E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Lennart Poettering se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje bezpečnému bootování a šifrování disků v linuxových distribucích. Začíná kontroverzně: "Linux již dlouho podporuje šifrování disků a technologie jako UEFI SecureBoot a TPM. Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává. Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".
Tiskni
Sdílej:
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".hm měl pravdu
Začíná kontroverzněZačíná uprimně;
Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává.
cryptsetup --type luks2 --cipher aes-xts-plain64 --hash sha512 --key-size 512 --pbkdf argon2id luksFormat device
Two more interesting attack scenarios go something like this:oba jsou fantasmagoricke, mozna tak v am. filmech nebo ve velkych korporacich viz autor. Domaci bez hodne tajnych dat, tomu ten LUKS bohate staci. Kdyz o techto scenarich chce ale nekdo psat, kdyz ho to treba pri tom vzrusuje, citi napeti, budiz. Me treba otravovaly i vyskakovaci zpravy Selinuxu ve Fedore, jestli me to melo pred necim chranit, me to spis omezovalo, aniz bych vedel co to chce, vetsinou jsem zvlolil tlacitko ignorovat, toho asi chtel autor toho okenka docilit, nebo fakt nevim.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucíchTo platí jen za předpokladu, že projdete správně tím minovým polem - což je dost složité. I pokud nebudeme předpokládat zlý úmysl výrobce uzavřeného OS (ať už přidání backdooru, nebo extrakci různé „telemetrie“ pro prodej reklamním společnostem), tak třeba u TPM + Windows + Bitlocker to ještě nedávno fungovalo tak, že TPM vydalo automaticky klíč při bootu na základě ověření systému - jenže TPM byla separátní součástka na desce, připojená sběrnicí, která šla triviálně sniffovat. I dneska s TPM v procesorech je to problematické, protože sice nejde extrahovat klíč přímo z TPM, ale protože se klíč nahraje automaticky při každém bootu, tak máte nekonečně pokusů na coldboot útok -- zatímco jinak máte buď jeden (našli jste ho zapnutý) nebo nula (vypnutý). Pokud navíc TPM neprovádí kryptografické ověření modulů RAM, můžete je vyměnit za nějaké, u kterých víte, že coldboot u nich dobře funguje. U Androidu se to pak dá zase zkazit třeba tím, že USB port podporuje různé alternativní módy, a na některém z nich je vystrčený neautentizovaný debug. A pak samozřejmě různými doprasenými a backdoornutými programy, kterých je to plné.