The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Byla vydána verze 9.0.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 9.0.0 přichází s Kodi 18.0 Leia.
Tiskni
Sdílej:
Amlogic Video Engine 10 Decoders VP9 P2 1080P30 H.265 MP10@L4.1 1080P60 H.264 HP@L4.2 1080P30 JPEG / MJPEGBohužel ta deska ještě není běžně v prodeji a až bude v prodeji, tak určitě nějakou dobu potrvá, než se pro to vydají image některých ARMových distribucí. https://www.kickstarter.com/projects/librecomputer/la-frite-open-source-fries/posts/2357367 Ono třeba i to LePotato se dá koupit za cca 40 dolarů, jenže k tomu ti česká pošta narazí DPH (+20% + mainpulační poplatek cca 90 kč), dalších cca 10 dolarů dáš za poštovné, takže skončíš na 2000 kč. Ale zas je dobré, že stačí opravdu koupit jen tu desku a všechno ostatní je RPi kompatibilní (od krabiček, přes USB napájení, atp.). https://libre.computer/products/boards/aml-s905x-cc/ Bohužel, doporučit na základě osobní zkušenosti ale nemůžu, žádné z těch SBC jsem v ruce neměl. Pokud nechceš SBC, ale chceš TV box, kam by se dal CoreElec (nebo jiné distro) nahrát, tak mrkni na geekbuying, mají tam i sklady v EU a vyhneš se tak placení daní a mají většinou shipping za pár korun. Například: https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-MINI-KODI-17-3-S905W-2gb-16GB-4K-TV-Box-399850.html Pro tento TV box je k dispozici oficiální CoreElec: https://discourse.coreelec.org/t/which-dtb-do-i-use/389 CoreElec se nakopíruje na SD kartu, zkopíruje se "device tree" a pak se se zasunutou kartou to zařízení restartuje a automaticky naběhne CoreElec. Přes speciální skript se dá CoreElec nahrát i přímo do vnitřní eMMC paměti toho daného zařízení (toto je trošku riskantní). Pokud se má cena tlačit dolů, tak už to nebude hned plug/play ale chce to trošku práce, nicméně pro 1080p by tohle zařízení mělo BEZ problemů zcela stačit.