plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Patnáctý ročník konference OpenAlt (započítáme-li jeho předchůdce LinuxAlt) proběhne v tradičním termínu (první víkend v listopadu – tedy 7. a 8. listopadu). Pokud chcete přispět do jejího programu svou vlastní přednáškou, čas na přihlášení máte do 13. září, tedy do konce tohoto týdne. Poté se formulář uzavře. Pokud nevíte, s čím se přihlásit, nechte se inspirovat loňským programem, nebo zprávičkou, co chystají organizátoři na letošek.
Tiskni
Sdílej:
Je to agregator ruznych RSS kanalu. Seznam zdroju muze kdokoliv ovlivnit pull requestem na https://gitlab.com/OpenAlt/planeta-openalt-org/-/blob/master/config.ini (viz. screenshot v predchozim prispevku). Idealni zpusob, jak s tim neco udelat, je navrhnout zmenu spravci prostrednictvim nastroje k tomu urcenemu.V příloze posílám diff. Na GitLabu se kvůli tomu registrovat nebudu - je to triviální oprava, stačí smazat dva řádky.
Dalsim vhodnym zpusobem je diskuse na toto tema s cleny spolku u piva, ktere se konaji kazdy mesic.Vzhledem k vrcholící epidemii koronaviru se mi to nezdá jako moc vhodný způsob... Navíc, pokud vím, tak se scházíte jen v Praze a Brně a tam se moc často nevyskytuji. Jinak jsem na LinuxAlt/OpenAlt vždycky jezdíval rád. Ale pokud by se z toho měl stát nástroj politické propagandy, tak je mi líto, ale toho se účastnit nebudu. BTW: letos to bude jako vždycky v Brně nebo jen online?
Otevřená společenství, soukromý sektor, státní sektor, licence, otevřená data, Big Dataa dokonce tam přednášejí i politici.
za což bych se nezlobilAntisemito.
Nech si ten antisemitismus od cesty, ano?Pozor, kde byla řeč o antisemitismu?
Proč zrovna Soros? Když pomineme antisemitismusProč pořád ostatním podsouváš nějaký antisemitismus? Z mojí strany nepadlo o židech nebo Sorošově židovství ani slovo. Je mi jedno, jestli je Soroš žid. K jiným židům mám kladný nebo neutrální vztah. BTW: v Izraeli jeho organizace zakázali... takže ono není žid jako žid. Tolik tedy k židovství, které zde považuji za irelevantní.
To je funkce obecně oligarchizace společnosti. I když pomineme způsob akumulace kapitálu, ona „filantropie“ jednak nepodléhá demokratickému procesu (a tedy hledání širšího konsenzu, jak konkrétně s těmi zdroji naložit), jednak vede ke střetům zájmů (odtud absence kritiky donátorů).Souhlasím. Ale tím spíš není dobré, aby tohle OpenAlt podporoval nebo se na tom stal dokonce závislým, ne?
Nutno podotknout, že předřečník je v TOP09, takže je vcelku pochopitelné, jak se k tomu staví…Takže se z OpenAltu má stát politická "neziskovka" pracující v zájmu TOP09? Smutné.
"Zlo" a "zrůda" na mě z článku ani wiki nedýchá a pro představu/srovnání - roční výdaje (en) Nadace Wikimedia jsou přes 2 miliardy Kč..
Myslím, že než "zálohovat" agregátor https://planeta.openalt.org/ je lepší jít k primárnímu zdroji.OSF si na svých stránkách může psát, co chce, to mi nevadí. Zarážející ale je, když je to přetištěno a propagováno na stránkách OpenAltu - proto jsem právě citoval ten screenshot z webu OpenAltu a ne původní článek.