Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Hospodářské noviny přinesly v článku s názvem Linuxu se už dávno podniky nebojí rozhovor s Ivetou Babulenkovou, šéfkou českého a slovenského obchodního zastoupení společnosti Red Hat.
Tiskni
Sdílej:
On Bata vedel, proc po kazdym chce, aby zacal "u lopaty a kostete".Protože by většina dnešních manažerů strávila první dva roky jenom pokusy o zvládnutí těchto dvou nástrojů?
Občas si říkám, jestli je možný, že když má k tomu člověk odpočátku skryté výhrady, tak je náchylnej podvědomě na tom něco zblbnout, aby se pak mohl cítit dobře.
Taky může jít o nekompatibilní myšlení. Už mockrát jsem zjistil, že mne při setkání s Windows (což naštěstí není moc častá situace) nenapadají postupy, které pravidelným uživatelům přijdou naprosto samozřejmé, a naopak často systém odstřelím tím, že zkusím něco, co mi připadalo naprosto samozřejmé, ale žádného uživatele Windows to nikdy nenapadlo udělat.
Extrémní příklad byla instalace jakési verze Windows na nový počítač (takové to dokončení Windows předinstalovaných výrobcem). Pokaždé jsem se dostal na stránku, kde bylo potřeba zvolit jazyk nebo něco podobného - a nebylo jak pokračovat, protože tlačítko "Next" bylo graynuté. Trik spočíval v něčem takovém jako že bylo potřeba kliknout na položku v listboxu, která už byla zvýrazněná jako vybraná. Možná to bylo trochu jinak, ale prostě šlo o něco tak nesmyslného, že to můj mozek automaticky vyloučil i z nepravděpodobných možností. Tchán kouknul na tu obrazovku a bez rozmýšlení udělal, co bylo potřeba.
Nebo jiný příklad: na jednom počítači pokus o instalaci Windows XP Home opakovaně končil plně nainstalovaným systémem, do kterého se nešlo žádným způsobem přihlásit. Teprve za pomoci linuxového stroje a sledování síťového provozu jsem zjistil, že ona nevinná otázka "Je váš počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě počítačů (LAN)?" (varianta "není" nabízena nebyla), na kterou jsem po pravdě odpověděl druhou možností, ve skutečnosti znamenala "Chcete používat autentizaci proti lokální databázi uživatelů nebo proti doméně?" přičemž jako jméno domény se použilo to, co jsem na nějaké jiné stránce vyplnil do políčka "organizace". Žádný uživatel Windows, se kterým jsem se bavil, na tenhle problém nenarazil, protože buď o otázce nepřemýšleli nebo místo OEM XP Home instalovali upirátěné Professional.
Ale musím se přiznat, že občas mám neodbytný pocit, že ten systém nějak vycítí ty negativní emoce a dělá mi naschvály. :-)
Už si to nepamatuju, ale není tam řečeno, že je to o připojení do domény, ne o internetovém připojení?
Právě že tam je takhle formulovaná otázka (ale nevím, jak zní v anglické verzi, instaloval jsem jen českou) a když se klikne na poskakující otazníček, objeví se hodnotná nápověda v tomto duchu: "Je-li váš počítač připojen k Internetu přímo, vyberte 'přímo'. Je-li váš počítač připojen k Internetu prostřednictvím místní sítě počítačů (LAN), vyberte 'prostřednictvím místní sítě počítačů (LAN)'."
naposledy jsem to dával do virtuálky a tam jsem to tak nějak nechával jet, občas klikl, a pak byl hrozně překvpenej, že už je hotovo a ptalo se to na tak málo věcí
Tím to celé bylo horší, že se mne to skoro na nic neptalo a naprosto mne nenapadalo, kde jsem mohl něco podělat.
Když jsem prvně instaloval XP tak jsem taky nějakej expert nebyl
Možná že to tak právě bylo lepší. :-)
otazkou je, kde se vzalo vybasnene "autentizuje vuci lokalni databazi vs autentizuje vuci domene
Kdybyste četl pořádně, věděl byste, že jsem to viděl, když jsem se díval, co běhá po síti.
jake riziko hrozilo v pripade vybrani spatne odpovedi za ucelem zjisteni, co to dela?
Hlavní problém byl zjistit, že vůbec šlo o tuhle otázku. Při prvních několika pokusech jsem na ni prostě bez přemýšlení odpověděl podle pravdy. Výsledkem byl pokaždé nainstalovaný systém, do kterého nebylo možné se přihlásit. Teprve po tom, co jsem viděl, že běhá po síti, jsem začal experimentovat s tím, co jsem zadával při instalaci a pak teprve po několika dalších pokusech jsem zkusil opačnou odpověď na tuhle otázku, která nijak nesouvisela s tím, co se dělo.
rozhodne ne u cloveka, co mam problem s takovouhle totalni trivialitou
A jen pro úplnost: trollové, kteří se stydí podepsat pod své názory, obecně nepatří k lidem, jejichž názor na mé schopnosti a dovednosti je pro mne relevantní.