Po 17 alfa verzích a 17 beta verzích byla vydána první Release Candidate verze nové major verze 4.0 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Společnost System76 po open source klávesnicích Launch a Launch Lite představila klávesnici Launch Heavy. Její cena je 299 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Prostě jenom přidali numerický blok. Nebylo by od věci to ve zprávičce zmínit.
Je to o nějakých 0,3 kg těžší, celkem 1,3 kg. To mi moc Heavy nepřijde, když třeba MM Studio Class80 váží 3,5 kg. Ne, že by mi na tom záleželo, resp. rozčilují mě i hliníkové kryty jako moc těžké, ale tož tak klamavá reklama, že áno…
Zkus slovník.
System76 se pustili na trh s malosériově vyráběnými klávesnicemi s kovovým krytem, a tam fakt 1,3 kg není „heavy“. Tak to prostě je. Když se člověk trochu orientuje v tomhle segmentu, od „těžkého“ modelu očekává ocel, mosaz atp.
Pro srovnání velkosériově vyráběný, rovněž hliníkový Vortex Tab 90M je dokonce o kousek těžší, Kono Kira o kousek lehčí. Těžké jsou např. změněné Class80 nebo Varmilo Sword 2, obě cca 3,5 kg. Keychron Q5 je někde mezi s 2,4 kg (furt hliník).
Jde-li jen o ten numerický blok, mohli to nazvat Accounting Edition.
No a pak jsou tu další podezřelé záležitosti, jako třeba že ten jejich fork QMK se zřejmě nedrží upstreamu:
This branch is 170 commits ahead, 8075 commits behind qmk:master.
Takže zaprvé: Oxfordský slovník říká „heavy ~ (1) weighing a lot; difficult to lift or move“, Longman „heavy ~ (1) WEIGHT: weighing a lot“.
Zadruhé, kontext je zjevný: je to malosériová kovová klávesnice za cca 300 dolarů. Když si potenciální zákazník udělá základní průzkum, typická přímá konkurence je Keychron Q5 apod. Já ani potenciální zákazník nejsem, ale chvíli jsem brouzdal po fórech/subredditech s podobnými klávesnicemi, a první, co mě napadlo, když jsem uviděl tuhle zprávičku, byla ocel, mosaz atd.
Moje druhá myšlenka byla vzpomínka na aroganci výrobce „Ultimate Hacking Keyboard“ – vyprázdnění slova „ultimate“ jako buzzword.
Stejně tak je zavedený význam slova „Lite“ – označení pro ořezané verze produktu, levnější, s omezenými funkcemi. Typicky u softwaru, ale např. opět z oblasti specializovaných klávesnic HHKB Lite je dokonce těžší než HHKB Pro a má i víc kláves, leč obsahuje výrazně levnější elektroniku a klávesy (membránovka Chicony oproti obvodu s kapacitními spínači a klávesami Topre). To platí i pro System76, ten jejich model Lite hlavně neobsahuje stejný USB hub.
Takhle by aspoň dávalo smysl i to označení „Ultimate“ – přestože na místě zabraném numerickým blokem nic ultimátního nevidím – jak jednu dobu byl nejvyšší, svého času nejkvalitnější model Das Keyboard (ačkoliv to bylo taky marketingové dílko).
promin nejsem na tve urovni abych urazelTo jako myslíš vážně? A tady ti nevadí urážet linuxáky když jim říkáš luniksaky a urážet je svoji představou jak údajně nemohou s realistickýma zavodníma hrama s pedálem a spojkou a volantem si zahrát? Tohle platilo v minulém století, dnes je všechno možné. Sněhovou vločku aby jsi si užil.
Kdo z vas ho nekdy zmacknul cilene a ne nahodou?ja kdyz byl bliz nez ten nalevo
Stejny to je s pravymi ctrl/alt, kdo to kdy vyuziva?ja kdyz chci udelat specialni znak skombinaci pismenem a s levym to nejde muj nezkuseny kamarade
Tvoje kristalova koule nema pravdu. Porid si novou nebo ji reklamuj kamarade. Tvoje silacke reci sou mi k smichu.rekl nekdo kdo nema koule se prihlasit pod svim registrovanym nikem achjo :D ;)