V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání verze 5.0 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání. K dispozici je také přehled změn pod kapotou.
Tiskni
Sdílej:
To chcete povedať, že len 1% užívateľov libreoffice je študent alebo absolvent vysokej školy ?Nevím, ale neznám moc lidí, co by semestrální a závěrečné práce (kde jsou citace potřeba) dělaly v něčem jiném než v LaTeXu. Ale asi to bude obor od oboru jinak.
https://mega.co.nz/#!dg0jlTIY!v6HuBCv1ifV7UaPALKJDntAcUVgo61MnynZiulYbw_gTen soubor je v PDF, takže nevyzkouším. Nicméně, to vás vážně nutí psát práci bezpatkovým písmem? Nehledě na špatné (a víceméně náhodné) použití mezer kolem interpunkce, špatné použití spojovníků apod. Ale pravda, před tímhle ani TeX neochrání. Proč to PDF máte udělané tak, že v něm nejde vyhledávat (a kopírovat text)?
V našom štáte je striktne dané, aby záverečné práce boli citované podľa ISO 690-2Zajímavé, u nás různé školy chtějí různé citační styly (někteří například nutí APA), některé dovolují jakýkoliv. Já používám většinou ISO-690 styl pro Biblatex, který jsem si kdysi napsal, neboť mi ten stávající v té době z různých důvodů nevyhovoval (dnes již je na tom o něco lépe).
Latex sa používa asi iba u matematických a IT odborovI někteří kamarádi z pedáku, fildy a ekonomky psali bakalářky v LaTeXu. Netvrdím, že to jinak nejde, ale přijde mi, že kdybych měl psát bakalářku a diplomku v Wordu, strávil bych nad tím dvakrát tolik času.
Samotní pedagógovia resp. konzultanti chcú mať spracovaný materiál v MS WordMůžu se zeptat, o jakou školu jde? Poznámky jdou přidávat snadno i do PDFka. Kontrolou citací moc nevím, co myslíte. Jestli je citace podle ISO poznám z PDFka. Jak jsem k ní došel (jestli jsem to třeba vypisoval ručně), pokud je správně, do toho přeci nikomu nic není. Záznam změn ano, v tom s vámi souhlasím (i když se na to dá používat třeba Git, což je, alespoň pro mě, navíc přehlednější).
doteraz nevie poriadne zobraziť moju bakalárku spred 4 rokovMoje zkušenost je taková, že ani různé verze MS Office nedokážou vždy správně zobrazit dokumenty z jiných verzí. A při použití stejné verze na různých PC se občas text taky rozhodí. Pravda, po otevření v LibreOffice se rozhodí více. Každopádně, když chci mít jistotu, že se moje práce (pokud by byla ve Wordu) vedoucímu zobrazí přesně tak, jak chci, je potřeba stejně poslat PDF. Pokud ji chci zobrazit i za několik let, až už budou zase jiné verze MS Office, tak jiná možnost než PDF snad ani není.