Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Schránku a Ctrl+C, Ctrl+V znají asi všichni uživatelé. O tom, jak využít schránku v KDE pro pokročilejší úlohy, se věnuje článek Klipper: chytrá schránka v KDE. Pomocí skriptů/činností lze např. doplňovat do textu nedělitelné mezery, formátovat Markdownem nebo třeba přidávat poznámky pod čarou.
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak, Klipper je ve výchozím stavu obyčejná schránka s historií, s ničím tě neotravuje – to je přesně přístup KDE: ty funkce tam jsou, ale když je nechceš využívat, nemusíš.
To se nedělá přes schránku, ale můžeš si to nastavit jako klávesovou zkratku v KDE – je tam i příklad (viz příloha).
neb to obvykle obsahují nástroje textových procesorů či …
Jenže jen některých. To bych musel instalovat stejné doplňky do všech prohlížečů, editorů… nebo používat od každého jen jeden. Vice viz odpověď pod článkem.
Já ty specializované funkce a programy nezavrhuji, jen se prostě někdy hodí, mít tu funkcionalitu dostupnou globálně, pro všechny aplikace. Byť to znamená prohnat text přes schránku (tzn. navíc: vyjmout + vložit), i když při podpoře v konkrétní aplikaci by na to stačila jedna klávesová zkratka.
Prostě Ctrl+C a Ctrl+V kdekoli a kdykoli.
Jsem zásadně proti. Na terminálu by Ctrl-C měl zůstat ten význam, který tako kombinace kláves odpradávna měla.
Já to mám namíchané napůl: Ctrl+Shift+C a Shift+Ins
A výběr samozřejmě taky – on funguje i třeba v mc
, ale s tím Shiftem (označování i vkládání).
V článku není zmíněna jedna málo známá vychytávka Klipperu:
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky. Rovněž doporučuji si nastavit klávesové zkratky na procházení historie, tj. další/předchozí položka.
Upřímně, bez Klipperu si už nedovedu představit práci na PC. Cokoliv přejedu myší, není už nikdy zapomenuto (historii mám nastavenu na 1000 záznamů).
Když musím někdy náhodou dělat ve Windows nebo v Gnome, bez Klipperu trpím jako zvíře.
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky.
Díky, to jsem neznal.
ArsClip jsem dříve na pracovním PC ve Windows také používal, ale později jsem našel myslím mnohem promakanější variantu, která se jmenuje Ditto. U ArsClip mě tehdy štvalo, že se nedalo rolovat více záznamy nebo filtrovat, musel jsem mít nastaveno maximální množství uchovávaných záznamů na počet, který se vešel na výšku obrazovky. Nevím, jak to má ArsClip teď, ale tehdy mi to nešlo. Navíc jsem tehdy měl s ArsClip nějaké problémy na Win 7 (někdy se hodnota do schránky nezkopírovala).
Ditto mi přijde možnostmi blíže Klipperu
Tady je nástřel skriptu pro počítání normostran, řádek, slov a znaků:
#!/bin/bash normostrana="1800"; data="`cat`"; pocet=(`echo "$data" | wc`); # LANG=C protože bc vypisuje desetinnou tečku a prinf počítá s lokalizovaným oddělovačem (v češtině čárka) text="`LANG=C printf '<span font_family=\"monospace\"> stran: %8.2f řádek: %8d slov: %8d znaků: %8d </span>' $(echo -e \"scale=2 ${pocet[2]}/$normostrana\" | bc) ${pocet[0]} ${pocet[1]} ${pocet[2]}`" zenity \ --info \ --title="Počty" \ --text="$text";
Akorát nevím, jak do toho dostat oddělovač řádů (tisíců).
# printf "%'.0f\n" "123456789"
123 456 789
LANG=en_US printf "%'.0f\n" "123456789"
123,456,789
LANG=de_DE printf "%'.0f\n" "123456789"
123.456.789
To jsem zkoušel, ale nefungovalo to, protože bc
vypisuje desetinnou tečku, zatímco printf
čeká lokalizovanou čárku.
$ printf "%'.2f\n" "123456789.111" bash: printf: 123456789.111: chybné číslo 0,00 $ printf "%'.2f\n" "123456789,111" 123 456 789,11
A co na to uživatelé/zákazníci? Ptal ses jich?