Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu před rokem představila svou open source klávesnici Launch za 285 dolarů. Včera představila odlehčenou variantu Launch Lite za 199 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
každopádně, bez numpadu je to klávesnice pro absolventa humanitních studií, ne pro vědce či technikaMísto vědce nebo technika jsi měl napsat spíš účetního. Doba kdy vědci zapisovali někam nějaká čísla je už opravdu pryč.
Souhlas, průměrný inženýr na téhle klávesnici čísla ani nenajdekaždopádně, bez numpadu je to klávesnice pro absolventa humanitních studií, ne pro vědce či technikaMísto vědce nebo technika jsi měl napsat spíš účetního. Doba kdy vědci zapisovali někam nějaká čísla je už opravdu pryč.
Chápal bych, kdyby ses byl býval chlubil, že na klávesnici s takovými spínači píšeš a že jsou lepší. Budiž.
Ale když jsi pouze kdysi rozebíral (proč vůbec?) klávesnici s nimi – no a co?
Já zrovna skutečně píšu na Topre Realforce, tj. klávesnici s kapacitními snímači, které jsou také v mnoha ohledech lepší než spínače založené na mechanickém kontaktu, ale na druhé straně je obvod dražší a klávesnice méně modulární, potažmo je podstatně složitější vyrobit maloseriově jinou.
nooo, rad by som keby tam boli normalne rozmiestnene sipky, ale oni su kdesi nad numerickou v jednej rovine!
Tak zrovna to mě úplně netrápí, resp. jde to řešit i jinak. Pro ilustraci třeba numerický blok s deaktivovaným Num lockem funguje jako navigační blok (přinejmenším v tradici IBM PC); taky známe Vim atd.
a hej, dokaze tvoja kapacitna klavesnica zozrat lubovolne kombinacie stlacenych klaves?
Dosáhnout NKRO je konstrukčně snadné, stačí řadič s dostatkem pinů a jebnout ke každé klávese diodu. USB si s tím taky poradí, rozhodně od specifikace High-Speed (kvůli Low-Speed a starým biosům to bývalo zkrouhnuté na 6KRO).
Jasně, jebat diody do kusu membrány není úplně ono, tam to chce různé fígle, potažmo Microsoft má nějaký patent na to, že se obvod chová jako – digitizér vícedotykového displeje?
Ale u kapacitních spínačů – nebo těch Hallových sond – tenhle problém obecně není, totiž ani diody nejsou nutné.
Apropos moderní klávesnice s Hallovými sondami se také dělají, třeba Wooting HE.