Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hospodářské noviny přinesly v článku s názvem Linuxu se už dávno podniky nebojí rozhovor s Ivetou Babulenkovou, šéfkou českého a slovenského obchodního zastoupení společnosti Red Hat.
Tiskni
Sdílej:
On Bata vedel, proc po kazdym chce, aby zacal "u lopaty a kostete".Protože by většina dnešních manažerů strávila první dva roky jenom pokusy o zvládnutí těchto dvou nástrojů?
Občas si říkám, jestli je možný, že když má k tomu člověk odpočátku skryté výhrady, tak je náchylnej podvědomě na tom něco zblbnout, aby se pak mohl cítit dobře.
Taky může jít o nekompatibilní myšlení. Už mockrát jsem zjistil, že mne při setkání s Windows (což naštěstí není moc častá situace) nenapadají postupy, které pravidelným uživatelům přijdou naprosto samozřejmé, a naopak často systém odstřelím tím, že zkusím něco, co mi připadalo naprosto samozřejmé, ale žádného uživatele Windows to nikdy nenapadlo udělat.
Extrémní příklad byla instalace jakési verze Windows na nový počítač (takové to dokončení Windows předinstalovaných výrobcem). Pokaždé jsem se dostal na stránku, kde bylo potřeba zvolit jazyk nebo něco podobného - a nebylo jak pokračovat, protože tlačítko "Next" bylo graynuté. Trik spočíval v něčem takovém jako že bylo potřeba kliknout na položku v listboxu, která už byla zvýrazněná jako vybraná. Možná to bylo trochu jinak, ale prostě šlo o něco tak nesmyslného, že to můj mozek automaticky vyloučil i z nepravděpodobných možností. Tchán kouknul na tu obrazovku a bez rozmýšlení udělal, co bylo potřeba.
Nebo jiný příklad: na jednom počítači pokus o instalaci Windows XP Home opakovaně končil plně nainstalovaným systémem, do kterého se nešlo žádným způsobem přihlásit. Teprve za pomoci linuxového stroje a sledování síťového provozu jsem zjistil, že ona nevinná otázka "Je váš počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě počítačů (LAN)?" (varianta "není" nabízena nebyla), na kterou jsem po pravdě odpověděl druhou možností, ve skutečnosti znamenala "Chcete používat autentizaci proti lokální databázi uživatelů nebo proti doméně?" přičemž jako jméno domény se použilo to, co jsem na nějaké jiné stránce vyplnil do políčka "organizace". Žádný uživatel Windows, se kterým jsem se bavil, na tenhle problém nenarazil, protože buď o otázce nepřemýšleli nebo místo OEM XP Home instalovali upirátěné Professional.
Ale musím se přiznat, že občas mám neodbytný pocit, že ten systém nějak vycítí ty negativní emoce a dělá mi naschvály. :-)
Už si to nepamatuju, ale není tam řečeno, že je to o připojení do domény, ne o internetovém připojení?
Právě že tam je takhle formulovaná otázka (ale nevím, jak zní v anglické verzi, instaloval jsem jen českou) a když se klikne na poskakující otazníček, objeví se hodnotná nápověda v tomto duchu: "Je-li váš počítač připojen k Internetu přímo, vyberte 'přímo'. Je-li váš počítač připojen k Internetu prostřednictvím místní sítě počítačů (LAN), vyberte 'prostřednictvím místní sítě počítačů (LAN)'."
naposledy jsem to dával do virtuálky a tam jsem to tak nějak nechával jet, občas klikl, a pak byl hrozně překvpenej, že už je hotovo a ptalo se to na tak málo věcí
Tím to celé bylo horší, že se mne to skoro na nic neptalo a naprosto mne nenapadalo, kde jsem mohl něco podělat.
Když jsem prvně instaloval XP tak jsem taky nějakej expert nebyl
Možná že to tak právě bylo lepší. :-)
otazkou je, kde se vzalo vybasnene "autentizuje vuci lokalni databazi vs autentizuje vuci domene
Kdybyste četl pořádně, věděl byste, že jsem to viděl, když jsem se díval, co běhá po síti.
jake riziko hrozilo v pripade vybrani spatne odpovedi za ucelem zjisteni, co to dela?
Hlavní problém byl zjistit, že vůbec šlo o tuhle otázku. Při prvních několika pokusech jsem na ni prostě bez přemýšlení odpověděl podle pravdy. Výsledkem byl pokaždé nainstalovaný systém, do kterého nebylo možné se přihlásit. Teprve po tom, co jsem viděl, že běhá po síti, jsem začal experimentovat s tím, co jsem zadával při instalaci a pak teprve po několika dalších pokusech jsem zkusil opačnou odpověď na tuhle otázku, která nijak nesouvisela s tím, co se dělo.
rozhodne ne u cloveka, co mam problem s takovouhle totalni trivialitou
A jen pro úplnost: trollové, kteří se stydí podepsat pod své názory, obecně nepatří k lidem, jejichž názor na mé schopnosti a dovednosti je pro mne relevantní.