V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Schránku a Ctrl+C, Ctrl+V znají asi všichni uživatelé. O tom, jak využít schránku v KDE pro pokročilejší úlohy, se věnuje článek Klipper: chytrá schránka v KDE. Pomocí skriptů/činností lze např. doplňovat do textu nedělitelné mezery, formátovat Markdownem nebo třeba přidávat poznámky pod čarou.
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak, Klipper je ve výchozím stavu obyčejná schránka s historií, s ničím tě neotravuje – to je přesně přístup KDE: ty funkce tam jsou, ale když je nechceš využívat, nemusíš.
To se nedělá přes schránku, ale můžeš si to nastavit jako klávesovou zkratku v KDE – je tam i příklad (viz příloha).
neb to obvykle obsahují nástroje textových procesorů či …
Jenže jen některých. To bych musel instalovat stejné doplňky do všech prohlížečů, editorů… nebo používat od každého jen jeden. Vice viz odpověď pod článkem.
Já ty specializované funkce a programy nezavrhuji, jen se prostě někdy hodí, mít tu funkcionalitu dostupnou globálně, pro všechny aplikace. Byť to znamená prohnat text přes schránku (tzn. navíc: vyjmout + vložit), i když při podpoře v konkrétní aplikaci by na to stačila jedna klávesová zkratka.
Prostě Ctrl+C a Ctrl+V kdekoli a kdykoli.
Jsem zásadně proti. Na terminálu by Ctrl-C měl zůstat ten význam, který tako kombinace kláves odpradávna měla.
Já to mám namíchané napůl: Ctrl+Shift+C a Shift+Ins
A výběr samozřejmě taky – on funguje i třeba v mc
, ale s tím Shiftem (označování i vkládání).
V článku není zmíněna jedna málo známá vychytávka Klipperu:
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky. Rovněž doporučuji si nastavit klávesové zkratky na procházení historie, tj. další/předchozí položka.
Upřímně, bez Klipperu si už nedovedu představit práci na PC. Cokoliv přejedu myší, není už nikdy zapomenuto (historii mám nastavenu na 1000 záznamů).
Když musím někdy náhodou dělat ve Windows nebo v Gnome, bez Klipperu trpím jako zvíře.
Když po zobrazení historie začnete psát na klávesnici, zafunguje vyhledávání napsaného a historie se zúží pouze na vyhovující položky.
Díky, to jsem neznal.
ArsClip jsem dříve na pracovním PC ve Windows také používal, ale později jsem našel myslím mnohem promakanější variantu, která se jmenuje Ditto. U ArsClip mě tehdy štvalo, že se nedalo rolovat více záznamy nebo filtrovat, musel jsem mít nastaveno maximální množství uchovávaných záznamů na počet, který se vešel na výšku obrazovky. Nevím, jak to má ArsClip teď, ale tehdy mi to nešlo. Navíc jsem tehdy měl s ArsClip nějaké problémy na Win 7 (někdy se hodnota do schránky nezkopírovala).
Ditto mi přijde možnostmi blíže Klipperu
Tady je nástřel skriptu pro počítání normostran, řádek, slov a znaků:
#!/bin/bash normostrana="1800"; data="`cat`"; pocet=(`echo "$data" | wc`); # LANG=C protože bc vypisuje desetinnou tečku a prinf počítá s lokalizovaným oddělovačem (v češtině čárka) text="`LANG=C printf '<span font_family=\"monospace\"> stran: %8.2f řádek: %8d slov: %8d znaků: %8d </span>' $(echo -e \"scale=2 ${pocet[2]}/$normostrana\" | bc) ${pocet[0]} ${pocet[1]} ${pocet[2]}`" zenity \ --info \ --title="Počty" \ --text="$text";
Akorát nevím, jak do toho dostat oddělovač řádů (tisíců).
# printf "%'.0f\n" "123456789"
123 456 789
LANG=en_US printf "%'.0f\n" "123456789"
123,456,789
LANG=de_DE printf "%'.0f\n" "123456789"
123.456.789
To jsem zkoušel, ale nefungovalo to, protože bc
vypisuje desetinnou tečku, zatímco printf
čeká lokalizovanou čárku.
$ printf "%'.2f\n" "123456789.111" bash: printf: 123456789.111: chybné číslo 0,00 $ printf "%'.2f\n" "123456789,111" 123 456 789,11
A co na to uživatelé/zákazníci? Ptal ses jich?