokazem si predstavit kod, ktoremu by pri kompilacii nestacilo 16GB pre viac threadovLibreOffice, Firefox/Chromium...
na rychlost kompilacie ma viac vplyv rychlost disku, a procesora..Cely build tree je pochopitelne v tmpfs, kdy by to proboha tahal z pomalych ulozist... Coz ti dal navysuje potrebnou kapacitu RAM. Navic nechces mit na pocitaci jen a pouze build, ale paralelne behem cekani delat neco uzitecneho, treba psat dokumentaci.
a naco Linux ked mas vyborne odladeny Unix?treba kvuli UI/UX ktere ma macOS ve vzoru "vime co je pro tebe nejlepsi a nemuzes to zmenit"
Tak aktualizuj na MacOS a budeš překvapento ti nevyslo... MacOS je predchudce OSX, asi si myslel macOSOS X už má něco za sebou, no.