Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Obchodní skupina Promusicae, která reprezentuje španělský nahrávací průmysl, podala žalobu na významného španělského profesora Enrique Danse za „újmu na cti“, které se měl dopustit výrokem, že kopírovací monopol využívá ilegálních monopolních praktik. Více na falkvinge.net
Tiskni
Sdílej:
Štát vytvorí predpoklad na vznik monopolu (autorské právo, patenty) a všetci sa môžu čudovať, že používa monopolné praktiky...
Silné kafé možno tak pre človeka neznelého histórie. Odporúčam prejsť na tento článok na wiki, stlačiť CTRL-F, do políčka napísať monopol a pokochať sa výskytom toho slova.
V dôsledkoch je to monopol najmä pre potreby štátu, nie pre mňa (príkladom nech je napr. história zavedenia povinných identifikačných dokladov na území ČR)
Ten príklad s orgánmi naznačuje obhajovanie otroctva (vlastník tvojho tela ti dá právo/monopol na jeho užívanie). Nechutné.
ad absurdum... Píšeš, že štát mi udeľuje monopol na moje orgány. Toto právo vychádza buď z pozície sily alebo z pozície nejakého prirodzeného práva (v princípe však na tom nezáleží, ide iba o to, či je to dobré alebo na zvracanie). Ak teda štát má právo udeliť mne monopol na moje orgány, musí mať možnosť (samozrejme nie povinnosť) udeliť toto právo aj ostatným.
Takže aj keby tvoje ad absurdum môjho názoru bolo skutočne správne (nevyvraciam ani nepotvrdzujem), moje ad absurdum tvojho názoru skončí prinajlepšom rovnako (keďže som nepotvrdil ani nevyvrátil, možno sa moje názory dajú ad absurdovať, ale bude to rozumnejšie ad absurdum ako v prípade tvojich názorov).
Ne, ten argument měl ukázat na absurditu toho uvažování, že "monopol -> špatné -> atorské právo taky špatné".A úplně v tom selhal.
Že to neotřáslo vaším přesvědčením ještě neznamená, že to nemohla být pravda...Jaké, že je to moje přesvědčení? V této diskuzi jsem žádné nevyjádřil.
No, ono už jenom to označení "kopírovací monopol" je docela silné kafe. Tím, že to používáte jako terminus technicus, předstíráte, že je to hovotvá věc, a ne jen něčí (a to dost radikální) názor.Tak on to není názor, ale stav věcí. To občas pro někoho silné kafe bývá. Mně spíš přijde silné kafe tomu říkat autorský zákon v situaci, kdy jeho hlavním uživatelem nejsou autoři.
A je to tak správně, protože očernit někoho je sakra snadný, a nikdo nepřemýšlí o tom, jak moc (a trvale) tím může ublížit.To, že řečmi lze ublížit, je ovšem velice nezdravý stav věci. Cílem by mělo být nikoliv kriminalizování nepodložených řečí (už proto, že pravdivost mnoha tvrzení je velmi těžké ověřit a nakonec se stejně zjistí, že skoro vše je pravdivé tak nějak napůl), ale učit lidi, že ne všechno, co se říká, je pravda. Navíc: zavání ukrutným pokrytectvím, když stát na jednu stranu odsuzuje za pomluvu a na druhou netrestá za reklamy plné informací, které jsou buďto evidentně lžívé ("neomezený internet"), nebo aspoň naprosto zavádějící.
Na klamavou reklamu jsou paragrafy, problém je asi, že se agenturám daří kolem nich bruslit (hvězdičky, drobné poznámky...), nebo že se paragraf málo vymáhá.Paragrafy jsou, ale jsou napsány tak, že jsou prakticky nevymahatelné. Takže jako by žádné nebyly.
Pomluvit je snadné, ale bránit se je těžké (už proto, že v případě například otištěného článku má jednotlivec skoro nulovou šanci svou obranu adekvátně šířit, protože noviny zajímá jenom senzace a negativní zprávy), proto je podle mě správné, že důkazní břemeno je na původci zprávy/obvinění.Nikoliv. Základní problém je, že lidi věří kdejakému plku, který si přečtou. Nedává smysl napravovat to tím, že budete regulovat, jaké informace je povoleno tisknout. I když je nikdo nevytiskne, stejně se brzy rozšíří jako drby. Schopnost filtrovat informace a smířit se s tím, že naprostá většina z nich je zavádějící, je v dnešní společnosti naprosto nezbytná a nefunguje suplovat ji zákonem. Obecně mi svoboda slova přijde daleko důležitější, než něčí právo na to, aby si o něm lidi nemysleli, že je lotr.