Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V aktuálním blogpostu Laboratoře CZ.NIC včera, dnes a zítra rekapituluje správce české národní domény historii a projekty svého výzkumného a vývojového centra. Zároveň se ale věnuje i své nejbližší budoucnosti, kterou představují dva nové počiny zaměřené na internetovou bezpečnost a interaktivní vzdělávání. Pro tyto a další aktivity hledají Laboratoře CZ.NIC nové kolegy. Bedřich Košata k tomu v dnešním článku dodává: „Pokud byste tedy měli zájem podílet se na vývoji inovativních projektů v renomované společnosti, jejichž výstupem je v naprosté většině případů otevřený software, dejte nám vědět. Seznam otevřených pozic a kontakt na nás najdete na našich stránkách v sekci kariéra.“
Tiskni
Sdílej:
O hladovych detech v Somalsku ani nemluve.Předpokládám, že to bylo myšleno jako fór. Pokud ne, tak je upřímně pomalu lepší, když se to rozkrade tady, než když se to rozkrade tam (tady z toho aspoň část půjde zaměstnancům nějaké české nebo aspoň evropské firmy, tam to půjde na kalašnikovy). A i když se to tam nerozkrade, jakej má přínos držet při životě černoušky, co budou zase akorát plodit další hladový černoušky, co nikdy pracovat nebudou a budou jen natahovat ruce (a naše slavná EU prosbu opět, jako vždy, vyslyší)? Abych nebyl za uplnýho nelidu, samozřejmě, že mě neni uplně příjemná představa, že někde někdo chcípá hlady a věřim tomu, že je spousta lidí, co by ráda dobrovolně pomohla ze svýho. Ale tím, že jim tam budeme sypat prachy, tomu nijak dlouhodobě nepomůžeme, naopak, čím víc si na tu pomoc zvyknou, tím hůř především pro ně, no a samozřejmě i pro nás. Dej člověku rybu a nasytíš ho na den. Nauč ho chytat ryby a nasytíš ho na celej život...