Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Lennart Poettering se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje bezpečnému bootování a šifrování disků v linuxových distribucích. Začíná kontroverzně: "Linux již dlouho podporuje šifrování disků a technologie jako UEFI SecureBoot a TPM. Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává. Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".
Tiskni
Sdílej:
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".hm měl pravdu
Začíná kontroverzněZačíná uprimně;
Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává.
cryptsetup --type luks2 --cipher aes-xts-plain64 --hash sha512 --key-size 512 --pbkdf argon2id luksFormat device
Two more interesting attack scenarios go something like this:oba jsou fantasmagoricke, mozna tak v am. filmech nebo ve velkych korporacich viz autor. Domaci bez hodne tajnych dat, tomu ten LUKS bohate staci. Kdyz o techto scenarich chce ale nekdo psat, kdyz ho to treba pri tom vzrusuje, citi napeti, budiz. Me treba otravovaly i vyskakovaci zpravy Selinuxu ve Fedore, jestli me to melo pred necim chranit, me to spis omezovalo, aniz bych vedel co to chce, vetsinou jsem zvlolil tlacitko ignorovat, toho asi chtel autor toho okenka docilit, nebo fakt nevim.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucíchTo platí jen za předpokladu, že projdete správně tím minovým polem - což je dost složité. I pokud nebudeme předpokládat zlý úmysl výrobce uzavřeného OS (ať už přidání backdooru, nebo extrakci různé „telemetrie“ pro prodej reklamním společnostem), tak třeba u TPM + Windows + Bitlocker to ještě nedávno fungovalo tak, že TPM vydalo automaticky klíč při bootu na základě ověření systému - jenže TPM byla separátní součástka na desce, připojená sběrnicí, která šla triviálně sniffovat. I dneska s TPM v procesorech je to problematické, protože sice nejde extrahovat klíč přímo z TPM, ale protože se klíč nahraje automaticky při každém bootu, tak máte nekonečně pokusů na coldboot útok -- zatímco jinak máte buď jeden (našli jste ho zapnutý) nebo nula (vypnutý). Pokud navíc TPM neprovádí kryptografické ověření modulů RAM, můžete je vyměnit za nějaké, u kterých víte, že coldboot u nich dobře funguje. U Androidu se to pak dá zase zkazit třeba tím, že USB port podporuje různé alternativní módy, a na některém z nich je vystrčený neautentizovaný debug. A pak samozřejmě různými doprasenými a backdoornutými programy, kterých je to plné.