OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pouze do 1. června včetně nebo do vyčerpání kapacity v sálu se mohou přihlásit zájemci na konferenci Internet a Technologie 09.
Na stránkách www.nic.cz/it09 je vedle kompletního programu a dalších informací také registrační formulář pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o aktuálních internetových tématech. Novinkou tohoto ročníku je jak on-line přenos z celé akce, tak možnost pokládat v jejím průběhu v jabberové konferenci dotazy jednotlivým přednášejícím. Zájemci se budou moci začít ptát od zahájení konference, tedy od osmi hodin ráno.
„On-line přenos je určený hlavně mimopražským zájemcům o témata ze světa internetu a internetových technologií. Při rozhodování o tom, zda tuto službu využít nebo ne, jsme mysleli především na studenty univerzit po celé České republice, pro něž nemusí být v této době snadné se konference zúčastnit osobně,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které tuto konferenci pořádá i letos.
Jednodenní akce o internetu a internetových technologiích se koná 4. června v Klubu Lávka na Novotného lávce v Praze.
Tiskni
Sdílej: