Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Projekt Let's Encrypt (zprávička), otevřená certifikační autorita, jež bude již brzo nabízet certifikáty pro servery rychle, bezpečně, transparentně a zadarmo, úspěšně pokračuje (GitHub). Byl vydán kořenový certifikát ISRG Root X1 a dva certifikáty pro zprostředkující certifikační autority Let’s Encrypt Intermediate X1 a Let’s Encrypt Intermediate X2.
Tiskni
Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
k ověření stačí email/doménaA v tom je právě ten rozdíl. Jestli útočníkovi stačí hacknout webový server (Let's Encrypt), nebo webový server a k tomu ještě e-mail nebo DNS (ostatní DV certifikáty). DV certifikáty od certifikačních autorit jsou samozřejmě přežitek, ten certifikát (stačil by veřejný klíč) patří do DNS. Let's Encrypt to jenom zviditelňuje tím, že tu absurditu dotáhli do extrému.
Teoreticky ano, prakticky ne. Viz vlákno výše.k ověření stačí email/doménaA v tom je právě ten rozdíl. Jestli útočníkovi stačí hacknout webový server (Let's Encrypt), nebo webový server a k tomu ještě e-mail nebo DNS (ostatní DV certifikáty).
DV certifikáty od certifikačních autorit jsou samozřejmě přežitek, ten certifikát (stačil by veřejný klíč) patří do DNS. Let's Encrypt to jenom zviditelňuje tím, že tu absurditu dotáhli do extrému.Pokud by pak útočník získal přístup k nastavení DNS, mohl by v klidu provádět MITM útok a nikdo by si ničeho nevšiml. Takový přístup je pro majitele veřejného WiFi hotspotu velmi snadné mít. Do DNS by nastavil svůj vlastní klíč, A/CNAME záznam přesměroval na svůj server, kde by byla dešifrující proxy, která by to poslala původnímu serveru. Nyní, kdy certifikát je od nějaké autority, to má mnohem těžší.
Teoreticky ano, prakticky ne. Viz vlákno výše.Ve kterém vlákně výše je popsáno, jak od jiné CA získat certifikát, když mám pod kontrolou jen webový server?
Pokud by pak útočník získal přístup k nastavení DNS, mohl by v klidu provádět MITM útok a nikdo by si ničeho nevšiml.Samozřejmě předpokládám zabezpečení DNSSEC, takže by útočník měl smůlu.
Nyní, kdy certifikát je od nějaké autority, to má mnohem těžší.To sice ano, nicméně DV certifikáty fungují tak, že se CA připojí na nějaký web úplně stejně, jako já, a pak na to dá štempl, že zrovna v té době a z jejího pohledu to bylo správně. Jediný rozdíl je v tom, že ten konec sítě u CA bude snad lépe zabezpečen, než ten WiFi hotspot, případně to CA může ověřovat z více míst.
Nezbývá než doufat, že to neskončí stejně jako nikým neuznávaná utopie jménem cacert.org, tedy v postupném zapomnění a se spoustou zbytečně vynaloženého času na straně naivních uživatelů.