Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Patnáctý ročník konference OpenAlt (započítáme-li jeho předchůdce LinuxAlt) proběhne v tradičním termínu (první víkend v listopadu – tedy 7. a 8. listopadu). Pokud chcete přispět do jejího programu svou vlastní přednáškou, čas na přihlášení máte do 13. září, tedy do konce tohoto týdne. Poté se formulář uzavře. Pokud nevíte, s čím se přihlásit, nechte se inspirovat loňským programem, nebo zprávičkou, co chystají organizátoři na letošek.
Tiskni
Sdílej:
Je to agregator ruznych RSS kanalu. Seznam zdroju muze kdokoliv ovlivnit pull requestem na https://gitlab.com/OpenAlt/planeta-openalt-org/-/blob/master/config.ini (viz. screenshot v predchozim prispevku). Idealni zpusob, jak s tim neco udelat, je navrhnout zmenu spravci prostrednictvim nastroje k tomu urcenemu.V příloze posílám diff. Na GitLabu se kvůli tomu registrovat nebudu - je to triviální oprava, stačí smazat dva řádky.
Dalsim vhodnym zpusobem je diskuse na toto tema s cleny spolku u piva, ktere se konaji kazdy mesic.Vzhledem k vrcholící epidemii koronaviru se mi to nezdá jako moc vhodný způsob... Navíc, pokud vím, tak se scházíte jen v Praze a Brně a tam se moc často nevyskytuji. Jinak jsem na LinuxAlt/OpenAlt vždycky jezdíval rád. Ale pokud by se z toho měl stát nástroj politické propagandy, tak je mi líto, ale toho se účastnit nebudu. BTW: letos to bude jako vždycky v Brně nebo jen online?
Otevřená společenství, soukromý sektor, státní sektor, licence, otevřená data, Big Dataa dokonce tam přednášejí i politici.
za což bych se nezlobilAntisemito.
Nech si ten antisemitismus od cesty, ano?Pozor, kde byla řeč o antisemitismu?
Proč zrovna Soros? Když pomineme antisemitismusProč pořád ostatním podsouváš nějaký antisemitismus? Z mojí strany nepadlo o židech nebo Sorošově židovství ani slovo. Je mi jedno, jestli je Soroš žid. K jiným židům mám kladný nebo neutrální vztah. BTW: v Izraeli jeho organizace zakázali... takže ono není žid jako žid. Tolik tedy k židovství, které zde považuji za irelevantní.
To je funkce obecně oligarchizace společnosti. I když pomineme způsob akumulace kapitálu, ona „filantropie“ jednak nepodléhá demokratickému procesu (a tedy hledání širšího konsenzu, jak konkrétně s těmi zdroji naložit), jednak vede ke střetům zájmů (odtud absence kritiky donátorů).Souhlasím. Ale tím spíš není dobré, aby tohle OpenAlt podporoval nebo se na tom stal dokonce závislým, ne?
Nutno podotknout, že předřečník je v TOP09, takže je vcelku pochopitelné, jak se k tomu staví…Takže se z OpenAltu má stát politická "neziskovka" pracující v zájmu TOP09? Smutné.
"Zlo" a "zrůda" na mě z článku ani wiki nedýchá a pro představu/srovnání - roční výdaje (en) Nadace Wikimedia jsou přes 2 miliardy Kč..
Myslím, že než "zálohovat" agregátor https://planeta.openalt.org/ je lepší jít k primárnímu zdroji.OSF si na svých stránkách může psát, co chce, to mi nevadí. Zarážející ale je, když je to přetištěno a propagováno na stránkách OpenAltu - proto jsem právě citoval ten screenshot z webu OpenAltu a ne původní článek.