Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Malte Skarupke v článku sdílí svá měření latence přístupu ke kritické sekci pomocí mutexů a spinlocků v závislosti na použitém plánovači v Linuxu. Doporučuje vyhýbat se spinlockům. Diskuze proběhla přímo pod článkem nebo také na Hacker News.
Tiskni
Sdílej:
Pekny cteni. Diky
No od Kubečka jsme to potřebovali vysvětlit. BTW víš vůbec, o čem mluvíš?
To je právě to, co mě na Kubeckovi sere. Ničemu nerozumí, ale neustále papouskuje co si přečte. Mnohdy nezna ani význam slov, která píše.
Jo jo, ja to z toho i tak nejak pochopil. Problematice mutexu a spin locku jsem uplne nerozumel, teda nevim jestli se to moc zlepsilo po jeho precteni, nicmene problem je to zajimavej a pekne se to cetlo : )
SCHED_RR
má prý být dobré na latence … jo, latence vycházejí pěkně … ale udusí to zbytek systému … takže SCHED_RR
je (nám) k ničemu". To je přesně ten "empirický přístup": místo aby se snažil pochopit, jak to funguje, k čemu by se mu to mohlo hodit a na co se to naprosto nehodí, tak to zkusí použít jako univerzální kouzelný proutek a když to tak nefunguje, tak to šmahem zamítne. S těmi schedulery je to podobné.