Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.
Tiskni
Sdílej:
Three key slots supporting RSA 2048-4096 bit and ECC 256-512 bitTo není zrovna moc.
Ordinary GPG keys stored on your computer can be copied and used by hackers to decrypt your emails and documents, but once private keys are on the Librem Key, they stay on there and can’t be copied–encryption and decryption happens on the key itself!
You should use a long passphase to protect your encrypted hard drive, but typing it in each time you boot can be a hassle. With a Librem Key linked to your encrypted drive, you can boot your system, insert your key, and enter your PIN when prompted. You can always fall back to your passphrase if your Librem Key isn’t at hand.Jak to funguje po softwarové stránce?
GnuPG is GNU's tool for secure communication and data storage. It can be used to encrypt data and to create digital signatures. It includes an advanced key management facility and is compliant with the proposed OpenPGP Internet standard as described in RFC4880. This package contains the smart card program scdaemon, which is used by gpg-agent to access OpenPGP smart cards. Domovská stránka: https://www.gnupg.org/
Three key slots supporting RSA 2048-4096 bit and ECC 256-512 bitTo není zrovna moc.
Není. Z nějakého důvodu zařízení, která se chlubí podporou PIV, obvykle umí jen tři klíče (dešifrování, podepisovaní, autentizace). Pravděpodobně všichni optimalizují na americkou vládu, která novému zaměstnanci dá kartu s předgenerovanými klíči a při rozvázání pracovního poměru ji sešrotuje. Na Evropu, kde se klíče rotují každý rok, a tak každý zaměstnanec potřebuje překryv, aby fungoval starý i nový klíč nejednou, málokdo pamatuje.
Ordinary GPG keys stored on your computer can be copied and used by hackers to decrypt your emails and documents, but once private keys are on the Librem Key, they stay on there and can’t be copied–encryption and decryption happens on the key itself!You should use a long passphase to protect your encrypted hard drive, but typing it in each time you boot can be a hassle. With a Librem Key linked to your encrypted drive, you can boot your system, insert your key, and enter your PIN when prompted. You can always fall back to your passphrase if your Librem Key isn’t at hand.Jak to funguje po softwarové stránce?
Šifrovací klíč LUKS je sám zašifrován heslem a těchto hesel může být více (key slots), takže v LUKS hlavičce je uloženo více kopií klíče, každá šifrována jiným heslem. Jedno heslo si pamatuje uživatel, jiné heslo kryptografické zařízení (nebo to heslo je zašifrováno asymetrickým klíčem v kryprografickém zařízení a zašifroavné uloženo někde jinde (což je v podstatě TPM sealing)). V případě firmwaru Heads je to celé ještě prohnané TPM a jádru předložené prostřednicvím automaticky vygenerovaného initramdisku.