Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Dokumentace Linuxu byla rozšířena o soubor CodeOfConflict. Dokument definující pravidla chování komunity kolem linuxového jádra byl začleněn Linusem Torvaldsem do Linuxu 4.0-rc3. Případné problémy řeší Linux Foundation Technical Advisory Board (TAB).
Tiskni
Sdílej:
Proč by se nikdo nesměl cítit blbě … to je snad jeho právo, ne?
Uff, to mne rozhodně nenapadlo, že by té větě někdo mohl rozumět takhle…
Chtějí mu to autoři dokumentu zakazovat, nebo snad obviňovat lidi kolem?mam pocit ze VM tu vetu chape, jenom proste nekteri lidi jsou urazlivi a svym pristupem na tom moc nezmenis...
Autor tym chcel povedat, ze je neakceptovatelne, aby mal z toho niekto blbe pocity a branilo mu to vo vyvoji, takze preto zriadili tu komisiu, na ktoru sa moze clovek obratit, ak by sa ho to nahodou osobne dotykalo a vydiskutovat si to.Omlouvám se, jestli to je pod vaši rozlišovací úroveň, ale osobně vnímám dost velký rozdíl mezi formulací "V případě konfliktů nebo frustrace z našich metod se můžete obrátit na.." a "Je nepřijatelné, aby se někdo cítil nepříjemně...". To druhé doufám nikdo nezkusí použít k páchání "dobra".