Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Po Linuxu 2.6.39 následoval Linux 3.0. Po Linuxu 3.19 následuje Linux 4.0. Hlasování, zda by po verzi 3.19 měla následovat verze 3.20 nebo 4.0 (zprávička), se zúčastnilo více než devětadvacet tisíc uživatelů Google+. Většina (56 %) hlasovala pro verzi 4.0. Linus Torvalds tedy vydal Linux 4.0-rc1 (LKML). Kdy vyjde verze 4.1.15 zmíněná v oznámení a ukázaná ve filmu Terminator Salvation?
Tiskni
Sdílej:
So far, the arguments against it seem to have been "major numebr should go with a major new feature or breaking of compatibility", which just shows how little people know. We don't break compatibility, and we haven't done feature-based releases since basically forever.
Nevím, kdo/co je semver, ale logiku číslování verzí (i to, jestli vůbec nějakou logiku má) si každý projekt volí po svém*. Jistě, třeba u dynamických knihoven existuje určitá konvence, kterou většina knihoven dodržuje, ale ani tam to není úplně obecné (viz třeba OpenSSL). Konkrétně u linuxového jádra si každý, kdo jeho vývoj sleduje aspoň z povzdálí, musel dávno všimnout, že už hodně dlouho nic takového neplatí a že přechod na novou "řadu" se dělá tehdy, když se pro to Linus rozhodne. Nic víc a nic míň v tom není.
Tedy pokud chci vyjádřit závislost i na verzi, tak napsání 3.x je naprosto v pořádku, neboť lze předpokládat, že verze 4.x nebudou zcela kompatibilní se současnou 3.x. Takže když vyjde 4.x, tak minimálně bude potřeba zkontrolovat, že to funguje.
Pořád přisuzujete major číslu nějakou magickou vlastnost, kterou ale vůbec nemá. Pokud by Linus chtěl, mohl za 4.0 prohlásit třeba už to, co známe jako 3.10, a nebo naopak ještě dalších deset nebo dvacet (nebo třeba sedmnácht) verzí počkat. Usuzovat z toho, že tohle je ještě 3.x a tohle už 4.x, na to, co je s čím kompatibilní, je pošetilé.
* - znám jeden docela rozšířený produkt, který své verze postupně označoval 1.0, 2.0, 3.0, 3.1, 3.11, 95, 98, ME, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, … Nikdo netuší, co se jim v hlavách urodí příště, nikdo z toho nedělá vědu a nikdo se z označení verzí nesnaží vyvozovat dalekosáhlé závěry.
Úžasné, jak všichni reagují výhradně na drobné rýpnutí pod čarou a podstatný obsah komentáře je zcela míjí.
Mimochodem, japa by pan racil zjistovat, zda se nahodou v kernelu neudala nejaka nekompatabilni zmena, kdyz ne z jeho cisla verze?
Záleží na tom, co by pán přesně potřeboval. Interní API (to se týká i modulů) se může mění prakticky s každou verzí, rozhraní směrem k userspace, které se opravdu používá, se nemění (když to někdo rozbije, hned se to revertuje). No a pokud někdo potřebuje konkrétní funkcionalitu a neumí otestovat přímo ji (což je vždy lepší, už kvůli tomu, že distribuce mají nezřídka backportované patche z výrazně pozdějších verzí, než jakou formálně vykazují), tak se holt může řídit číslem verze - jen by pak ale neměl předpokládat, že když posledních tři a půl roku bylo ve tvaru 3.x, bude tomu tak navždy.
Jak se ale snažím celou dobu vysvětlit, to, že teď najednou máme verzi 4.0, ani zdaleka neznamená, že je to nějaký zlomový bod, který něco zásadního mění. Mezi verzí 3.19 a 4.0 není o nic větší rozdíl než mezi 3.18 a 3.19 nebo (bude) mezi 4.0 a 4.1.
když to někdo rozbije, hned se to revertujeVětšinou. Občas vám poradí, abyste místo rozbité funkcionality použil program v userspace.