Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Linus se rozhodl přejmenovat Linux 3.11 z původního jména "Unicycling Gorilla" (Gorila na unicyklu) na "Linux for Workgroups" (Linux pro pracovní skupiny). Jde o připomínku Windows (for Workgroups) 3.11. V této verzi bude navíc logo Linuxu změněno na tučňáka s vlajkou připomínající logo Windows.
Tiskni
Sdílej:
.
Si pamatuju, že jsem se snažil změnit logo na win95 přímo v io.sys (bylo integrovaný), ale nikdy jsem nepřišel na to kde (ale prej tam je v nějaký komprimovaný formě
).
.
Z praktického hlediska: Kdyby to Microsoft začal vážně řešit, udělal by tím Linuxu pěknou reklamu.
.
Ještě by mohl vynutit kooperativní plánovač a do kdb přidat minesweeper...Kooperativní multitasking přistál, nejspíše v rámci příprav na "for Workgroups" verzi, už ve 3.10.
+1 
Bude také kernel panic ve stylu Blue smrti?
To by ani nemuselo být složitý, stačilo by třeba do kernel/panic.c někam do/okolo:
printk(KERN_EMERG "Kernel panic - not syncing: %s\n",buf);
hodit escape řetězec
"\e44m"
Na druhou stranu we 3.11 ještě tolik modrejch smrtí nebylo a dokonce jich spousta šla ukončit bez resetu (například vytáhnutí diskety při operaci nebo dlouhé držení ctrl+alt+del - nejsem si jistý). To horší byly GUI bílý dialogy bez pohyblivého okna
.
).
Já je měl taky před dlouhou dobou, ale na některý vlastnosti nadosmrti nezapomenu
.
pobavilo mě to. Taky jsem je kdysi používal. Jinak dají se z jednoho serveru stáhnout obrazy disket (cz,en) včetně dosu 6.22 a vyzkoušet ve virtualboxu. Je tam mnohem vice archaických věcí (např norton cmd nebo SVR4).